הורי העצורים בישיבת סיעה
הורי העצורים בישיבת סיעהצילום: ללא קרדיט

משפחות העצורים המנהלים השתתפו היום (שני) בישיבת סיעה של מפלגת 'עוצמה יהודית'.

המשפחות סיפרו לחברי הכנסת על המעצר הלא דמוקרטי והאשימו בכך את שר הביטחון יואב גלנט. הח"כים ובראשם השר בן גביר הבטיחו לסייע למשפחות. בהמשך היום צפויים המשפחות לשוחח עם ח"כים ושרים נוספים מהקואליציה.

חברת הכנסת לימור סון הר-מלך הבטיחה למשפחות להגיש שאילתות לשרים בנושא המעצרים.

בן גביר אמר למשפחות: "אותם אלה שמתנגדים בכל הכוח לחוק שלנו ומתנגדים להוציא צווים מנהליים לרוצחים ומשפחות פשע, הם עומדים מאחוריי הצווים לאותם נערים שאפילו על פי החשדות שמאשימים אותם, הם חשדות לפגיע ברכוש בלבד ולא בנפש".

ח"כ לימור סון הר מלך אמרה: "המעצר המנהלי נגד הנערים הוא כלי נפשע, משום שאין חשש להסגרת מקורות וברור לרובנו כי זהו כלי שנועד להרתעת נערי הגבעות שמוסרים את נפשם על ישוב ארצנו. לצערי אין דרך אחרת לפרש את המעצרים הללו חוץ מאשר ניסיון להרתיע ולהתעמר בציבור המתיישבים שזועק ומוחה על ההפקרות הביטחונית והפקרות חייו. אנו נמשיך לעמוד מאחורי אותם נערים שנעצרו ולא נשקוט עד שהם ישוחררו".

המשפחות ערכו אתמול (ראשון) מסיבת עיתונאים שבה נטלו חלק הוריו של שמואל שוסטרמן אשר קיבל צו מנהלי ל-4 חודשים, הוריו של יאיר לובוצקי אשר קיבל צו מנהלי לחצי שנה, וידידה דרך שחתנה יוסף יצחק קוסקס נעצר גם הוא ל-4 חודשים. בנוסף השתתפו במסיבת העיתונאים עורכי הדין נתי רום ועדי קידר מארגון חוננו המייצגים את המתיישבים ומנכ"ל הארגון שמואל (זנגי) מידד.

בני משפחות העצורים פנו אל חברי הממשלה בדרישה לבטל לאלתר את הצווים ולהפסיק את רדיפת המתיישבים ביהודה ושומרון.

דני ושירי שוסטרמן תושבי רעננה והוריו של שמואל שוסטרמן אמרו: "הבן שלנו נעצר ביום שישי שעבר ונלקח למרתפי השב"כ. במשך חמישה ימים הוא לא הורשה לראות עו"ד. לאחר שהובא לבית המשפט התברר כי אין ראיות נגדו והוא שוחרר. אז ,ללא משפט או ראיות הושם בני בכלא בצו מנהלי לארבעה חודשים. הבן שלנו מתאמן מזה זמן רב כדי לשרת ביחידה מובחרת בצה"ל אליה כבר התקבל. כל מה שהוא רצה זה לשרת את עם ומדינת ישראל. המשטרה והשב"כ עוקפים את מערכת המשפט ושמים ילדים בכלא ומי יודע מה תהיה ההשפעה של האירוע על נפשו בעתיד".

יהודה לובצקי מיד בנימין, אביו של יאיר לובוצקי, אמר: "הבן שלנו הוא חבר ילדות של שניים מנרצחי הפיגוע – הראל מסעוד ונחמן מורדוף הי"ד. לצערנו בננו נעצר ללא משפט ונכלא בצו מנהלי לחצי שנה ללא יכולת ערעור או הבנה במה הוא מואשם. בבית המשפט בני שוחרר כיוון שאין ראיות נגדו. במשך 4 ימים נמנע ממנו מפגש עם עו"ד, אנו מרגישים כי מישהו החליט להתעלל בנו, מישהו החליט שבגלל לחץ אמריקאי חטפו את הבן שלנו, שכל חטאו הוא רצונו לגור ביו"ש, הוא קורבן של המערכת. כל מי שהדמוקרטיה חשובה לו ולא רוצה שילדיו יהיו ילדי הכאפות של המערכת חייב להזדעק ולעצור את הסאגה המטורפת הזו. אני קורא לכל חברי הקואליציה לשבור את הכלים ולהפסיק להצביע עם הקואליציה עד לסיום הסאגה הזו, אני עליתי מצרפת ומרגיש שהגעתי למדינת עולם שלישי שבה יכולים לחטוף אדם אחרי ניחום אבלים אצל חברו שנרצח בפיגוע תוך עקיפת מערכת המשפט. הבן שלנו עובד ועושה רק דברים טובים וכעת הושלך למאסר עם פושעים, זו פשוט בושה".

יהודית לובוצקי הוסיפה: "אין לי מילים לתאר את תחושותינו, הבן שלי קבר שני חברים קרובים איתם גדל שנים, הוא היה מרוסק, בדרך חזרה מניחום האבלים הוא נעצר ע"י השב"כ, הגענו לכל דיון כדי לראות אותו – לא נתנו לנו, הייתי צריכה לטפס על גדר כדי לראות אותו, אני מתביישת לספר על זה. אני עלולה לשבש את הליכי המשפט בזה שאראה אותו? החיוך שלו חיזק אותי. בבית המשפט לא הצליחו להוכיח שהוא אשם אז הלכו לשר הביטחון ואמרו לו תחתום על מעצר מנהלי, זו לא דמוקרטיה. הילד הזה הוא חרוץ, קם בכל יום ב 6 בבוקר לעבודה, הוא אוהב את ארץ ישראל, זה הפשע שלו – אהבת ארץ ישראל. על היזק לרכוש לא יושבים בכלא חצי שנה ועוד ללא הוכחות".

ידידה דרך מירוחם, חמותו של יוסף יצחק קוסקס, אמא של אשתו, סיפרה על הקושי של בתה שבעלה נלקח למעצר "הבת שלי מרוסקת, הם נישאו לפני פחות משנה, גם אנחנו קיבלו בתדהמה את הידיעה על המעצר. חתני וביתי ישבו לאכול ופשוט באו אנשים על אזרחי ועצרו אותם ללא הסבר. אני מנסה כבר שבוע להבין מה קורה פה, אנחנו המומים מהיחס לעצורים, כאילו מישהו התקבלה הוראה להתעלל בהם. אימהות של מחבלים לא מקבלות מעצר מנהלי. ידענו על צו המעצר מהתקשורת, אפילו לא דרך עורכי הדין שלהם. הגיע הזמן שנבחרי הציבור שלנו בכנסת יעשו מעשה ולא יצביעו בשום הצבעה סיעתית וימחו בתוקף נגד הדבר הזה. איפה אנחנו חיים? מעצר מנהלי זה הכלי הכי חריף נגד איובי העם, החתן שלי הוא אויב העם? הוא בסך הכל בונה את ארץ ישראל.

עו"ד עדי קידר מארגון חוננו אמר: "הצו הזה תפס אותנו בהפתעה. לא כי אנחנו תמימים או לא מכירים את המערכת, אלא בגלל שהנסיבות שונות. לא יכול להיות שלפני שנתיים לערך, כשהיתה התנהלות דומה, שר ביטחון אחר מממשלה אחרת עשה מעשה וביטל צו מעצר כזה".

"לאחר מאבק של כשבוע, כשהם עצורים בתת תנאים בשב"כ, מנועי מפגש ונמצאים בתנאים של אחרוני המחבלים, בית המשפט מבין שאין ראיות ומורה לשחרר את העצורים. אבל אז, מגיע שר הביטחון וחותם על צו מעצר מנהלי", הוסיף.

הוא הסביר: "יגידו כולם שלשר הביטחון יש חירות לעשות את מה שעשה. אבל נשאלת השאלה - אם אין ראיות שמצדיקות מעצר - איך אפשר לעצור? ואז מתחילים לספר לנו סיפורים. הם היו חשובים שהרביעייה הזו מסוכנת עוד לפני האירועים האחרים - מדוע לא עצרו אותם לפני כן. צו המעצר המנהלי הזה הוא עונש לארבעה, למשפחות שלהם, והוא מתנה לשמאל, לאנרכיסטים ולאמריקנים. זה צו שנעשה משיקולים זרים ואנחנו ניאבק ונגיע עד לבית המשפט העליון בדרישה לבטל אותו".

עו"ד נתי רום הוסיף: "מדובר בצעד אנטי דמוקרטי. שתי ערכאות ושלושה שופטים מכובדים דנו בתיק, ראו את הראיות שהציג השב"כ וקבעו באופן גורף כי אין ראיות נגד מרשיי. אנחנו ביקשנו מבית המשפט לדחות את אישור הצווים כדי לאפשר לגורמים בקואליציה לקיים שיח עם גורמים במשרד הביטחון, לבטל את הצווים ולמצוא חלופות מעצר אחרות עבור מרשיי. לא ייתכן שלא ניתן למרשיי לשוחח עם בני משפותיהם, ולא לחבקם, דבר הניתן גם למחבלים. מעולם לא הוצא צו מניעת מפגש על עבירות רכוש, לא הייתה אכיפה דומה על אימו של המחבל שביצע את הפיגוע בעלי, לא במהומות בצפון או בדרום. צריך לשים סוף לאכיפה הבררנית הזו. השב"כ הוציא הודעה על מתן הצווים לפני נתינם בפועל, מישהו התבלבל בין אויב לאוהב".

נזכיר כי בעקבות מגעים של בכירים בקואליציה לביטול הצווים דחה ביום חמישי בימ"ש המחוזי מרכז בלוד את הדיון בעניינם של העצורים ב-10 ימים, וזאת לצורך מתן אפשרות למצות את המגעים.