יבגני זרובינסקי
יבגני זרובינסקיצילום: ערוץ 7

אושיית הרשת יבגני זרובינסקי מותח ביקורת על קבוצת 'ביג' שהחליטה להשבית את קניוני הרשת ביום שלישי באם חקיקת עילת הסבירות תעבור בכנסת.

זרובינסקי כתב: "קבוצת ביג הודיעה שתשבית את מרכזי הקניות שלה בישראל כי 'החקיקה תהווה פגיעה אנושה בוודאות העסקית והכלכלית שלה כחברה מובילה' אבל רק לפני שנה השקיעה בנדל"ן מסחרי בפולין? מוזר".

הוא תהה: "לא הבנתי באיזה קטע חברות מסחריות מאיימות שלא נוכל לקנות מהן. אתן עוד לא חברת חשמל, יש אלפי חנויות אחרות לקנות מהן ביגוד, תיק לבית הספר או המבורגר. כאילו ביום-יום אתן עושות לנו טובה שאנחנו מפרנסים אתכן?".

בנוסף ציין זרובינסקי כי ניסה לשוחח עם שוכרים במרכזי ביג לשמוע מה דעתם על הודעת הקבוצה מהבוקר, שממנה עולה כי הם יצטרכו לסגור את העסק. "התשובה הרווחת הייתה 'עזוב אותי, לא רוצה להסתבך איתם'", שיתף.

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הודיע כי יחרים את קניוני 'ביג': "גם אני מחרים את קבוצת ביג עד שיחזרו בהם ויתנצלו", כתב בן גביר. "בעלי עסקים שמתערבים פוליטית ומחרימים חצי עם ראויים לגינוי מכל גווני הקשת הפוליטית".

תנועת אם תרצו קראה לציבור להצביע ברגליים ולהבהיר לבעלי BIG כי יש מחיר כלכלי להחרמתו הפוליטית של ציבור ענק ומגוון.

מתן פלג, יו''ר תנועת אם תרצו: ''בעלים של חברה שנכנס למגרש הפוליטי צריך לקבל יחס כמו שחקן פוליטי. אתה מחרים חצי עם? אתה מצפצף על בעלי החנויות ועל קונים רבים? תצטרך לשלם את המחיר הכלכלי. אין לאזרח ישראלי מהמחנה הלאומי מה לחפש ברשת ביג''.

בעקבות הסערה ולאחר ששרים בממשלה התבטאו נגד 'ביג', מניית החברה ירדה ב-2.5%.

בתגובה לחרם מימין נגד קבוצת 'ביג', עשרות חברות הייטק וסטארטאפים הודיעו כי יעבירו את תקציב רכישת המוצרים שלהם לחנויות הפועלות במתחמי חברת ביג, שהודיעה כי תשבות ביום שלישי במסגרת המחאה נגד הרפורמה המשפטית.

עו"ד אביעד ויסולי הגיש תלונה לממונה על התחרות מיכל כהן נגד קבוצת 'ביג' בעקבות ההשבתה הצפויה ביום שלישי הקרוב.

לטענתו של ויסולי, ההשבתה שהוכרזה מהווה הסדר כובל בלתי מאושר, שהוא עבירה פלילית מסוג פשע הנושאת 5 שנות מאסר ולכן דורש לפתוח בחקירה פלילית נגד החברה.

עו"ד ויסולי כתב בתלונה לממונה על התחרות, בין השאר: "השבתת מרכזי 'ביג' היא הסדר כובל בין קבוצת ביג לבין תנועות השמאל הקיצוני המקיימות הפגנות נגד חקיקה של הכנסת".

לטענתו, "ההסדר הכובל של קבוצת ביג פוגע בכמות הנכסים או השירותים המוצעים לציבור במרכזי ביג, ועלול לפגוע קשות הן בבעלי העסקים במרכזי ביג (וכל הקשורים אליהם, כולל בעלי מניות, עובדים, ספקים, לקוחות) והן בציבור בכללותו".

ויסולי מביא לדוגמה, "כאשר לאדם נקבע תור לרופא מומחה שמרפאתו נמצאת במכרז ביג לפני חודשים רבים ליום ההשבתה והוא יפסיד אותו; אם אדם צריך לרכוש תרופה בבית המרקחת במרכז ביג ביום מסוים; או מזון חיוני שאדם צורך שיש לרכוש אותו טרי בחנות מרכז ביג; או כל שרות אחר שהציבור מסתמך עליו כניתן באופן רציף. לפיכך ההסדר הכובל של קבוצת ביג עלול לפגוע קשות בציבור".

לדבריו, "על פי החוק התחרות הכלכלית, קיום הסדר כובל ללא היתר מהממונה על התחרות הינו עבירה פלילית מסוג פשע הנושאת 5 שנת מאסר".

לסיום כתב: "הינך מתבקשת, ואף נדרשת בזאת, להורות לקבוצת 'ביג' להימנע מההסדר הכובל הכרוך בהשבתת מרכזי הקניות כמתואר לעיל, וכן להורות לחוקרי רשות התחרות לפתוח בחקירה פלילית כנגד ראשי הקבוצה בגין עבירה על חוק התחרות אשר עלולה לגרום נזק חמור לציבור".