ניר אורבך ואבי מעוז
ניר אורבך ואבי מעוזצילום: ערוץ 7

סגן השר ויו"ר מפלגת נעם, ח"כ אבי מעוז, פרסם מכתב לחברי מפלגתו בו הוא מסביר מדוע בחר בח"כ לשעבר ניר אורבך לתפקיד מנכ"ל הרשות לזהות לאומית-יהודית.

"למעלה מחצי שנה עברה מאז הקמת הממשלה. לפני קצת יותר מחודש חזרתי לתפקידי כסגן שר, לאחר שווידאתי שקיבלתי את הכלים כדי לממש את היעדים שלשמם הקמנו את נעם. גלגלי הבירוקרטיה מסתובבים לאט, ורק כעת, לאחר השתדלות רבה מכלל הגורמים, הצלחנו ברוך ה' בשעה טובה למנות מנהל לרשות לזהות לאומית יהודית. לתפקיד נבחר חכ”ל ניר אורבך", כתב מעוז.

לדבריו, "בתפקידו כמנהל הרשות, ניר יעסוק בעיקר בעבודה שוטפת ואינטנסיבית מול הגורמים השונים במשרדי הממשלה, על מנת לשחרר חסמים, לקדם תהליכים ולהזרים תקציבים שיאפשרו לנו לממש את התכניות הרבות שיזמנו כדי לחזק את אופייה היהודי של מדינת ישראל".

מעוז הדגיש: "אני מודע לכך שישנם כאלו שמופתעים ואף מתקוממים כנגד בחירה זו. לכאורה, מה פתאום שאני, יו”ר מפלגת נעם שהיתה ממובילות המאבק כנגד הממשלה הקודמת ומה שהיא ייצגה, בדגש על ראש הממשלה לשעבר בנט ומפלגתו, אמנה לתפקיד זה אדם שהיה גורם משמעותי בהקמת אותה ממשלה ובקיומה? פעמים רבות ביקרתי בחריפות את ניר אורבך מעל בימת הכנסת על שותפותו בממשלה הרעה ההיא, ואף הובלתי את המחאות מול ביתו. אולם, השיקול המרכזי שעומד לנגד עיניי בבחירת מנהל לרשות החדשה הוא: כיצד להקים את הרשות ולהכניסה לפעילות שוטפת בצורה המיטבית והמהירה ביותר, על מנת לממש את ייעודה של הרשות – חיזוק זהותה היהודית לאומית של מדינת ישראל".

"כדי להשיג מטרה זו בחנתי באופן מעשי את ההתאמה לתפקיד, שכוללת את היכולת לבצע את המדיניות של הרשות אותה אני מקדם. כידוע לכם, מימוש תקציב מכובד כמו זה שהצלחנו להשיג, בזמן קצר יחסית, באופן שיקדם ביעילות את הזהות הלאומית יהודית של ישראל, איננו דבר פשוט כלל ועיקר, ולכן לקח לנו זמן לבחור את האיש שאני מאמין שידע לעשות זאת בצורה הטובה ביותר. למרות המאבק העיקש שניהלתי, יחד עם רבים מכם, פעילי נעם המסורים, להפלת ממשלת בנט לפיד, מיום שנפלה הממשלה הרעה ההיא, אינני עסוק בהתחשבנויות או בהענשה של אדם כזה או אחר. לא נשלחתי על ידי רבותי למשימה זאת וממילא אינני עסוק בה", הוסיף.

מעוז מציע להתמקד בעובדות. "חכ”ל ניר אורבך, איש ממפלגת ‘ימינה’ לשעבר, מתעתד לעבוד תחתי, ולהוציא לפועל את המדיניות שלנו: חיזוק זהותה היהודית של מדינת ישראל. מטרה שכולנו פועלים ונאבקים לקידומה.
בעזרת ה’ אמשיך בכל כוחי לפעול אך ורק למען זהותה היהודית של המדינה, ולנטרול כל אותן תפיסות תרבותיות זרות שהשתלטו על כל כך הרבה מוקדי כוח ושלטון כפי שעשיתי עד היום".

מעוז השיק היום (חמישי) את הרשות לזהות לאומית-יהודית. הרשות תפעל כיחידת סמך במשרד ראש הממשלה ובראשה, כאמור, יעמוד חבר הכנסת לשעבר ניר אורבך.

מלשכתו נמסר כי הרשות הממשלתית אשר הוקמה מתוקף החלטת ממשלה, תעסוק בחיזוק הזהות הלאומית-יהודית, תפתח ותבצע מגוון רחב של פרויקטים בקרב הציבורים השונים בארץ, כולל בני נוער, מבוגרים, בעלי צרכים מיוחדים ואוכלוסיות נוספות.

היא גם תפעל לחיזוק ולביסוס הערכים של מדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי, תוך שמירה על השורשים היהודיים והלאומיים שלנו והעמקת התרבות, המורשת היהודית, הדתית וההיסטורית, מאבות האומה ועד לתקופה זו.

אבי מעוז אמר כי "השיקול המרכזי שעמד לנגד עיניי בבחירת מנהל לרשות החדשה הוא: כיצד להקים את הרשות ולהכניסה לפעילות שוטפת בצורה המיטבית והמהירה ביותר, על מנת לממש את ייעודה של הרשות. המשימה החשובה והמיידית היא: פיתוח והקמה של מערכת השקיפות להורים לגבי התוכניות החיצוניות הנלמדות בבתי ספר, פרסומה והנגשתה להורים ולכלל הציבור. אני בטוח שניר ידע לעשות זאת בנעם, בדרך ארץ ובמקצועיות הגבוהה ביותר".

ניר אורבך הוסיף: "אני רואה בתפקיד שליחות ציבורית חשובה, במיוחד בתקופה מורכבת זו, בה החברה הישראלית מפולגת, הרשות תפעל לרפא את השסעים ותחתור למציאת המכנה המשותף העמוק ביותר שלנו – הזהות הלאומית - יהודית שלנו, שהיא זאת שתביא לחיזוק האחדות בעם ישראל ולחיזוק החוסן של העם היהודי בארץ. הערכים היהודיים הם קונצזוס ואני בטוח שנוכל לפעול יחד על מנת להרבות באהבת ישראל.
בענווה ובמעין תשובת המשקל, אני מודה לסגן השר ח''כ אבי מעוז על האמון ועל ההזדמנות שנתן לי להיות שותף בחיזוק הזהות הלאומית – יהודית של ישראל".