הנשיא הרצוג וסגנית נשיא ארה"ב קמלה האריס
הנשיא הרצוג וסגנית נשיא ארה"ב קמלה האריסצילום: Chris Kleponis

נשיא המדינה יצחק הרצוג קיים הלילה פגישת עבודה מדינית עם סגנית נשיא ארצות הברית, קמלה האריס, בבית הלבן.

במרכז הפגישה נשיא המדינה וסגנית נשיא ארצות הברית הכריזו על יוזמת אקלים משותפת בין המדינות לתמיכה והטמעת טכנולוגיות אקלים מתקדמות במדינות המזרח התיכון ואפריקה, במטרה לאפשר ביטחון תזונתי במדינות אלו.

ארה"ב וישראל ישקיעו יחדיו 70 מיליון דולר, מתוכם 35 מיליון דולר מארה"ב ו-35 מיליון דולר מישראל, במשך חמש שנים. מדובר בשיתוף פעולה בין ממשלה, אקדמיה ומגזר פרטי.

פרויקט זה יחזק את שיתוף הפעולה הקיים בין שתי המדינות ויסייע לבנות מערכות מזון עמידות ולהתמודד עם משבר האקלים. ארצות הברית וישראל מובילות בפיתוח חקלאות חכמה, עתירת טכנולוגיה ויוזמה משותפת זו תחזק את שיתוף הפעולה בתחומים קריטיים אלה, ותתרום גם ליעדי מדיניות החוץ של שתי המדינות.

לאחר מכן, נשאו השניים הצהרות משותפות.

הנשיא הרצוג אמר: "תודה רבה גברתי סגנית הנשיא האריס, זה כבוד גדול להיות כאן היום, ותענוג לחגוג לא רק שבעים וחמש שנות עצמאות לישראל, אלא שבעים וחמש שנים ליחסים המיוחדים והידידות בין האומות שלנו.

"כשאירחתי את סגנית הנשיא האריס, כפי שציינה, הייתי ראש האופוזיציה והיא הייתה סנטורית מקליפורניה, והלכתי איתה במסדרונות הכנסת, והראיתי לה את הפסיפס הישראלי. לאחר מגן צייצתי בטוויטר - מה שנעשה לעתים רחוקות למדי אז - שגברת האריס תגיע למקומות הרבה יותר גבוהים בפוליטיקה האמריקאית, אני שמח שהוכח שצדקתי.

"אני רוצה להודות לך באופן אישי, גברתי סגנית הנשיא, על תרומתך ארוכת השנים לקשרים בינינו. כמו גם לבעלך, דאג אמהוף, על מאמציך האמיצים להילחם באנטישמיות ובשנאה מכל סוג", אמר הרצוג.

"הזכרת את איראן, אני חושב שהנאום שלי היום במושב המשותף דיבר על איראן - כחלק מהאתגרים, אך כמו גם על ההזדמנויות הגדולות שיש לנו באזור שלנו ובעולם בכלל.

ראינו בהסכמי אברהם פריצת דרך מהפכנית שפותחת את הדמיון ובכך קוראת לשיתוף פעולה בתחומים רבים. ואני חוזר כאן, שוב: ידה של ישראל נותרה מושטת, ולבנו פתוח לכל שותף לשלום, קרוב או רחוק. זו השאיפה העמוקה ביותר שלנו", המשיך הרצוג.

"כמובן, הערך המדהים של שיתוף פעולה ניכר בתחומים רבים במהלך שבעים וחמש שנות עצמאותה של ישראל. ואני כל כך שמח שכפי שהצהירה גברתי סגנית הנשיא, אנחנו רותמים היום את התשתית הרחבה של שיתוף הפעולה שלנו כדי להציג יוזמה משותפת חדשה להתמודדות עם האתגר העיקרי של זמננו שהוא משבר האקלים, עם ההשלכות מרחיקות הלכת שלו לחיים על פני כדור הארץ, וכמובן על האפשרות של האומות לשגשג ולהצליח בנסיבות כל כך מורכבות.

"אני מאוד גאה בכך בישראל, לשכתי עומדת מאחורי יוזמה הנקראת פורום האקלים, המאגדת עובדי ממשלה, מדענים וחוקרים, יזמים, משקיעים וחברה אזרחית פעילים - לרתום את כוח המוח הקולקטיבי והיצירתיות שלהם למציאת פתרונות שיועילו לכולנו, ולאנושות בכלל, כולל מדינות שהוזכרו על ידי סגן הנשיא האריס שבאזור שלנו", אמר הרצוג.

לדבריו, "אני באמת מאמין ששיתוף פעולה אקלימי יכול להוות גורם מרכזי בהגשמת החזון הזה של מזרח תיכון מתחדש המספק אנרגיה ומאפשר למדינות לקבל מזון ומים, ויכולת לתפקד בנסיבות כל כך מסובכות, של אתגר האקלים העולמי.

"גברתי סגנית הנשיא, לא מזמן, דיברת על זיכרונות ילדותך שאספת תרומות עבור הקרן הקיימת לישראל לנטיעת עצים בישראל. זיכרון נהדר. כמובן שזה היה מעשה של אהבה ותקווה לישראל, אבל זה היה גם מעשה ששיקף ערך ליבה, של חיבור עם הסביבה שלנו ושל הרצון לרתום את כושר ההמצאה האנושי כדי להפוך כל אתגר להזדמנות.

"הכוונות האלה מעולם לא היו חשובות יותר ברגע הקריטי הזה עבור כדור הארץ מאשר עכשיו.

"אסיים בטקסט יהודי קטן, המספר סיפור של אלוהים המדבר ישירות אל אדם בגן העדן. הוא מציג לאדם את העצים היפים בגן העדן, ומפציר בו: "תתן דעתך לא לפגוע או להרוס את העולם שלי. כי אם תשמיד אותו, לא יהיה מי שישיב אותו".