חיים כהן
חיים כהןצילום: פלאש 90

השף חיים כהן חזר בו אחר הצהריים (רביעי) מהחלטתו לפתוח את המסעדה 'יפו תל אביב' בליל תשעה באב. ההחלטה מגיעה בעקבות סערה ציבורית שהתעוררה על רקע החלטתם של כמה שפים ובעלי מסעדות לפתוח דווקא בערב שבו מתאבל העולם היהודי על חורבן בית המקדש.

"אנחנו סוגרים להערב את יפו תל אביב - כצעד לקירוב לבבות. מילה שנשמעת כקלישאה יום - אבל לוותר עליה בשבילי זה כמו לוותר על מדינת ישראל", כתב. "לכבוד כל מי שטובת המדינה עומדת לנגד עיניו - אני קורא להרגע - הלוואי שכל האנרגיה של השנאה והחרמות שמסתובבת ברשת ובכלל הייתה מופנית לקירוב לבבות! לא מתבייש להגיד - טעיתי! יש לערב הזה משמעות לחלק נכבד של העם ואני מכבד את זה".

"אני מתפשר וסוגר את יפו תל אביב. ולכל נבחרנו - אני פונה בבקשה - תסתכלו מה קורה לנו ואצלינו - תורידו את הלהבות - ואולי אולי - תתפשרו. אני מייחל לאותה הרוח - לכבוד על העם שלנו! כי אין לנו ארץ אחרת!!!"

חבר הכנסת מתן כהנא הגיב לכהן ואמר: "ממנו תראו וכן תעשו. מדינת ישראל צריכה כעת יותר אנשים כמו השף חיים כהן. אחים אנחנו".

השר שלמה קרעי בירך על ההחלטה, "יישר כח לשף חיים כהן שלבסוף בחר במשותף ביננו ובצעד מאחד. ובבניין ירושלים ננוחם".

כהן הוא היחיד מבין המסעדנים שהודיעו כי יפתחו הערב את העסקים כרגיל כאות מחאה על החוק לביטול עילת הסבירות שעבר בכנסת.

השף יובל בן נריה צוטט בכלכליסט, "לא היתה לי שום התלבטות, אנחנו פתוחים כל השנה, חוגגים את חופש העיסוק ולכן בערב נפתח את המסעדות כמתוכנן. לאור אירועי הימים האחרונים, אני מרגיש שזו חובתי המוסרית להישאר נאמן לקהל שלי, שמזה 30 שבועות נלחם בחירוף נפש בצומת קפלן – ממש מול מסעדת a - על אופיה של המדינה ועל זכותינו לחיות במדינה דמוקרטית וליברלית.

מדובר בתקופה קשוחה מאוד לכולנו הן כאזרחים והן כבעלי עסקים בענף שנפגע דרמטית מההפגנות ומרוח הנכאים בה שרוי הציבור. לכן, אם יש משהו שאני מרגיש שעליי לעשות הוא להישאר נאמן לעצמי. והיום יותר מתמיד. אני קורא גם לאורחים שלנו להגיע ולהביע את מחאתם בדרך זו. בהזדמנות זו אני קורא לראש העיר חולדאי לשמור על תל אביב חופשית ולא להטיל קנסות על עסקים שייפתחו. אני גם קורא לו להתחשב בעסקים שנמצאים בחזית המלחמה על הדמוקרטיה 30 שבועות ויותר ולתת במיידי הקלות בארנונה ובתשלומים נוספים. אנחנו קו ראשון למאבק וזכאים לגב של העירייה שיאפשר לנו לעבור יחד את המשבר הזה".

נציין כי על פי חוק איסור פתיחת בתי עינוגים בתשעה באב התשנ"ח 1997, והתיקון משנת 2002, נקבע כי מסעדות, ברים וכל מקום המוגדר כבית אוכל ייסגרו בערב ט' באב, כך שבעלי עסקים שלא יישמעו להוראה צפויים לקבל דו"ח. "על אף האמור בכל דין, תהא רשות מקומית מוסמכת להתקין חוק עזר שיאסור קיום עינוגים ציבוריים ביום האבל או פתיחת בתי אוכל בליל יום האבל, מתחילת האבל ועד לזריחת השמש למחרתו", נאמר בחוק.

החוק אף מעניק לרשויות המקומיות סמכות למנות פקחים שיופקדו על אכיפת החוק ויקנסו את העוברים עליו ב-2,600 שקלים חדשים.