חברי הכנסת דוד ביטן מהליכוד ומירב בן ארי מיש עתיד השתתפו בליל תשעה באב באירוע הידברות בראשון לציון במסגרת אירועי "הלילה לא לומדים תורה" של כנס שדרות שנערך בצל המחאה והקיטוב סביב הרפורמה המשפטית.

"אני חושבת שצריך לעשות רפורמה במערכת המשפט", הבהירה בן ארי, "אבל צריך לעשות ביחד".

בן ארי הדגישה שתמשיך לנסות להגיע להידברות "בגלל שהמדינה הזאת חשובה לי ואני רוצה שהבת שלי תגדל במדינה כמו שאני גדלתי בה".

ח"כ ביטן קרא גם הוא להידברות ואמר שניתן עוד להגיע להסכמות אך הדגיש: "מעולם לא נסכים שקבוצה אליטיסטית תנהל את המדינה ולא אנחנו".

"אני בעד פשרות ואתערב בשלבים הבאים", הבהיר ביטן, "לא נאפשר יותר בליכוד שבן אדם אחד יקבע מה שקורה. עכשיו צריכים לראות איך משתפים פעולה יחד כי אם לא נעשה את זה המאבק ימשיך והתוצאות לא יהיו טובות למדינת ישראל".

"עוד יש סיכוי לפשרות ושיפור המצב", הוא קבע.

האסטרטג אריק בלומברג שהשתתף בפאנל אמר: "השבר הנוכחי קטן ביחס למשברים הגדולים שעברנו לאורך 150 שנות דור, למעשה אין דור שלא היו בו מחלוקות ומאבקים קשים מתקופת המנדט ואף מחלוקות שנתגלעו בין אי"ל לאצ"י תוך כדי מרד גטו ורשה. גם בארץ כמובן היינו עדים לאורך השנים לאין ספור מחלוקות קשות בהרבה דוגמת אלטנלה, הסכמי השילומים, מהומות ואדי סאלב, לבנון הראשונה, אוסלו ולמרות הכל ידענו להתעלות מעל הכל כי ההיסטוריה הוכיחה לנו שהאלטרנטיבה גרועה בהרבה".

בלומברג דחה את הטענות שנשמעו על הפיכה שלטונית והוסיף: "עם ישראל לעולם יהיה עם חופשי. חירות היא נשמת אפינו. עד תחילת שנות ה90 חיינו מצוין בישראל גם בלי עילת הסבירות. היו כאן נשיאי עליון בהם חלקם חתני פרס ישראל עם יוקרה בין לאומית. שמגר, ויתקון, אלון, לנדוי, גרוניס ועוד רבים ומצוינים רובם לאורך שנות השלטון הארוכות של מפא"י והם לא שפטו משפט צדק? הייתה כאן מערכת משפט טובה שעשתה צדק וזכתה בלמעלה 90% של אמון הציבור, בעוד שהיום מערכת המשפט זוכה בצער לפחות מ-40%".

אירועי "הלילה לא לומדים תורה" התקיימו במסגרת שיתוף פעולה של כנס שדרות לחברה וחינוך והמכללה האקדמית לחינוך ע"ש קיי בבאר שבע.

האלוף (מיל') עוזי דיין, נשיא ומייסד כנס שדרות לחינוך וחברה אמר: "ט' באב הוא היום היחידי בשנה בו על פי המסורת היהודית אסור ללמוד תורה, שכן לימוד תורה הוא דבר מענג שאין לו מקם ביום החורבן הלאומי. פעמיים חרבה מלכות ישראל בעשור השמיני לקיומה ועלינו למנוע את הפעם השלישית. 'הלילה לא נלמד תורה', אבל מתכנסים ביחד, כל חלקי החברה הישראלית בעשרים מקומות ישוב לשיח גלוי ומלמד עם מגוון רחב ואיכותי של דוברים מכל קשת הדעות. אותו לילה לא לומדים תורה, אבל איך מצילים את עצמנו מעצמנו - לומדים גם לומדים, כי ט' באב הוא של כולנו!"