ניר ברקת
ניר ברקתצילום: Olivier Fitoussi/Flash90

שר הכלכלה ניר ברקת העלה היום לאישור בקריאה שניה ושלישית במליאת הכנסת את התיקון לחוק הגנת הצרכן – והחוק אושר.

התיקון כולל החמרת סנקציות על מי שפוגע בצרכנים פגיעים כמו אזרחים ותיקים, קטינים, עולים חדשים, אנשים עם מוגבלויות והפרה שבוצעה כלפי צרכן שהוא אדם שניכר שהוא נתון במצב של חולשה שכלית, נפשית או גופנית או שאינו שולט בשפה שבה נקשרה העסקה.

מעתה, עוסק שיפר את חוק הגנת הצרכן כלפי אוכלוסיות אלה, ייחשב כמפר בנסיבות מחמירות, וצפוי לקנסות מוגדלים, פי 1.5 מהנהוג כיום בחוק, בהיקפים של עשרות אלפי שקלים.

ברקת בירך על אישור החוק ואמר כי "לצערנו יש מי שמנסה לנצל את חולשתם של קשישים, קטינים ואוכלוסיות מוחלשות כדי לעקוץ ולעשוק אותם. המדיניות שלי היא אפס סובלנות כלפי עושקי המוחלשים בחברה. מעשי עושק של החלשים בחברה מחייבים אותנו לנקוט בצעדים שיגנו עליהם. אני מודה לחברי הכנסת שאישרו את הצעת החוק החשובה שתעניש בצורה חמורה יותר את מי שיעשוק קשישים. אני מודה לרשות להגנת הצרכן על העבודה החשובה כנגד עושקי הקשישים והאוכלוסיות המוחלשות".

החוק מאפשר לממונה על הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן להטיל עיצומים כספיים בשיעור גבוה יותר על עוסקים שפוגעים באוכלוסיות מוחלשות, בין אם על ידי הטעיה, אי-גילוי פרטים על העסקה או הפרה אחרת לפי החוק. העיצום הכספי בגין כל הפרה במדרג הגבוה עומד על 69,120 שקלים והוא מצטבר לפי מספר ההפרות והצרכנים שנפגעו.

ציפי שיינקמן, הממונה על הרשות להגנת הצרכן, הוסיפה: "הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן תפעל בכל האמצעים העומדים לרשותה כנגד כל מפר חוק. אוכלוסיית הקשישים כך גם אוכלוסיות מוחלשות אחרות הינם אוכלוסיות היעד של הרשות והמשרד כולו. אני מברכת את שר הכלכלה והתעשייה, ח"כ ניר ברקת ששם כמטרת על למגר את תופעת הניצול והפגיעה בצרכנים בכלל ובאוכלוסיות הצרכנים הקשישים והמוחלשים בפרט. תיקוני החקיקה הללו הינם חלק משמעותי של מאבק השר ביוקר המחיה".

שר הנגב, הגליל והחוסן הלאומי, יצחק וסרלאוף אמר כי "הצעת החוק תצמצם את התופעה הבזויה בעושק האזרחים הוותיקים. השוק הצרכני צריך להיות מרחב בטוח עבור האוכלוסייה הוותיקה ולא גן עדן לנוכלים. הקואליציה מקיימת את חובתה לפעול ביד נוקשה אל מול הניצול הציני של תמימות האוכלוסיות הפגיעות, למגר את התופעה ולוודא שהחוק מאפשר לנו לנקוט בכל האמצעיים האפקטיביים כדי להגן על הצרכנים".