ח"כ מתן כהנא
ח"כ מתן כהנאצילום: ערוץ 7

לפעמים המטבע דווקא כן נמצא מתחת לפנס והאמת הפשוטה צועקת מבין השורות.

להצעת החוק החדשה של סמוטריץ' וש"ס, שתקבע את האופן בו ימונו רבני ערים, יש תכלית אחת בלבד – סיכול כל אפשרות שימונה רב המזוהה עם "צהר" לתפקיד החשוב של רב עיר.

בבסיס הצעת החוק החדשה עומד הרציונאל של העברת כוח בחירת רב העיר מהידיים של תושבי העיר עצמה לידיים של שר הדתות ומועצת הרבנות הראשית.

כשהתיישבתי על כיסא השר לשירותי הדת גיליתי לתדהמתי שבכמעט 40 ערים אין רב. ההסבר שקיבלתי היה מאוד פשוט. בכל מקום בו ש"ס לא היו משוכנעים שיתמנה רב שלהם הם העדיפו לא להתניע תהליך בחירה או פשוט "למסמס" את התהליך.

מתוך הבנה של חשיבות התפקיד החלטתי לתקן את אופן בחירת הרב ולפתוח את צוואר הבקבוק המרכזי, שהפך את התהליך הישן למסורבל, איטי ואיפשר לכל מי שרצה בכך להכניס מקלות בגלגלים. האמנתי שתושבי העיר יודעים הכי טוב מי הרב המתאים ביותר לעיר שלהם ולכן עשיתי משהו שבעיני רבים היה תמוה. ויתרתי על חלק משמעותי מהכוח שהיה נתון בידי השר והעברתי אותו לידיים של העיר. התקנות אותן תיקנתי נתנו לעיר 75% מכוח הבחירה (כאשר ביני לבין עצמי החלטתי שגם את ה 25% שנשארו בידי השר, כל עוד אני אהיה השר אעביר מרצוני לידי העיר, וכך אכן היה בשתי הערים בהן מונה רב בעת כהונתי).

חשוב להדגיש כי לרב עיר יכול להבחר אך ורק מי שהוסמך לכך על ידי הרבנות הראשית לישראל ועמד בסדרה מפרכת מאוד של מבחנים כולל אחד בעל פה בפני נציגי מועצת הרבנות הראשית.

אלא שהתקנות שתיקנתי בלתי נסבלות מבחינת סמוטריץ' וש"ס. בתקנות ההן, רחמנא ליצלן, עלולה להיות עיר שתבחר ברב המזוהה עם ארגון "צהר".

הדאגה של סמוטריץ' וש"ס מוצדקת לחלוטין. מסתבר שארגון רבני צהר זוכה לכ 80% אהדה בציבור (בהשוואה ל 30% אמון הציבור ברבנות הראשית), כך שבהחלט סביר שלא מעט ערים היו בוחרות ברב המזוהה עם ארגון כה אהוד על הציבור.

וכך סמוטריץ' וש"ס הגישו הצעת חוק שמשאירה בידי העיר כשליש מכוח הבחירה ומעבירה את שני השליש הנותרים לשר ולמועצת הרבנות. דבר נוסף שקרה בהצעה הזו היה ביטול הגדרת הייצוג הנשי שאותו אני קבעתי על לפחות 40%, כך שבפועל ברוב הערים הייצוג ירד מעשית לפחות מ 15%.

לאחר ביקורת קשה שהגיעה גם מהציבור וגם מרבנים חשובים, הצעת החוק "רוככה" וחלק מכוח הבחירה חזר לידי העיר (וכן נקבע מינימום של 25% נשים, שהרי ידוע שנשים מהוות רבע מהאוכלוסיה...).

אני מניח שאף קורא לא יהיה מופתע לגלות שגם בהצעה "המרוככת", רוב כוח הבחירה נמצא עדיין בידיים של השר ומועצת הרבנות הראשית, שהרי אם הכוח יהיה בידיים של העיר, מי יודע, אולי הם ירצו רב שמזוהה עם "צהר" (ר"ל).

בדיון שהתקיים בוועדת חוקה, הציג הרב אריאל אליהו, בנו של רב העיר צפת וחבר מועצת הרבנות הראשית הרב שמואל אליהו שליט"א נתון מדהים. גם בהצעת החוק "המרוככת", ש"ס יוכלו למנות את מי שהם רוצים בכמעט 100% מהערים והמועצות בארץ.

המאבק של ש"ס בארגון רבני צהר מוכר כבר שנים ארוכות. "לתדהמתנו" מסתבר שמי שמתיימר לייצג את כלל הציונות הדתית נרתם להובלת המאבק הזה עם כל הכוח הפוליטי שיש בידיו (תראו מופתעים..).

אז בפעם הבאה שתשמעו את מנהיגי מפלגת "תקומה" מדברים במתק שפתיים על אחדות ואהבת ישראל, תבקשו מהם שיתחילו בתוך המגזר.

ואם בזכות הכתוב כאן ימונו רבנים המזוהים עם צהר לרבני ערים ולדיינים, אשמח מאוד "לאכול את הכובע".