הרצי הלוי
הרצי הלויצילום: דובר צה"ל

גורמים בסביבת הרמטכ"ל הרצי הלוי הציעו לו בימים האחרונים לתעד כל שיחה עם הדרג המדיני.

על פי דיווח בחדשות 12, הגורמים ששוחחו עם הרמטכ"ל הלוי סבורים שעליו לתעד את המפגשים, את הנאמר בהם ואת התאריכים והשעות. "הוא עשוי להידרש לדבר הזה בקרוב", טענו.

בצמרת הביטחונית טוענים שראש הממשלה וסביבתו משתלחים בראשי הצבא בניסיון להפיל את האחריות על מצב הכשירות בצה"ל עליהם.

בתוך כך ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם הערב (שני) הודעת גיבוי לרמטכ"ל הלוי ולבכירי מערכת הביטחון, שעות אחרי שבנו יאיר שיתף ומחק פוסט נגד הרמטכ"ל.

"מדינת ישראל עומדת בפני אתגרים גדולים וכראש ממשלת ישראל אני פועל לילות כימים יחד עם שר הביטחון, הרמטכ"ל, בכירי צה"ל וזרועות הביטחון, כדי להבטיח יחד את ביטחון ישראל בכל מצב", כתב ראש הממשלה בחשבון הטוויטר שלו.

קודם לכן שר הביטחון יואב גלנט גיבה את הרמטכ"ל: "רא"ל הרצי הלוי הוא אחד מהקצינים המצטיינים שפגשתי בכל שנותיי בצה"ל ובמערכת הביטחון - מפקד אמיץ, ישר, ענייני, קר רוח, מעמיק ושקול. אזרחים רבים במדינה חבים לו את חייהם. עם ישראל זכה שבשעות מורכבות אלו הרמטכ"ל הלוי מוביל את צה"ל".

הפוסט ששיתף ומחק יאיר נתניהו נכתב בידי איש הליכוד ארז תדמור שכתב: "הרמטכ"ל כבר חצי שנה עומד מנגד. ‏חצי שנה שמשרדי פרסום ובריונים מתוקצבים היטב מסיתים ומדיחים לסרבנות ולאיומי סרבנות, ואתה רא"ל הרצי הלוי לא עשית דבר. ‏לא רק שלא שפטת ולא הדחת אפילו אחד מהמארגנים והמסיתים, אלא שנכנעת להם והפכת לשגריר הסרבנים שדורש מהממשלה להיכנע להם. עשית זאת בחודש מרץ ואתה עושה זאת שוב כעת".

"אתה מבין מר הלוי: אי אפשר להעמיד את המציאות על ראשה. ככל שתהיה פגיעה בכשירות של יחידות מסוימות (וגם כעת רוב הכותרות בנושא הן ספינים ולוחמה פסיכולוגית), האחריות לכך אינה מוטלת על כתפי הממשלה שאינה מוכנה להיכנע לאיומים ולניסיון פשיסטי של קומץ אנשי צבא להכניע ממשלה נבחרת".

עוד נכתב בפוסט של תדמור: "‏האחריות לכך מוטלת על כתפי הסרבנים, המאיימים והמסיתים וגם על כתפיך שלך רב אלוף הלוי: הרמטכ"ל ששינה ב-180 מעלות את מדיניות אפס הסובלנות שהייתה נהוגה בצה"ל כלפי סרבנות מאז ומעולם. ‏הרמטכ"ל שהחליט שצה"ל יהפוך לצבא היחיד בעולם שלא מטפל משמעתית בממרידים, אלא מזמן אותם לסדנאות לשחרור מתחים ולמעגלי שיח. ‏וכעת כשמתברר, כמה מפתיע, שזו לא אסטרטגיה מנצחת, מנסה לגלגל את האחריות לממשלה".