אילוסטרציה
אילוסטרציהצילום: ISTOCK

כתבת חדשות 13 נריה קראוס עוררה סערה אתמול בטוויטר לאחר שטענה כי קבוצת חרדים בטיסה ניסתה לבקש ממנה לעבור מקום "כי אני אישה" ואף ציינה כי צוות המטוס זעם עליה ואיים שבגללה הטיסה לא תצא ליעדה.

אלא שהבלוגר דניאל עמרם תפס את הנוסע איתו התעמתה קראוס שסיפר את ההתרחשות בצורה שונה לגמרי.

הנוסע החרדי סיפר לעמרם: "היה לי כובע עלי וכשהורדתי אותו היא ראתה את הכיפה שלי. בהתחלה היא היתה נחמדה, אבל ברגע שהיא ראתה את הכיפה היא זעקה לעברי: 'רק בגלל שאני אישה אתה רוצה שאעבור?'. היא צעקה: 'אפליה, אפליה'. אני ביקשתי ממנה לעבור רק כדי שחבר של הבן שלי יוכל לשבת לידו והיא יצאה משליטה". אמרתי לה בנימוס: 'אם את לא רוצה את לא חייבת לעבור".

בחשבון הטוויטר שלו פרסם עמרם סרטון של הנוסע וכתב: "טוב גבירותיי ורבותיי כתבת חדשות 13 נריה קראוס סיפרה אתמול ש'חרדים רצו שהיא תעבור מקום בטיסה בגלל שהיא אישה', היא צילמה את האדם הזה שהוא בעל משפחה ואדם מאד מוכר בברוקלין, הציוץ שלה הגיע למעל מליון צפיות וגם להחברים שלו שנדהמו ופנו אליי במשך כל היום: 'אין סיכוי, הבן אדם הזה מארח משפחות מעורבות בשבתות אצלו', 'נוסע כמויות של פעמים ויושב ליד נשים אין סיכוי שתהיה לו בעיה עם זה'".

הוא הוסיף: "אז דאגנו להגיע אליו, הוא אמנם לא רצה בכלל להוציא את זה אבל אחרי שכנועים רבים גבירותיי ורבותיי הנה הוא מספר סיפור אחר לגמרי: מסתבר שהבן שלו היה עם חבר, והם ביקשו יפה אם זה אפשרי שהיא תעבור כיסא כדי שהחבר יוכל לשבת ליד חבר שלו. היא בתגובה התחילה לצעוק מה שגרם לדיילת גם להזהיר אותה שאם יש כאן בלאגן הם יבטלו את הטיסה. בכל מקרה תקשיבו לבחור. לכל סיפור יש שני צדדים ולכל אדם מגיעה זכות התגובה. יצויין שניסיתי לתפוס את נריה שם והיא כבר לא ענתה לי יותר".

קראוס השיבה לדברים וכתבה: "שקרים נבזיים וחמורים מופצים נגדי. התרת דם. מדהים שאחרי שעות ארוכות מודים שאכן לחצו עליי לעבור מושב, אבל הכי טוב שמצאו זה סיפור מחורטט שלא מתכתב עם העובדות הפשוטות".

"שקר ראשון: נטען שבסה"כ רצו ששני חברים ישבו יחד. פרקטית: היו להם לידי שני מושבים משלהם, ועוד מושב נפרד. כלומר יכלו לשבת שניהם ביחד, אבל לידי. ולא רצו לשבת ליד אישה. למען הסר ספק, נאמר מפורשות שלא רוצים לשבת לידי. לכן החל הלחץ עליי שאעבור מושב לא, אין שום דבר נחמד ונעים בללחוץ על אישה לעבור מושב. עובדה: כשאני לא הסכמתי לעבור, המשיכו לחפש, ומצאו אישה שתשב לידי ותאפשר לזוג החברים הצעירים לשבת ליד גבר. השקר החמור מכולם: שנאת חרדים. בכל פעם שאישה מתלוננת על הדרה תוקפים אותה שהיא נגד היהדות. שקר גס. אין שום קשר בין השפלת נשים ליהדות. מי ראה כובע או לא כובע על הראש של הבנאדם. שקר גס, דיבה ופייק מוחלט", הוסיפה.

בהמשך פרסמה סרטון של שיחה שקיימה עם דייל אחר ובו לטענתה הוכחה לגרסתה. "מדובר בשקרים חמורים ובוטים", אמרה קראוס לערוץ 7, "את העובדות אפשר לראות גם בסירטון".

קראוס כתבה אתמול לצד תמונה של אב וילדיו החרדים שישבו במטוס: "חרדים בטיסה עכשיו מנסים להזיז אותי ממושב למושב. כי אני אישה. יונייטד אירליינס אגב לא מטפלים בזה. אומרים לי שבגללי הטיסה לא תצא. בושה".

בהמשך הוסיפה: "איזו תחושת השפלה שהדיילת האחראית של יונייטד, ישראלית מדברת עברית, ניגשת וצועקת עליי שבגללי הטיסה לא תצא. ושאם כן יטוסו, הטיסה תצטרך בגללי לעצור במצרים. תודה לשני גברים ואישה ישראלית מהממים לידי שתמכו בי".

איש התקשורת החרדי אבי רבינא הגיב: "תודה על התמונה. רואה את התמימות הטהורה על פניהם. לא מאמין לך. אני בצד שלהם".

הגולש בנימין לאשקר כתב: "תמיד חשבתי שצריך להתחשב ולכבד אבל גם שיש גבול לכל דבר. בעיה שלהם. אם הם רוצים לזוז שיזוזו".

פעילת הימין איילת לאש תהתה: "מה זה מנסים? ביקשו ממך בנימוס? הרימו אותך בכח? מנסים והצליחו? רק ניסו? אפשר וידאו? תיעוד שהוא לא חרדים קוראים בספר בסבבה? אפשר שלא תשקרי?".

גולשים רבים הגיבו לציוץ של קראוס, חלקם תמכו בה וטענו כי עליה לתבוע את החברה והיו שדרשו עוד פרטים על הסיפור. אחד הגולשים תהה מדוע לא הפעילה את מצלמתה, פעולה שלדבריו לוקחת מספר שניות.

העיתונאי החרדי ארי קלמן הוסיף: "איזה באסה, עשרות פעמים התבקשתי בטיסות שונות להחליף מקום כי נשים שאינן חרדיות הרגישו שלא בנוח לשבת ליד גבר, או בני משפחה / חברים שביקשו לשבת יחד. לו רק הייתי יודע שזה מביא לייקים וצומי הייתי מצלם, מצייץ ומסית".