לשכת הגיוס
לשכת הגיוסצילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90

כנס של ארגון 'פרופיל חדש' נערך בסוף השבוע במכללת 'מנשר', המתוקצבת ע"י המדינה ועסק במאבק הארגון נגד גיוס לצה"ל וחינוך לכך עוד מגיל צעיר.

מיקום האירוע המדויק ניתן למשתתפיו רק ביום האירוע עצמו, ככל הנראה על מנת להסתיר את קיומו בתוך המכללה שהשכירה לתנועה אולם לטובת האירוע.

במסגרת פוסט סיכום הכנס כתבו המארגנים: "בדרך כלל נהוג לכתוב בסיכום 'זהו, נגמר הכנס', אבל במקרה שלנו העבודה האמיתית רק מתחילה. אחרי חודשים רבים של עבודה ותכנון, סופסוף פגשנו אתכן/ם פנים אל פנים, מורים.ות, הורים ואקטיביסטיות.ים. בסדנאות דיברנו על הגזענות שבהסללה לצבאיות, ראינו סרטונים על ה"משימה החינוכית" של הצבא, ואיך מראש היא מעוצבת בצורה גזענית.

דיברנו על מגדר, שאלנו שאלות והתבוננו על התפיסות העצמיות שלנו. שמענו על מאבקי הורים שהצליחו ברשויות מקומיות וקיבלנו כלים, כדי ליישם את הכוח שיש לנו כאזרחים ואזרחיות מעורבות, ליצור שינוי. בסדנת הדמיון הפוליטי השתמשנו בדמיון ככלי לעיצוב תמונת עתיד שונה, שמאפשרת לנו לבחון מה מנחה עכשיו את קבלת ההחלטות שלנו ואיזה עתיד אנחנו מכתיבות לעצמנו ולחברה שסובבת אותנו, אולי אפילו בלי לשים לב. קינחנו בדיונים מרתקים בקבוצות אינטימיות, על הכלים והאפשרויות שלנו להביא התנגדות למרחב הבית ספרי, למשפחה ולסביבה הקרובה שלנו".

מתוך הפרסום על הכנס
מתוך הפרסום על הכנסצילום: ללא

ממשרד התרבות טרם נמסרה תגובה.

מכללת 'מנשר' מסרה בתגובה: "אנחנו במנשר משכירים חללים לאנשים שמעוניינים, כמו הרבה גופים אחרים שמבקשים לאזן את תקציבם, לדוגמא מוזיאון ישראל, מוזיאון תל אביב ועוד גופים ציבוריים. הלוואי שהיינו מקבלים תמיכה כאחוז גבוהה יותר מתקציבנו, כדי שלא נצטרך להשכיר חללים. בכל אופן, איננו בודקים בציציות האנשים שמבקשים לשכור חדר או אולם".

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר בתגובה: "שימוש בכספי ציבור לעידוד סרבנות עבור ארגון שמעודד סרבנות ונלחם בצבא זה חציית קו אדום. קריאה ועידוד סרבנות זה עבירה על החוק ופגיעה קשה ביותר בביטחון ושגשוג המדינה.

לא ייתכן שמוסד חינוכי שמלמד אמנות ותרבות ישמש במסווה חממה לעידוד סרבנות נגד צבא ההגנה לישראל. אני דורש משר התרבות ידידי היקר מר מיקי זוהר להוכיח מנהיגות ולהצהיר שלא ישתף שום פעולה ויקפיא את כל תקציבי המכללה עד לבירור נוקב על האירוע וקנס כספי גבוה בהתאם לחוק יסודות התקציב. כסף ציבורי לא יכול לשמש במה לסרבנות פקודה".