ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר ירושלים ומסורת ישראל מאיר פרוש, שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ וראש עיריית ירושלים משה ליאון, נשאו הצהרה בנוגע להחלטת הממשלה בנושא צמצום פערים חברתיים-כלכליים במזרח ירושלים.

"הממשלה שלנו דואגת לכל אזרחי ותושבי מדינת ישראל, והיא מחזקת את המדיניות שלנו לטובת ירושלים מאוחדת וחזקה, תחת ריבונות ישראל", אמר נתניהו.

"לכן הבאנו היום לממשלה החלטה לטובת תושבי מזרח ירושלים, החלטה מאוד חשובה; החלטה בהיקף 3 מיליארד שקלים, החלטה שתשנה את פני העיר ירושלים. ההחלטה הזאת כוללת פיתוח מאסיבי של תשתיות, רפורמה במערכת הבריאות, רפורמה במערכת הרווחה, הגברת הביטחון האישי, הגדלת התעסוקה, והעלאת זכאי תעודות הבגרות. אנחנו בונים את ירושלים, אנחנו מחזקים את המשילות בירושלים, אנחנו מאחדים את ירושלים".

השר סמוטריץ' אמר כי "משרד האוצר בשיתוף עם משרד ירושלים ועיריית ירושלים משקיעים מיליארדים בפיתוח מזרח העיר. כמי שמאמין בחיזוק ריבונותה של ירושלים כולה, אני רואה חשיבות גדולה בהובלת תוכנית החומש הזו. למשילות היבטים רבים ומגוונים אבל ההיבט המרכזי ביותר שלה הוא אחריות. אחריות לכל תושב בה,
אחריות לפיתוח ירושלים כולה, אחריות לשגשוגה של העיר בכל פינה, אחריות לפריחתה של בירתנו הנצחית".

"ירושלים המאוחדת זו לא סיסמא – זו אחריות. היום, מתוך אחריות ודאגה לירושלים כולה, מעבירים את תכנית החומש למזרח העיר. יש בתכנית הזו המון. חינוך, השכלה, תעסוקה פיתוח כלכלי, תחבורה, מבני ציבור, שירות לתושב, הגברת הביטחון האישי ועוד תחומים רבים משמעותיים".

"אני רוצה להודות לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר לענייני ירושלים ומסורת מאיר פרוש. אני רוצה להודות לראש עיריית ירושלים משה ליאון שעובד קשה מאד למען תושבי ירושלים. עמל ומצליח. ירושלים הבנויה כעיר שחוברה לה יחדיו - ממילים למעשים".

שר ירושלים ומסורת ישראל מאיר פרוש אמר: "בתום חודשים ארוכים של עבודה מאומצת הבאנו לממשלה החלטה מקצועית ומקיפה שמגדילה ב-50% את ההשקעה במזרח ירושלים, לכדי סכום חסר תקדים של למעלה מ-3 מיליארד שקל. אנשי המקצוע במשרד ירושלים ומסורת ישראל עבדו יחד עם עיריית ירושלים, משרד האוצר, ורבים ממשרדי הממשלה, במטרה להפיק את הלקחים מהחומש הקודם ולהביא החלטה יעילה עוד יותר. אני מודה לרה"מ נתניהו, שר האוצר סמוטריץ', ראש העיר ליאון, ולחלק גדול משרדי הממשלה, שלקחו חלק במאמץ המשותף לאישור ההחלטה".

ראש העיר ירושלים משה ליאון ברך גם הוא: "ההחלטה שהתקבלה היום היא החלטה ריבונית. אנחנו כאן היום מוכיחים הלכה למעשה שמזרח ירושלים היא חלק בלתי נפרד מירושלים. תכנית החומש הזו מעבירה מסר חשוב לתושבי המזרח שחווים בשנים האחרונות הפיכה של ממש בכל תחומי החיים ובעיקר בחינוך. אני מודה לראש הממשלה וחברי השרים על הסיוע והנכונות ומאחל בהצלחה לכולנו".

השר פרוש הציג את התכנית לצמצום הפערים בישיבת הממשלה ואמר: "אנו מביאים היום לאישור הממשלה את תוכנית החומש לשנים 2024-2028 לצמצום פערים חברתיים וכלכליים ופיתוח כלכלי במזרח ירושלים. התוכנית בהיקף של כמעט 3.2 מיליארד שקל נותנת מענה לכ-20 נושאים חשובים מאוד שמחייבים טיפול דחוף במזרח ירושלים. החל מחינוך ותשתיות, ועד נושאים כמו קיימות ופלייסמיקינג. הרבה מהקרדיט מגיע לאנשי המקצוע במשרדי, בעיריית ירושלים, במשרד האוצר, ובמשרדי ממשלה רבים נוספים, שעבדו במשך חודשים ארוכים על התוכנית הזו. תודה גדולה מגיעה גם לחברים כאן סביב השולחן, לראש הממשלה, לשר האוצר, לראש העיר ירושלים, ומרבית שרי הממשלה שמשרדיהם שותפים להחלטה".

"הממשלה הזו משקיעה באוכלוסייה הערבית, לא בגלל שההשקעה בה תתבטא בתוספת של אצבעות לקואליציה, כפי שהיה בממשלה הקודמת. אנחנו משקיעים בהם מיליארדים כי זה הדבר הכי האנושי שיש לעשות, ואנו עושים את זה עם כל הרצון ועם כל הלב".

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התייחס להחלטה לחיזוק מזרח ירושלים ואמר: "55 מיליון ש"ח ועוד 55 מיליון ש"ח העברנו למשילות, לשוטרים חדשים, להקמת תחנות משטרה שמחזקות את המשילות ולכן חשוב לא רק כסף לאוכלוסייה האזרחית, אלא קודם כל למשילות. אבל לא פחות מכך, גם לגבי הכספים שמעבירים לחינוך, לבריאות ולכל מיני מקומות, צריך לדאוג שהכסף לא רק עובר אלא הולך למקומות הנכונים".

"זה לא סוד שאוניברסיטאות ולא רק הם, מנוצלות ככר פורה להסתה נגד מדינת ישראל, נגד חיילי צה"ל, נגד המדינה שלנו ואני מאוד מוטרד שכסף שיעבור ילך למחוזות לא נכונים ולמקומות שיעשו בהם שימוש לרעה".