אומן
אומןצילום: איחוד ברסלב באומן

גורם בכיר במשרד החוץ תקף הערב (שני) את אוקראינה, זאת אחרי האיומים מצד הממשל בקייב לשלול לישראלים ויזות לקראת העלייה של המונים לאומן בראש השנה.

"למרבה הצער, מישהו בהנהגה האוקראינית החליט לנצל את החגים הקרבים כדי לסחוט את ישראל, אבל הניסיונות הללו נידונו לכישלון", אמר הגורם לאתר RBC האוקראיני.

"הרשו לי להזכיר לכם שאותו ניסיון סחיטה נעשה בשנה שעברה, אך ההצהרות הללו לא הובילו לשום דבר".

הגורם הוסיף וטען כי אם אוקראינה תחליט בכל זאת לעצור את הוויזות לישראלים לקראת ראש השנה, ישראל תגיב. "זה יפגע בעשרות אלפי אזרחים אוקראינים שמגיעים לישראל מדי שנה, למרות המלחמה", הדגיש הגורם.

בנוסף, דחה את הטענות לפיהן ישראל מפלה אוקראינים ומנעת את כניסתם לישראל וטען כי מדובר ב-5% סירוב בלבד.

"מתחילת השנה הגיעו לישראל 47 אלף אוקראינה, כ-2,500 סורבו. הרוב המוחלט של הסירובים הם מוצדקים לחלוטין בגלל אנשים שבאים לעבוד בצורה לא חוקית", הוסיף.

שגריר אוקראינה בישראל קורא אתמול לראש הממשלה בנימין נתניהו לשקול מחדש את מדיניות הכניסה כלפי אוקראינים ולהתערב בנושא.

במסגרת התדריך השבועי של נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, אמר כי הקשיב "לדו"ח של משמר הגבול, משרד החוץ, המודיעין על היחס לאזרחינו - מהגרים שנמצאים במדינות שונות, ובנוגע למשטרי ויזה. הדברים שאיתם מתמודדים אזרחי אוקראינה בעצם בסוגיית הויזה. מנהלים האחראים לנושאים אלו קיבלו משימות מתאימות. יש להבטיח את זכויות האזרחים האוקראינים".

שגריר אוקראינה בישראל, יבגן קורנייצ'וק, הבהיר כי דבריו של הנשיא זלנסקי כוונו לישראל: "ממשלת אוקראינה לא תסבול השפלה של אזרחיה בעת הכניסה לישראל. אנו נעצור את הסכמי ויתור הוויזה הדו-צדדיים שלנו כפי שנקבע בסעיף 7 להסכם הבין-ממשלתי.

האפשרות הזו נמצאת על שולחנה של ממשלתנו. לא יעלה על הדעת שנצטרך לצאת מגדרנו לארח עשרות אלפי ישראלים באומן, עם סיכון ביטחוני גבוה, ועם מאמץ לוגיסטי עצום, כאשר מנגד, ממשלת ישראל מתעללת באזרחינו המגיעים לישראל במסגרת האמנה בין שתי המדינות".

"אם ישראל רוצה שאזרחיה יוכלו להגיע לאוקראינה כתיירים, כולל אומן, אני מאמין שראש הממשלה, נתניהו, צריך להתערב, באופן אישי, במציאת פתרון למצב העניינים הנוכחי".

שר הפנים והבריאות משה ארבל הגיב לדברים ואמר: "אני דוחה מכל וכל את הטענות על השפלות אזרחי אוקראינה בכניסה לישראל".

"מדיניות ההגירה הישראלית מקבלת בברכה תיירים ממדינות רבות בעולם לרבות מאוקראינה. במקרים בהם עולה חשד לשימוש שלא כדין בויזת תייר לצרכי עבודה או השתקעות מפעילה רשות האוכלוסין וההגירה את סמכותה כדין. השותפות האמיצה בין ישראל לאוקראינה תימשך, כשר הבריאות אני גאה בהשלמת תהליך העברת התרופות לאוקראינה ולשיתופי פעולה בתחום הבריאות שמקיים משרדי ובכוונתי להמשיך ולהעמיק שיתופי פעולה אלו".