הלוויתן שנמצא מת באזור חוף השרון
הלוויתן שנמצא מת באזור חוף השרוןצילום: ארז לוי ואוריה כהן

גופת לוייתן התגלתה הבוקר (שני) בחוף צפונית לשמורת חוף השרון, שעות אחדות אחרי שנצפה במרחק של כ-500 מטרים מערבית לחוף געש.

הראל בז, פקח היחידה הימית ברשות הטבע והגנים סיפר: "קפצנו למקום מיד עם קבלת הדיווח. היה עצוב לראות את הראשתן נפלט מת לחוף מבדיקה בשטח נראה כי אורכו כעשרה מטרים".

ד"ר מיה אלסר מעמותת דלפיס, מתחילת המחקר בישראל תועדו בחופי הארץ גופות שבעה לווייתנים ממין ראשתן .

מדובר במין שחי במים העמוקים ונחשב הגדול ביותר מבין לווייתני השיניים. עד שנות ה־80 של המאה העשרים אוכלוסיית לווייתני הראשתן העולמית הצטמצמה באופן משמעותי עקב ציד. כיום לווייתן זה מוגן ברוב העולם.

בחודש יוני האחרון תועד לווייתן ממין זה בתחומי המים הכלכליים של ישראל, כ-90 קילומטרים מערבית לחופי הארץ. התיעוד הצטרף לכמה תצפיות נוספות באזור, כמה מהן במסגרת סקרי ים עמוק שבוצעו מול חופי ישראל בשנים האחרונות.

ד"ר אביעד שיינין מדלפיס, ראש תחום טורפי־על בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה, ומי שהוביל את סקר הים העמוק האחרון אמר כי "בשנים האחרונות אנו עדים לתצפיות רבות יותר של ראשתנים מבעבר. כל העדויות הללו מעידות על כך שמין זה נמצא במזרח הים התיכון ובמים בכלכליים הבלעדיים של ישראל בים העמוק". לדבריו, כמין צולל עומק, המושפע רבות מפעילות האדם, יש חשיבות רבה לדיווחים ולתצפיות מסוג זה לצורך מחקר האוכלוסייה הנמצאת באזורינו".