שוטרים באום אל פאחם. ארכיון
שוטרים באום אל פאחם. ארכיוןצילום: נתי שוחט, פלאש 90

על שאלת שילובו של השב"כ במערכה נגד האלימות הרצחנית ברחוב הערבי שוחחנו עם בכיר הארגון לשעבר יוסי אמרוסי הפורט את הטיעונים בעד ונגד המהלך.

באשר לטיעונים המצדדים בשילוב השב"כ במערכה זו מציין אמרוסי מספר כיווני חשיבה: "מדובר בבעיה לאומית כלל ארצית שמשפיעה על כלל החברה ולא רק על החברה הערבית ולכן כל מי שיכול לעזור צריך לתת יד", הוא אומר.

סיבה נוספת היא היכולות שכבר הוכיח השב"כ במאבק מול הטרור באיו"ש וההערכה שבכוחו לעשות זאת גם מול הפשיעה ברחוב הערבי. סיבה נוספת היא האמצעים והכלים שנמצאים בידי השב"כ ואינם בידי המשטרה למעקב ואיסוף מודיעין.

עוד מציין אמרוסי כי כאשר ישנה בעיית משילות ארגון מקצועי וחזק יוכל לעזור. מנגד קיימות הסיבות לשלילת ההצעה והראשונה שבהן היא העובדה שחוק השב"כ אינו מאפשר פעילות מול פשיעה פלילית אלא אך ורק עיסוק בסוגיית לאומנית או פגיעה בסמלי שלטון. בהקשר זה מציין אמרוסי בדבריו כי העובדה שסביב הבחירות לרשויות המקומיות גובר גל הפשיעה ברחוב הערבי יכולה להוות עילה להכנסת השב"כ מתוקף יכולתו לפעול בזירה המאיימת על סמלי שלטון.

עוד מוסיף אמרוסי ומדגיש כי "בשב"כ אין קוסמים, ואין ערובה להצלחת האתגר עם כניסתו של הארגון לפעולה. על כך הוא מעיר כי "מדובר בארגון קטן שעמוס במשימות ההתמודדות בטרור שהולך וגואה. אם יעברו כוחות לאתגר הפלילי זה יפגע במאבק בטרור".

לנוכח מציאות זו סבור אמרוסי כי יש להותיר את הטיפול באתגר הפלילי ברחוב הערבי בידי המשטרה ועם זאת לאפשר כניסה של השב"כ לסיוע ממוקד באתגרים נקודתיים כמו ההתמודדות עם הברחות אמל"ח שלא ברור אם יגיע לידיים פליליות או לידיים טרוריסטיות. בדבריו מזכיר אמרוסי את סיכולה של חוליית ארבעת תושבי כפר קאסם שהבריחו מטענים רבי עוצמה מאיראן על מנת לבצע פיגועים בישראל

בהתייחס לחשש העולה בימים האחרונים מחשיפת אמצעים ודרכי פעילות של השב"כ במידה והאתגר יגיע לפתחו של הארגון, אומר אמרוסי כי ההבדל העקרוני בין חקירת שב"כ לחקירת משטרה הוא בכך שחקירת משטרה מתבצעת לאחר ביצוע פשע בעוד חקירת שב"כ היא מתמשכת לאורך זמן מול יעדים. "המשטרה צריכה להביא ראיות לבית המשפט כדי להעמיד את הפושע לדין ולהכניס אותו לבית סוהר, ואם הכלים ייחשפו בבית המשפט זה יפגע בחשאיות הכלי שאנחנו לא רוצים לשחוק אותו. החשאיות היא דבר חשוב מאוד בלחימה בטרור".