השר אלי כהן ושרת החוץ של לוב
השר אלי כהן ושרת החוץ של לובצילום: דוברות

סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת מפי מקורות בממשלת לוב כי ראש הממשלה פיטר באופן סופי את שרת החוץ נג'לאא אל-מנקוש שנפגשה עם השר אלי כהן.

השרה הגיבה לראשונה לאירוע והדגישה כי הפגישה נעשתה בהסמכתו של ראש הממשלה עבד אל-חמיד אל-דבייבה שבפגישה עם מקבילתו האיטלקית סיכם על קיום המפגש בין השר הישראלי ובינה.

"הפגישה עם שר החוץ הישראלי הייתה באישורו של ראש הממשלה אל-דבייבה. ממשלת איטליה הבטיחה לאל-דבייבה להפעיל את קו רומא-טריפולי בתחילת החודש הבא, בתמורה לקיום הפגישה עם הנציגים הישראלים", נמסר מטעם מקורביה של השרה.

עוד נאמר בהודעה שפרסמו כי "אל-דבייבה ביקש משרת החוץ הלובית לפרסם הצהרה לפיה הפגישה הייתה 'מקרית', כדי להבטיח שהשרה לא 'תביך אותו'. לאחר שהשרה פרסמה את ההצהרה, אל-דבייבה השעה אותה מתפקידה. לשרת החוץ יש תיעודים רבים והיא לא תיתן שיהפכו אותה לשעירה לעזאזל בעניין שביצעה לבקשתו של אל-דבאייבה".

גם במשרד החוץ הגיבו לסערה ואמרו כי "שר החוץ ומשרד החוץ מחויבים בהרחבת קשרי החוץ של ישראל. בניגוד לפרסומים, ההדלפה לגבי הפגישה עם שרת החוץ של לוב לא הגיעה ממשרד החוץ או מלשכת שר החוץ".

גורם מדיני אמר מוקדם יותר כי סוכם עוד לפני קיום הפגישה שהיא תפורסם ובעקבות פנייה של כתבים הוחלט לפרסם את הדבר.

"היה ברור שהדבר עומד להתפרסם כי עיתונאים גילו על כך. הקשר בין ישראל ולוב הוא אינטרס של הממשל הלובי שמאוד רוצה לקבל לגיטמציה בסיוע ישראל מצד ארה"ב ומדינות המערב", ציין הגורם.

לפני כן הודיע ראש הממשלה הלאומית הזמנית של לוב, עבד אל-חמיד אל-דבייבה, כי שרת החוץ נג'לא אלמנקוש הושעתה מתפקידה בעקבות פגישתה עם כהן.

משרד החוץ הלובי פרסם הבהרה ובה טען כי הפגישה בין שרה לשר כהן הייתה "לא רשמית ובלתי מתוכננת", והתקיימה במסגרת פגישה רחבה יותר של השרה עם שר החוץ האיטלקי ברומא.

שרת החוץ הלובית עזבה את המדינה במטוס פרטי לטורקיה, זאת לאחר שמנגנון ביטחון הפנים בלוב הוציא לה צו עיכוב יציאה מהמדינה עד שתתייצב לחקירה. ברחבי לוב נערכו הלילה הפגנות המוניות נגד הפגישה בין שרי החוץ.

ההתפתחויות בלוב לאחר הפגישה עוררו ביקורת רבה מצד האופוזיציה בישראל. יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ הגיב לדיווח על השעיית השרה הלובית ותקף את הממשלה. "יחסי החוץ של מדינת ישראל הם עניין רגיש ורציני, בטח כשמדובר ביחסים עם מדינות ערביות ובוודאי כאלה שאין לנו איתן יחסים רשמיים".

"כשעושים הכל בשביל יחסי ציבור וכותרות, עם אפס אחריות וחשיבה קדימה - זה מה שקורה. ביחסי החוץ או בביטחון, בכלכלה או בחינוך. ממשלת נתניהו היא ממשלה רשלנית וכושלת שחייבת לסיים את ימיה", דברי גנץ.

ראש האופוזיציה ויו"ר יש עתיד יאיר לפיד הוסיף: "ניהול מדיניות חוץ של מדינה כמו ישראל הוא אירוע מורכב ולעתים נפיץ שצריך לנהל בזהירות ובחוכמה. זה מה שקורה כשממנים אדם בלי שום רקע בתחום, לשר חוץ".

"האירוע מול שרת החוץ הלובית הוא חובבני, חסר אחריות, וכשל חמור בשיקול דעת. זה בוקר של חרפה לאומית וסיכון חיי אדם בשביל כותרת", טען לפיד.

יו"ר מפלגת העבודה ח"כ מרב מיכאלי הגיבה: "השר אלי כהן צריך להניח את המפתחות ולהתפטר. הנזק שעשה הוא חסר תקדים. פרסום נמהר אחד הרס את החיים לשרה הלובית שנאלצה לברוח לטורקיה ויצר נזק בינלאומי לישראל. אף גורם בינלאומי דיסקרטי רציני לא ירצה להיפגש עם שר חוץ שכל מטרתו היא יצירת הון פוליטי ולייקים בטוויטר. מדיניות הליכודיאדה מחלחלת למדיניות יחסי החוץ של המדינה ופוגעת בהם אנושות".