שר הדתות מיכאל מלכיאלי
שר הדתות מיכאל מלכיאליצילום: פלאש 90, ערוץ 7

השר לשירותי דת ח"כ מיכאל מלכיאלי התייחס היום (שני) לחוק מינוי רבנים של ח"כ שמחה רוטמן וציין כי חשוב לש"ס שתהיה הסכמה רחבה לגבי החוק שמתקדם בדיונים בוועדת חוקה בראשות רוטמן.

השר מלכיאלי אמר בערוץ כנסת כי "בנושא רבנים כולם יודעים שש"ס והציונות הדתית היו אמורים לריב. אבל אתה רואה שזה לא קרה, אתה רואה שאנחנו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם שר האוצר, עם הציבור הדתי לאומי".

עוד אמר: "מינינו רבנים, הקמנו גופי בוחר ששייכים לרבנים שלהם, כנ"ל למועצות הדתיות. אני לא חושב שהייתה מעולם עדנה בין הציבור הדתי לאומי וש"ס כמו בתקופה הזאת".

בטור שכתב רוטמן ב'בשבע' הוא הסביר כי חוק מינוי רבני ערים שמונח על שולחנה של ועדת החוקה נועד לתקן ליקויים במצב הנוכחי, להפוך את הרבנות למחוברת יותר אל העם וגם להעניק נופך ממלכתי לעמדותיה העקרוניות.

"החוק שהצעתי יחד עם חבר הכנסת ארז מלול מש"ס נועד לפתור בעיות רבות בהליכי המינוי, לחבר בין הרבנים לקהילות שבהן הם יכהנו, ולוודא שניתן יהיה למנות מועמדים מגוונים המשקפים את הציבור כולו", כתב.

רוטמן ציין כי "החוק אומנם עוסק כמעט כולו בפרוצדורה, אבל הוא משקף גם את חזונו של הרב קוק בנוגע לרבנות הראשית, למקומה ולתפקידה, וגם את ההבנה שקיימת כיום, ברוך השם, בכל חלקי הקואליציה, שאסור להשאיר מציאות שבה הרבנות ושירותי הדת בישראל הם נחלה של מפלגה אחת בלבד".

לסיום כתב: "הנושא הזה רלוונטי לכולם, כולם שותפים בו, ואני סמוך ובטוח שלאחר סיום חקיקת החוק, הרבנים שימונו לפיו יהיו מחוברים וקשורים לכלל הציבור".