ראש השב"כ רונן בר
ראש השב"כ רונן ברצילום: פלאש 90

ראש השב"כ רונן בר התריע בפני הדרג המדיני כי משבר הכליאה החמור שבו מצוי שב"ס בגלל הצפיפות הגבוהה וחוסר המקום בבתי הכלא בהם אגפים למחבלים, פוגע בהיקפי המעצרים שצה"ל ושב"כ מבצעים בעת האחרונה בצל גל הפיגועים והמתיחות הביטחונית ביהודה ושומרון - כך מדווח העיתון ב"ישראל היום".

בכירים במערכת הביטחון הוסיפו כי החוק של השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר - שבו נקבע כי החל מיום שישי יבוטל לגמרי השחרור המנהלי של אסירים ביטחוניים עם עבירות "קלות" יחסית, שמאסרן עד 3 שנים - יקשה על בעיית הצפיפות ולמעשה פוגע באפשרות של מעצר מבוקשים "כבדים" יותר.

שחרור מנהלי הוא מנגנון שנקבע בחוק בהוראת שעה, אשר מאפשר לשחרר אסירים עם עונשים קלים יחסית לקראת סוף תקופת מאסרם כדי לפנות מקום בבתי הכלא, בין היתר לאסירים שמורשעים בפשעים חמורים יותר. זאת לנוכח העומס האדיר על בתי הסוהר, ובניסיון לעמוד בפסיקת בג"ץ שקבע את התנאים הבסיסיים לצפיפות האפשרית בבתי הכלא כדי לשמור על זכויות האסירים, דבר שהמדינה לא עומדת בו כבר הרבה זמן.

בשבוע האחרון לפגרת הקיץ של הכנסת, בד בבד עם העיסוק בחוק לצמצום עילת הסבירות, הספיק השר בן גביר להעביר חוק אשר מבטל לגמרי את מנגנון השחרור המנהלי של מחבלים.

קודם לכן היה אפשר לשחרר אסירים אלו באמצעות מנגנון השחרור המנהלי לקראת סיום מאסרם - אך רק כאלה שתקופת מאסרם היא בין חודש לשלוש שנים, ורק שבועות ספורים לפני שסיימו לרצות את התקופה. מדובר באסירים שנכלאו בגין עבירות ביטחוניות וטרור כמו זריקת אבנים, התפרעויות, עבירות נשק קלות ועוד, ולא על עבירות טרור או ביטחון עם "דם על הידיים".

שב"כ הוא לא הגורם היחיד שמתריע על הצפיפות בבתי הכלא. בשבוע שעבר נחשף כי צה"ל נאלץ לבטל לאחרונה מעצרים קריטיים לתפיסת חשודים בטרור בעקבות פנייה משירות בתי הסוהר בגלל עומס של עצורים במתקני הכליאה. בין היתר, בשב"ס ביקשו מהצבא לא לבצע מעצרים מנהליים, שבאמצעותם נעצרים מחבלים אשר נחשבים פצצות מתקתקות קודם לפיגוע פוטנציאלי.

"בסוף צה"ל מגיע למצב שבו הוא צריך להסתכל על הרשימה, ולומר שאת החשוד הזה והזה לא עוצרים כי אין מקום בבתי הכלא. זה הזוי, וזה כבר קרה כמה וכמה פעמים", אמר גורם צבאי בתסכול.

השר איתמר בן גביר הגיב: "אכן, לפי התיקון שייכנס לפועל ב-1 בספטמבר אין יותר קיצור מנהלי לאסירים ביטחוניים. אני לא מוכן שבמשמרת שלי יהיה קיצור עונש למי שפועל למחוק את מדינת ישראל. יחד עם זאת, לאור הצפיפות והעובדה ששב"ס לא יכול לעמוד בעומס, יינתן קיצור מנהלי לאנשים שמבצעים עבירות פליליות קלות ועבירות צווארון לבן - העיקר לא לשחרר מחבלים. לאסירים ביטחוניים ולעצורים ביטחוניים יהיה תמיד מקום בבתי הכלא".