רן ארז ויואב קיש
רן ארז ויואב קישצילום: יונתן זינדל/פלאש 90

צביקה ליבוביץ',מורה למתמטיקה ואחד מהפעילים המובילים בארגון 'מורים מובילים שינוי' מאז הקמתו, הסביר בשיחה עם ערוץ 7 לאיומי השביתה של רן ארז בתחילת שנת הלימודים הקרובה וטען: "בגלל מחלוקת כזו לא סוגרים מדינה. שישבו ויסגרו ביניהם".

ראשית התייחס ליבוביץ' למאבק הנוכחי של ארגון המורים והסביר: "מה שארגון המורים מחפש הוא בעיקר לא לשנות כלום. להשאיר את הכל כמו שהוא, רק לשלם יותר כסף. אנחנו רוצים כמובן יותר מזה. לא רק שיהיה למורים עוד אלף שקל בכיס, אלא שתהיה למורים עצמאות וגמישות בהעסקה. לא שהכל יהיה מוכתב ואחיד מלמעלה - דבר שקורה מאז קום המדינה, אלא שתהיה גמישות ואוטונומיה".

לטענתו: "הסכמי השכר מתאימים לפנסיה התקציבית שהייתה נהוגה. למדינה בראשית דרכה לא היה כסף לשלם פנסיות, אז אמרו למורים שיקבלו שכר נמוך, עם קביעות וצמיחה איטית של השכר, כך שבעוד 35 שנה יקבלו פנסיה תקציבית נאה. זה יצר מצב בו מורה מקבל שכר נמוך מאוד בתחילת הדרך ואפילו לאחר עשר שנים. רק לאחר כ-25 שנה המשכורת כבר מגיע לסכום נאה".

"היום המצב הוא שאין פנסיות תקציביות. זה כבר דור שונה. המורים היום לא מתעניינים בשכר שיקבלו בעוד 30 שנה. הם דורשים שכר ראוי כבר בתחילת הדרך ומסלול התפתחות מהיר יותר. לשם השוואה, במדינות הOECD- שכר הורים מגיע למשכורת השיא שלו לאחר 15 שנה בממוצע. בישראל, לאחר 36 שנה. המצב הזה, בו יש צמיחה איטית של השכר שתלויה אך ורק בוותק, ללא קשר לחריצות של המורים, פשוט מייצר בינוניות", כך כלשונו.

ליבוביץ' הסביר את עמדתו ואת עמדת המורים המתנגדים ליציאה לשביתה ואמר: "מרגע שאנחנו לא מסכימים עם הסכם השכר, אנחנו כארגון כמובן לא נשתתף בשביתה שמתכנן רן ארז. מעבר לכך, לא מדובר בהתנערות של המעסיק מדרישות המורים. משרד האוצר מסכים שצריך העלאה, ומציע 850-1500 ש"ח העלאה, כאשר ההעלאה הגבוהה תהיה למורים הצעירים, מאותה סיבה שהזכרתי. ארגון המורים דורש 2,000 ש"ח לכל המורים. זה פער שאפשר לסגור במשא ומתן ענייני. בגלל מחלוקת כזו לא משביתים את המדינה, מונעים משכורת מעשרות אלפי מורים, וחודש או יותר של הוראה וחינוך לתלמידי התיכון. שיישבו ויסגרו ביניהם את הפרטים".

"עוד דבר - משרד האוצר דורש 'שקט תעשייתי' לחמש שנים, כאשר ארגון המורים דורש שנתיים. חמש שנים זה דבר מאוד מקובל, ולא מובן למה ארגון המורים מכוון לשנתיים. לא סביר שבעוד שנתיים תהיה שוב שביתה. התחושה שלי היא שארגון המורים רוצה שביתה לשם השביתה בלבד, מפני שלחתום על הסכם אחרי מאבק ממושך מוציא את ארגון המורים 'גיבור גדול'. אם יחתמו בעוד חודשיים אחרי מחאות והפגנות, על אותו הסכם שניתן לחתום כבר מחר בבוקר, כולם ישבחו את רן ארז כאילו הוא הושיע את המורים".

לשיטתו הצלחה פוטניצאלית במאבקו של רן ארז תהיה: "בעיקר תהיה הצלחה מול הסתדרות המורים. הם רבים ביניהם מי יביא יותר דברים ומי יכופף יותר את האוצר והחינוך. תוצאות המשחק לדעתי ידועות מראש, בסוף ייחתם מה שידוע לצדדים כבר עכשיו - מעין ממוצע בין 2000 ש"ח תוספת ל-850-1500 ש"ח, ועל זה הולכים לשביתה. מדובר פה על מאבק שהולך לפגוע בטווח הקצר גם במורים וגם בתלמידים, ולא בטוח בכלל אם ישפר במשהו מהותי לעומת מה שאפשר לחתום ללא שביתה. ובוודאי שההסכם, כפי שארגון המורים דורש, לא ישנה מהותית את תנאי העבודה של המורים בישראל ואת איכות ההוראה".

עוד הוסיף ליבוביץ': "לא למותר לציין כי ארגון המורים פתח בעיצומים במהלך השנה החולפת. העיצומים האלה הסתיימו בהסכם בין ארגון המורים לאוצר – לפיו הועברו 35 מיליון ש"ח לקופת הרווחה של ארגון המורים. אני יכול לומר שהרווחה שלי כמורה לא השתנתה מאז. רוצה לומר, כשהארגון שולח מורים לשביתה, לא תמיד זה משרת את המורים באופן ישיר".

לסיום התייחס ליבוביץ' לדעה הרווחת בקרב הציבור לאור השביתות במערכת החינוך ואת עמדת 'מורים מובילים שינוי', וטען: "צריך להודות שהדעה היותר נפוצה בציבור המורים היא שכל מה שארגון המורים עושה זה טוב. רוב המורים לא מתעניינים לעומק בתנאי ההעסקה שלהם, ובדרך כלל גם לא מודעים לזכויותיהם. במידה מסוימת, הארגונים הצליחו דווקא להחליש את המורים ולעשות אותם תלותיים יותר. אלפי מורים כן תומכים בנו, חלקם תומכים בקול וחלקם תומכים בשקט, מחשש שהארגונים או מישהו מהמערכת יפגע בהם. כמו בכל דבר יש דעות לכאן ולכאן, וזה מעולה. אנחנו לא מנסים להשתיק אף אחד".

"אנחנו כארגון לא נשבות, ואנחנו קוראים גם למורים אחרים שלא לשתף פעולה עם השביתה. אם הם חברי ארגון, אנחנו ממליצים לעזוב את הארגון. באופן מפתיע גילינו שהסתדרות המורים של יפה בן דוד העבירה למורים שלה הנחיות שאנחנו הפצנו, שלא לקחת חלק בשביתה. כנראה שהמלחמה בין הסתדרות המורים לארגון המורים חזקה מהכל".