תל יריחו
תל יריחובאדיבות המצלם

המאבק המדיני הבא של ישראל: שדולת ארץ ישראל בכנסת תקיים הבוקר (ראשון) ביקור באתר 'תל יריחו' בעקבות כוונת ועדת המורשת של ארגון אונסק"ו להכריז עליו בישיבתה הקרובה כאתר מורשת פלסטיני.

שר בכיר בממשלה אמר לערוץ 7 כי "במקום לעסוק במתן מחוות לפלסטינים יש להיאבק בכל דרך בהחלטה הצפויה של אונסק"ו. הביקור של שדולת ארץ ישראל בהשתתפות כמה מחברי הממשלה נועד להעביר את המסר שלמרות שאיננו חברים בארגון עלינו להשתמש בכל היכולות שלנו כדי למנוע את ההחלטה".

טיוטת ההחלטה מתייחסת למקום כאל 'תל אל סולטן' וממקמת אותו ב'מדינת פלסטין'. מדובר בהמשך לבקשה שהגישו הפלסטינים בשנת 2020 וכעת מקודמת לקראת המפגש של ועדת המורשת שיתקיים בסעודיה במהלך החודש.

הפלסטינים עצמם ביקשו לקדם הכרזה על 14 אתרי מורשת, ביניהם אתרים שכלל אין לערבים קשר היסטורי אליהם כמו הר גריזים, שומרון העתיקה (סבסטיה) ומערות קומראן. לפי שעה נראה ש'תל יריחו' יהיה האתר היחיד שיכלל ברשימה 53 אתרי המורשת החדשים שיוכרזו וזאת, בין היתר, במסגרת הניסיונות של סעודיה המארחת להראות את דאגתה לפלסטינים בתקופה בה גובר העיסוק בנורמליזציה עם ישראל.

הרשות הפלסטינית הוכרה באונסק"ו, ארגון התרבות והמורשת של האו"ם, כמדינה חברה בשנת 2011. היא הצליחה לנכס לעצמה שלושה אתרי מורשת שהמרכזי ביניהם היה מערכת המכפלה בחברון. יש לציין כי להחלטה על מערת המכפלה היתה משמעות הצהרתית בלבד שכן מדובר באתר בשליטה ישראלית מלאה. ההכרה במערה כאתר פלסטיני ספגה גינויים קשים לא רק בישראל אלא גם בקרב גורמים אמריקניים בכירים.

לאונסק"ו עבר של החלטת אנטי ישראליות שהבולטת בהן התקבלה בעשור הקודם וקבעה את ניתוק הזיקה של ישראל מבירתה ירושלים והגדרת ישראל כוח כובש בתוכה. בתגובה החליט ראש הממשלה לשעבר ושר החינוך דאז נפתלי בנט לנתק את יחסי ישראל ואונסק"ו. עם זאת, נציגים ישראלים משגרירות ישראל למוסדות האו"ם בז'נבה מוזמנים לדיונים של הארגון.

ההחלטה מגיעה למרות שבסביבת שר החוץ אלי כהן טענו שהיחסים עם אונסק"ו משתפרים וייתכן שישראל אף תחזור להיות חברה בארגון.

"פניתי למזכ"ל אונסק"ו והצעתי לה לשתף פעולה עם ישראל ומדינות נוספות בשימור אתרי מורשת יהודית בארץ ובעולם. אתרי מורשת יהודים ביהודה ושומרון נפגעו ונבזזו, ועל אונסק"ו, האחראית על שימור אתרי מורשת ברחבי העולם, לפעול למניעת פגיעה באתרים המייצגים את ההיסטוריה של עם ישראל", אמר אז השר כהן.