ד"ר צבי סדן
ד"ר צבי סדןצילום: עצמי

אם היה לנו איזה פסל חירות משלנו, אולי היו חורתים על בסיסו בית אחד משירה של אמה לזרוּס, 'הדגל היהודי': "הו אל תדמה כי גוועה אש הקרב, אל תאמר כי כבה אור טמיר! עם תורת משה ונבל דוד, כוחך העתיק נותר חזק כתמיד, רק אנא יקום לו עזרא חדש, להניף את הדגל היהודי!"

המדינות המאוחדות

בשנת 1945 שינה ארגון 'חבר העמים' את שמו ל'אומות המאוחדות' או, 'הארצות המאוחדות', 'המדינות המאוחדות'; ואם השם לא היה תפוס, גם 'ארצות הברית'. האו"ם נועד לקדם שיתופי פעולה למטרות טובות בין המדינות החברות בו, שחלקן נלחמות זו בזו, שלהן אינטרסים מנוגדים, תרבויות שונות וכו'.

אחד הכלים לשיתופי פעולה בין-מדינתיים הוא הסכמים ואמנות בינלאומיות. כך למשל, מדינות שהצטרפו ל'סוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית' שהקים האו"ם, מחויבות לשמור על 'האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני'. בסוכנות הזאת 176 מתוך 193 המדינות החברות באו"ם. ישראל לא חתמה על האמנה למניעת הפצת נשק גרעיני, ולכן היא אינה מחייבת אותה. מדינות החברות בארגון הוולונטרי שנקרא או"ם אינן חייבות לחתום על שום דבר, גם לא על מגילת זכויות האדם של האו"ם. אבל עצם החתימה מעיד על הסכמתה של מדינה לערכים ולדרישות של המסמך שעליו חתמו.

האו"ם הוא הגוף המפקח על קיום אמנות והסכמים, ולכן ניתנת לו הרשות לשלוח צוותי בקרה ופיקוח למדינות שלדעתו נחשדות בהפרת הסכמים. האו"ם גם יכול להקים צבא אד-הוק, כדי לשחרר את בוסניה, כווית. האו"ם, את זה כל אחד יודע, הוא ארגון אנטי ישראלי, שלא לומר אנטישמי.

האו"ם הפך לסוג של ממשל פדרלי של העולם, שפועל מכוח הסמכות שנותנות לו המדינות החברות בו. אופן הסמכות שמפעיל הממשל הזה בא לידי ביטוי מובהק בזמן מגפת הקורונה. רוב המדינות צייתו מרצונן לתכתיבים של 'ארגון הבריאות העולמי', שפיזר מידע לא מדויק, במיוחד בכל מה שקשר למקור הווירוס.

גאווה, אין על מה

ידיעה שפורסמה רק לפני מספר ימים מדווחת ש"רה"מ נתניהו ינאם בפתיחת עצרת האו"ם ביום חמישי 21.9 ואיתו יגיעו שר החוץ אלי כהן, שר הבריאות משה ארבל והשרה להגנת הסביבה עידית סילמן". הצטרפותם של ארבל וסילמן קשורה ככל הנראה לאשרור 'אמנת הבריאות העולמית' המתוקנת, ולהכרזה של האו"ם על הדרכים למניעת מגפות עולמיות. ההכרזה הזאת מוטרדת גם ממשבר האקלים וחוסר שוויון מגדרי שפוגעים בבריאות.

בטור 'בריאות או חירות' שפורסם באתר הזה, הבהרתי את משמעות התיקונים ל'אמנת הבריאות העולמית', שהיא התערבות של גורם זר בבריאות של כל אחד מאתנו. הטור הזה עוסק בנספח לאמנת הבריאות, שכותרתו, קחו אוויר.. "הכרזה פוליטית מטעם מפגש רם הדרג של העצרת הכללית של האומות המאוחדות על מניעת מגפות עולמיות, התכוננות ותגובה" (הכרזה), שכנראה תצא לדרך באופן רשמי ב- 20 בספטמבר 2023, יום לפני הנאום של נתניהו.

העצרת הכללית של האו"ם, שמייצגת 193 מדינות, היא הגוף שבו מתקבלות רוב החלטות האו"ם. מפגשים רמי הדרג נועדו לאפשר למנהיגי מדינות או נציגיהם להגיע להסכמות בנושאים גלובליים, כמובן לטובת כל דרי עולם. אלה שדחפו לניסוח של הכרזה למניעת מגפות היו שגרירי ישראל ומרוקו לאו"ם, גלעד ארדן ועומר חילאלי. מה, ארדן לא מבין שמרב מיכאלי הייתה חותמת בשתי ידיים על המסמך הזה שהוא מנפנף בו בגאווה?

המציאות היא מה שאומרים

בלי הקדמות נוספות נצלול ישר לתוך הסעיף השני (PP2) של ההכרזה, שאומר: "(אנחנו, ראשי מדינות וממשלות ונציגים של מדינות וממשלות) מכירים גם בכך שמגפת הקורונה העולמית היא אחד האתגרים הגלובליים הגדולים ביותר בהיסטוריה של האומות המאוחדות, ומציינים מתוך דאגה עמוקה את ההשפעות שלה על הבריאות ואובדן חיים, בריאות הנפש והרווחה, וכן גם את ההשפעות השליליות על צרכים הומניטריים גלובליים, שוויון מגדרי והעצמה של כל הנשים והילדות, הנאה מזכויות אדם וכל היבט חברתי, כולל פרנסה, בטחון תזונתי ותזונה, וחינוך, החמרת העוני והרעב, שיבוש הכלכלה, מסחר, חברה וסביבה, והחמרה כלכלית, וחוסר שוויון חברתי בתוך ובין מדינות".

אני מתרגם בכוונה באופן מילולי מדי, כדי להמחיש את השפה הבלתי נסבלת שמאפיינת את המסמך כולו. המשמעות של הסעיף הזה, משפט ארוך אחד שנראה כמו משהו שהרכיבה ועדה, ברורה: מכיוון שמגפת הקורונה פגעה בכל תחומי החיים של כל בני האדם, בכל מקום, המדינות החברות באו"ם מבקשות מהארגון הזה להתערב בכל תחומי החיים, של כל בני האדם, בכל מקום, כדי שיזכו לחיים בריאים יותר, שוויוניים יותר, מגדריים יותר. אם מישל פוקו היה קורא את הסעיף הזה, הוא היה נחרד מכמות הביו-כוח שמדינות ריבוניות מפקידות בידיו של האו"ם.

הסעיף הזה ואחרים חושפים את העולם הפוסט מודרני, פרוגרסיבי, שבו פועל האו"ם. חוץ מהביו-כוח הבוטה שנשקף מהסעיף הזה, PP2 הוא דוגמה לאופן שבו הפוסט מודרנים מתארים מציאות, שממש לא חייבת להיות ממשית. בעולם הפוסט מודרני אין צורך להראות איך ואם מגפת הקורונה פגעה בהעצמה נשית או מגדר או כל דבר אחר. המציאות בעולם פוסט מודרני היא מה שאומרים. לכן, אם אנשים חשובים אומרים שהקורונה פגעה בשוויון חברתי, העצמת ילדות, זאת המציאות, גם אם היא מדומיינת לגמרי. בעולם פוסט מודרני המדע והשכל הבריא אינם מכתיבים מדיניות. הנרטיב בשירות האידאולוגיה, הוא שמכתיב מדיניות.

נרטיב מלא בכוונות טובות

זה לא אומר שהכוונות רעות בהכרח. אפשר אפילו להגיד שמאחורי ההכרזה עומדות כוונות טובות, רק שכדי ליישם אותן מדינות מתבקשות בטובן להבטיח, למשל שוויון בריאותי לכל תושבי כדור הארץ. סעיף PP22 מדבר על ההכרח ב"ביטוח בריאות אוניברסלי". אם ישראל תחתום על אמנת הבריאות ומה שנספח לה, היא מחייבת את עצמה להעביר סכומי כסף גדולים לארגון הבריאות העולמי, כדי לשלם ביטוחי בריאות לאנשים מסומליה, סודן ופלסטין הכבושה.

ומכיוון שההכרזה עוסקת בבריאות, למה לעצור במגפות? סעיף PP25 אומר שהאו"ם ממש דואג לזכות לבריאות שלנו, שנפגעת גם בגלל "שינוי אקלים, אסונות טבע, אירועי מזג אוויר קיצוניים וכן גם מגורמים סביבתיים שמשפיעים על הבריאות, כמו אוויר נקי, מי שתייה נקיים, תנאים סניטריים, אוכל מזין ומגורים בטוחים". אם כבר בריאות, אז עד הסוף.

אכן עד הסוף. סעיף OP3 אומר שכדי שנהיה בריאים, בעזרת האו"ם כמובן, מדינות מתחייבות ליישם גם את הערכים הפרוגרסיבים של שוויוניות וצדק חברתי. סעיף OP4 מוסיף שבריאות זה גם לדאוג לבריאותם של המוחלשים. סעיף OP6 אומר שבריאות זה גם הבטחת תנאי עבודה נאותים לעובדי בריאות. סעיף OP9 אומר שבריאות זה גם מחויבות לחזק מנהיגות נשית במוסדות שקשורים בבריאות ובקיצור, בריאות תהיה לנו, אם רק נהיה פרוגרסיבים.

כדי שלא נשגה באשליות, בהכרזה יש פרק שנקרא "ממשל גלובלי" (Global Governance), שמעניק ל'ארגון הבריאות העולמי' את הסמכות ליישם את סעיפי ההכרזה ואמנת הבריאות, שבין היתר מחייבים מדינות לממן את פרויקט הבריאות הגרנדיוזי הזה, ולחלוק מידע רפואי, טכנולוגיות וכל מה שצריך, רק כדי שנהיה בריאים, בעזרת האו"ם.

האזרחים מודאגים, הממשלה פחות

ידיעות שפורסמו בשבועות האחרונים בתקשורת וברשתות החברתיות, שהזהירו את הממשלה מפני הסכנה באשרור אמנת הבריאות העולמית והמסמכים הנספחים לה, כולל ההכרזה, זכו לתגובה מזלזלת של משרד הבריאות. הטענה שאמנות מהסוג הזה נוגסות בריבונותה של ישראל נדחתה כלאחר יד. יכול להיות שתגובת משרד הבריאות לידיעה הזאת, אם יועיל לקרוא, תהיה דומה.

גם אז, אפילו אם מדובר בידיעת כזב, ולא מדובר בכזב, על ישראל לשקול פרישה מ'ארגון הבריאות העולמי', שאומר לנו שכדי שנהיה בריאים ישראל צריכה להפוך למדינה פרוגרסיבית, כמו קנדה, שבה בית משפט כבר מחייב אנשים כמו ג'ורדן פיטרסון לעבור קורס הדרכה במדיה חברתית. אם יסרב, ישללו ממנו את הרישיון לעסוק במקצוע שלו. 'הפנקס האדום' במופע הפרוגרסיבי שלו.

אפשר להבין שמאל פרוגרסיבי, אבל איך אפשר להבין ימין פרוגרסיבי, שר חרדי-פרוגרסיבי, שרה ציונית-דתית-פרוגרסיבית, ממשלת ימין-פרוגרסיבי? מה, שר הבריאות לא מבין שאמנת הבריאות המתוקנת רוצה להעיף את הערכים המקודשים שלו לכל הרוחות? מה, הוא לא מבין שהערכים הפרוגרסיבים הפוכים במאה שמונים מעלות ממוסר הנביאים? מה, הוא לא מבין שהפרוגרס מתיר עריות?

האינטרס של ישראל לשיתוף פעולה בין-מדינתי ברור. השאלה היא המחיר שהיא צריכה לשלם תמורת שיתופי פעולה כאלה ואחרים. המחיר שדורשת אמנת הבריאות ונספחיה הוא ויתור על זהותה היהודית של מדינת ישראל, ולכן ויתור על זהותה כמדינה בכלל.