הריסת המצפה לזכר רנה שנרב הי"ד סמוך ליצהראלחנן גרונר, הקול היהודי

כוחות גדולים של משטרה והמנהל האזרחי כיתרו הבוקר (שני) את אזור היישוב יצהר והרסו מצפה תיירותי שהוקם לזכרה של רנה שנרב הי"ד למרגלות שכונת מצפה יצהר ביישוב.

במערכת הביטחון טענו כי "מתבצעת פעילות אכיפה נגד מבנים שהוקמו באופן בלתי חוקי".

ח"כ טלי גוטליב (הליכוד) היפנתה אצבע מאשימה כלפי השר במשרד הביטחון בצלאל סמוטריץ'. "השר סמוטריץ, תגיד לי שאני טועה. אתה לא יו"ר הציונות הדתית? תגיד לי שאין מצב שבמשמרת שלך המינהל האזרחי מחרב מצפה תיירות לזכרה של רנה שנרב הי"ד למרגלות היישוב יצהר. מילא אני, אבל איזה תירוץ תספר לבוחריך שפונים אלי בהודעות רבות על המעשה הזה? זה באחריותך. עצור את החרפה הזו".

לעומתה, ח"כ לימור סון הר-מלך האשימה בהרס את שר הביטחון יואב גלנט. "כבר עם הקמת הקואליציה הגשתי בקשות לשר גלנט לדיון דחוף על הרס הרש"פ את הר עיבל. למרות שהתחייב לדיון כזה דחה השר גלנט בכל פעם את הדיון מסיבות שאינן מתקבלות על הדעת ובימים אלו אנו רואים את תוצאות ההתעלמות, עם הקמת שכונת דירות סביב למזבח יהושע במטרה למחוק את הסיפור היהודי במקום".

"לעומת זאת, כאשר מדובר באתר יהודי לזכר יהודיה שנרצחה בפיגוע מזעזע, שם דחוף לו להרוס. תתבייש לך יואב גלנט", כתבה סון הר-מלך בטוויטר.

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן הגיב "המצפה שנהרס ייבנה מחדש. זו שערוריה ועיוות שאין כדוגמתם שבזמן ממשלה לאומית ממשלת ימין מלא, מאות בתים ערביים בלתי חוקיים נבנים באין מפריע במרחב שמסביב ליצהר ומה שמפריע למערכת האכיפה הוא מצפה קטן שבנה נוער לזכר נרצחת בפיגוע טרור. כבשת הרש.

מדיניות הרדיפה הזו דווקא כלפי יהודים צריכה לעבור מהעולם, המצפה שנהרס ייבנה מחדש. אני שולח חיבוק גדול לתושבי מצפה יצהר, למתיישבי השומרון. כל אדם הגון במדינה הזו צריך לזעוק אל מול האפליה הזו. יש לנו דרישות מהממשלה ואנחנו לא נוותר לה. הממשלה הלאומית צריכה לבנות את ארץ ישראל ולא להרוס. מיום שישי טרקטורים של 'הרשות הפלסטינית' עבדו באין מפריע במשך זמן רב וכמעט פגעו בנכס צאן הברזל של העם היהודי והאנושות כולה מזבח יהשע בן נון עצמו. רק לאחר שזעקנו וצעקנו הפסיקו את עבודות הטרקטור. יש כאן אפלייה בוטה ואנחנו לא נקבל אותה".

מתנועת נחלה נמסר: "בזמן שכל יום וכל שעה הערבים משתלטים על שטחים ביהודה ושומרון, כואב שממשלת ישראל בוחרת להרוס דווקא ליהודים. בנוסף, הריסה של מצפה על שם רנה שנרב הי"ד, ופגיעה בסמלי המדינה במקום, היא הוספת חטא על פשע ועידוד הטרור הערבי. ממשלת ישראל חייבת להבין שאנו נמצאים במצב חירום לאומי ומאבדים יום יום שטחים נוספים מארצינו האהובה. ממשלת ישראל חייבת לבטל את הסכמי אוסלו ולפתוח באופן מיידי בתוכנית חירום לאומית, ליצור תנופת התיישבות רחבה. הקמת ערים חדשות וישובים חדשים בכל רחבי יהודה, שומרון, הגליל והנגב".

מאז כינון הממשלה ביצע הממשל האזרחי הרס במספר נקודות התיישבות. לפני כחודשיים נהרסה חווה חקלאית בסמוך לישוב מכמש - בנקודה אליה תכנן לעלות הראל מסעוד הי"ד והוקמה לאחר הירצחו.

בחווה התגוררו משפחה וגרעין של נערים מחבריו של מסעוד, שמגדלים במקום עדר צאן. "מבחינתנו הצוואה של מסעוד היתה שניאחז כאן בנקודה בכל מחיר", אמר אחד החברים.

ההרס התרחש חודש לאחר הפיגוע הקשה בתחנת הדלק עלי, בו נרצח הראל מסעוד יחד עם נחמן מורדוף, עופר פיירמן ואלישע אנטמן הי"ד.

גיל ויעל, הוריו של הראל מסעוד הי"ד הגיבו בזעזוע להרס: "קמנו לבוקר קשה מאוד. הלב שותת דם למראה התמונות הללו של הרס וחורבן. הצוואה החיה של בנינו נהרסת ומוחרבת עד היסוד ברגעים אלו. ההרס מעצים ומכפיל את תחושת הכאב. הראל שכל כך אהב את הארץ ומסר את נפשו עליה, בטח יושב עכשיו ובוכה למראה התמונות המזעזעות האלה".

בני הזוג מסעוד הוסיפו ותקפו: "תושבי יהודה ושומרון כבר חודשים ארוכים איבדו את הביטחון האישי ונאלצים בעיניים דומעות לקבור את יקיריהם בזה אחר זה, ג'נין עמוסה עדיין בנשק ודוהרת להיות עזה 2 - אבל למערכת הביטחון והממשלה חשוב דווקא להפנות את כוחותיה אל מול בנייה בהתיישבות. המצב הזה עצוב והרבה יותר מזה - מסוכן".