יוסי לוי
יוסי לוייצחק קלמן | ערוץ 7

יוסי לוי, מנכ"ל ארגון 'נצח יהודה', התייחס בשיחה עם ערוץ 7 לנתוני גיוס החרדים בשנים האחרונות.

"לבוא ולייצר מצג שווא כאילו הגיוס לא עלה - זה לא תקין ולא בסדר", טען לוי.

עוד הסביר כי: "צה"ל מתקשה לגייס חרדים. זה לא דבר קל. זה נובע מכך שממשלת ישראל במשך שנים רבות לא משקיעה כספים בשביל לגייס חרדים, היא כנראה לא רוצה את זה. מהצד השני, צה"ל כן רוצה לגייס חרדים, הוא זקוק להם, אבל כבר הרבה שנים כל הסוגייה סביב חוק הגיוס פשוט פוגעת במוטיבציה לגיוס בקרב חרדים ומרחיקה את המועמדים הפוטנציאליים מגיוס לצבא".

לוי התייחס למספר החרדים המתגייסים בכל שנה ואמר: "בשנים האחרונות המספר הוא של כ-1200 חרדים שמתגייסים בשנה, וזה לא קשור לציונות דתית, שלפעמים נוטים לומר כאילו המספרים מעוותים ומנופחים כי ל'נצח יהודה' יש גם דתיים. כן יש ציונות דתית בגדוד 'נצח יהודה', הם מהווים 30% מהסד"כ של הגדוד עוד מהקמתו. בשבועיים האחרונים היה גיוס חרדים, בו התגייסו 330 חרדים. אם נשווה את המספר הזה לאוגוסט אשתקד, אנחנו דווקא בעלייה בגיוס חרדים לצה"ל, על שלל יחידותיו".

"למרות כל זאת, כתב של גל"צ אמר 'כשלון בגיוס חרדים', למרות שניסיתי להסביר לו שהמצב הוא לא של כישלון. לבוא ולייצר מצג שווא כאילו הגיוס לא עלה - זה לא תקין ולא בסדר. בשורה התחתונה היה גיוס טוב, ואנחנו רואים את הגיוס הזה כגיוס טוב, למרות כל מה שברקע הפוליטי עם קידום חוק הגיוס וכל זה. בעזרת ה' כאשר צה"ל יוציא מספרים מדויקים כולם יראו שהמגמה החיובית הזו ממשיכה והיקפי הגיוס בסדר גמור".

הלוחמים בתפילה
הלוחמים בתפילהצילום: עמותת נצח יהודה

לוי תיאר את הצעדים המשמעותיים שבוצעו עד כה ברמת התשתית החינוכית שתוביל בהמשך לגיוס למקומות איכותיים, ואמר: "הבשורה הגדולה היא שאנחנו עושים העתקה מהציונות הדתית, ומקימים מכינות וישיבות הסדר. יש לנו שתי מכינות קדם צבאיות, עוד מכינה אחרי צבא ושלוש ישיבות הסדר, והכל בשלוש שנים האחרונות. מבחינתנו המהפכה הולכת לשם, כי אנחנו מבינים שהנוער מתחיל את התהייה שלו בגיל 16 ולא בגיל 18, ולכן זה דורש ממנו להעניק תשובות ראויות. העבודה שלנו הולכת לכיוון הזה. התחלנו את זמן אלול עם 250 תלמידים במסגרות שלנו, כאשר היעד בשנים הקרובות הוא להגיע ל-1000 תלמידים, ואני בטוח שזה יקרה".

בסיום תיאר לוי את הצעדים שיש לעשות ברמה הפוליטית, על מנת להעמיק את הטמעת החרדים בחברה הישראלית: "הדבר השני הוא לרתום את ממשלת ישראל בגיוס החרדים. עשינו בדיקות וראינו שאף פעם ממשלות ישראל לא השקיעו בגיוס החרדים כספים, לעומת נניח כמעט 2 מיליארד שקל שהשקיעו בהטמעת חרדים באקדמיה. יש פה משמעויות גדולות מאוד עבור המדינה. אם המדינה תתעשת, היא תבין שהמשימה מהחשובות שיש זה להטמיע את החרדים, וזה קודם כל בצה"ל. לאחר השירות בצה"ל כמובן ההמשך הוא באקדמיה ובכלכלה הישראלית".

"פעם החרדים לא אהבו אותנו באופן גורף, אבל היום יש הרבה יותר הבנה ואהדה. עכשיו לאהוב אותנו זה נחמד, אבל אנחנו רוצים שמישהו ירים את הכפפה ויטפל בבעיה. לא הגיוני שיש 6,000 נערים חרדים ללא מסגרת, שנשארים באוויר, ואף אחד לא חושב שאפשר לפתור את הבעיה ולגייס אותם. צריך פה הנהגה חרדית אמיתית שתיקח את הדבר הזה ותקדם אותו".