יהונתן פולארד בתוך המיצג
יהונתן פולארד בתוך המיצגצילום: באדיבות המצלם

יהונתן פולארד הגיע היום (חמישי) למיצג 'הצינוק של עמירם בן אוליאל' שהוצג אמול בית הנשיא בירושלים.

הוא נכנס לתא ומיד נזכר בימי מאסרו בארה"ב בתא דומה. "זו סביבה מוכרת עבורי. ביליתי 7 שנים בתא דומה לזה. הייתי מסוגל לשרוד כי הקב"ה שמר עלי, הוא נתן לי את הכוח לעבור את העינויים. באמריקה רצו שאדבר, כך שכל שהייתי צריך היה הכוח לסרב. אצל עמירם זה שונה. הוא ידע שהוא עובר עינויים כדי להודות בפשע שלא ביצע. תא כזה, לאדם כזה, הוא מנוף לחץ".

פולארד שיתף בחוויותיו האישיות כשיצא הוא מבידוד. "אחרי שבע שנים כשיצאתי החוצה הייתי צריך לעבוד על עצמי, להציג את עצמי מחדש לחברה נורמלית, והקב"ה עזר לי גם בזה. אני לא יכול לומר עכשיו מה היה קורה לי אם הייתי מבלה שבע שנים בסיטואציה כזו".

לדבריו, המאמץ להישאר שפוי היה אדיר. "זה לקח את כל כוחותי ואמונתי בקב"ה להישאר בחיים ולשמור על שפיותי. שוב, אני ידעתי מה הם רצו ממני, ולא הייתי מוכן לתת להם את זה. מה שהקב"ה רוצה אני אעשה, אם אמות כאן - אמות כאן. אבל עמירם לא יודע מה קורה. זה מבעית במיוחד שהוא יודע שהוא הודה בפשע שלא ביצע. זה מנוף לחץ. חייבים להוציא אותו לפני שחס ושלום משהו רע יקרה".

הוא מתח ביקורת על התנהלות מערכות אכיפת החוק וציין כי "ביהמ"ש קבע שחלק מהעינויים בסדר וחלק לא. זו טעות - עינויים הםעינויים. אם הם עשו את זה לעמירם הם יכולים לעשות את זה גם לך, או למישהו שאתה מכיר. אם הממשלה רוצה ממך משהו ואתה לא נותן לה - אתה תסיים במקום כזה. אל תילחמו למען עמירם, תילחמו למענכם, למען הילדים שלכם. זה גיהנום, זה לא משהו שיהודים עושים, בטח לא אחד לשני. 'ערבים זה לזה'".

"הייתי כלוא בחדר כזה. סביבה כזו היא אכזרית ולא מתקבלת על הדעת. אני פונה לציבור בבקשה שלעמירם תינתן הזדמנות להציג ראיות חדשות בבג"., זו זכות בסיסית עבורו. אנחנו חייבים להבין שהמשך כליאתו בתנאים כאלו אינה דמוקרטית וחייבת להיפסק, זה עינוי. ואני יודע על מה אני מדבר", הוסיף פולארד.

בקריאה שהיפנה לשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר אמר כי יש לדאוג שבן אוליאל יוכל להתפלל במניין ולשמוע תקיעת שופר בראש השנה.

במטה לצדק לעמירם העומד מאחורי המיצג הסבירו כי מטרתם להביא למשפט צדק לעמירם בדומה לרומן זדורוב ועמוס ברנס, ובמקביל הם פועלים להעבירו מהבידוד בו הוא נמצא אל אגף תורני. "הזוי לחשוב שבנאדם בילה שנים בבידוד בתא כזה, שאין בו מקום אפילו לצעוד. עד שיעשה משפט צדק עם עמירם יש להעבירו לאגף התורני לאלתר, ולהשוות את תנאי כליאתו אל התנאים הנוחים להם זוכים אסירים אחרים. אנו דורשים שוויון זכויות לעמירם עוד היום, וקוראים לכלל הציבור להצטרף לדרישה הבסיסית והצודקת הזו".