שר המשפטים יריב לוין
שר המשפטים יריב לויןצילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בג"ץ הוציא היום (חמישי) צו על תנאי הדורש משר המשפטים יריב לוין לנמק "ללא דיחוי" מדוע לא כינס את הוועדה לבחירת שופטים.

בתגובה, לוין והממשלה דרשו מבג"ץ לבטל את הצו: "בכל הכבוד הראוי, בית המשפט הנכבד מתבקש לבטל את החלטתו למתן צו על תנאי שניתנה בחוסר סמכות ובניגוד מפורש לדין".

"בכל הכבוד הראוי, בית המשפט איננו מוסמך לקבוע עבור המשיבים, ובוודאי כאשר מדובר בשר המשפטים וממשלת ישראל, מה ייכתב בתצהיר התשובה, והדבר נתון גם הוא לשיקול דעתם הבלעדי של המשיבים".

לסיום נכתב כי "קביעת בית המשפט מה כולל תצהיר המשיבים, שוללת מהמשיבים את הזכות הבסיסית להשמיע את קולם באופן שמונע את האפשרות לעשיית צדק".

הדיון בנושא יתקיים ביום שלישי הקרוב והשופטים שנבחרו להרכב הם ברון, וילנר ומינץ. עם זאת, הצו לא מחייב את לוין לכנס את הוועדה באופן מיידי.

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד הגיב לצו ואמר: "החלטת בג"ץ להוציא צו על תנאי לשר המשפטים לוין היא מסר ברור של בית המשפט לממשלת ישראל: אזרחי ישראל חשובים יותר מהפוליטיקה".

"בג"ץ אומר היום את מה שאנחנו אומרים כבר חודשים, שר המשפטים לוין לוקח בשבי את הועדה למינוי שופטים ואת אזרחי ישראל ופועל בניגוד לסמכותו ובניגוד לחוק".

אתמול העביר לוין את עמדתו לבג"ץ לסיבה שלא מכנסת את הוועדה וכתב "לעת הזו אין מקום לכנס את הוועדה" והוסיף כי "אין זה ראוי שבית המשפט יפר את האיזונים החוקתיים העדינים שבין הרשויות ויתערב בהחלטתו של השר".

מתנועת אם תרצו נמסר: ''נמשכת הצביעות הבלתי נתפסת של בית המשפט העליון. בשנת 2005 נמנעה שרת המשפטים ציפי לבני מלכנס את הועדה במשך חודשים רבים ואף שופט לא העז להוציא נגדה צו על תנאי. כעת כשמדובר בשר המייצג את המחנה הלאומי, שופטי בג''ץ מתערבים בעבודת הרשות המבצעת ורומסים כל זכר לדמוקרטיה. העם לא ישתוק מול רמיסתו. לא ייתכן שלרוב העם לא יהיה ייצוג הולם בבית המשפט. הדיקטטורה של בג''ץ חייבת להסתיים, לא נסכים להיות רפובליקת בננות''.

לפני כחודש דווח כי לוין אמר למקורביו שאם שופטי בג"ץ יפסקו שעליו לכנס את הוועדה הוא יישם את ההחלטה.

עם זאת, עד לקבלת החלטה כזו, לוין אינו מתכוון לכנס את הוועדה בשל טענתו שבהרכב הנוכחי שלה אין לימין אפשרות השפעה משמעותית על השופטים שייבחרו.