נדיה מטר ויהודית קצובר, מייסדות תנועת הריבונות, מספרות בשיחה עם ערוץ 7 על הקמת התנועה, התובנות לאורך הדרך והפעילות השוטפת עד היום, זאת במסגרת פרוייקט 'תנועת הריבונות' בערוץ 7.

קצובר פתחה והסבירה, "המחשבה שעומדת מאחורי התנועה הזו התחילה אחרי גוש קטיף. ראינו שהתיישבות זה לא מספיק. החלטנו שאנחנו חייבים להקים תנועה שקוראים לה 'ריבונות', שתביא להחלטת ממשלה, להחלטת כנסת, כמו על רמת הגולן וכמו על ירושלים".

מטר טענה: "ראינו שבעצם אין תוכנית מדינית. הימין רק אומר לא. ב-2011 מה הכן שלנו? מה אנחנו מציעים? אנחנו בעצם בברוך הזה מאז 1967, כי מלחמת ששת הימים לא הסתיימה. היה משהו חסר - הכלת הריבונות על השטחים האלה. הרבה לא יודעים שאין ריבונות על השטחים האלה של בקעת הירדן ויו"ש, וכדי לסיים ולהכריע את מלחמת ששת הימים אחת ולתמיד, של מי הארץ הזה. כי לא יעזור אם תקים עוד עשר יישובים, יגידו שאתה כובש! לכן צריך את הריבונות".

בהמשך אמרה קצובר: "רוב חברי הכנסת הם באמת בעד הכלת הריבונות על בקעת הירדן. על הסכמי אוסלו ביבי לא חתם, אבל כשהגיע תורו להיות ראש ממשלה הוא הוציא אותנו מחברון וביצע את ההסכם. החתימה על ההסכם מחייבת לא רק את זה שהבטיח, אלא גם את זה שבא אחריו. לכן אין אפילו אופציה לדבר על מדינה פלסטינית. אוסלו חי ובועט, אנחנו חיים על פי אוסלו, על פי זה שלא משנה מה אנחנו מקבלים, אלא מה אנחנו נותנים".

מטר המשיכה את דברי קצובר ואמרה: "באוסלו בדיוק הוכח לנו שלשמור על ארץ ישראל זה מה שיביא לנו שלום. יש כאלו שמתחברים לנושא הביטחוני, ומתברר שהסכמי אוסלו הוכיחו שמי שמגן על הארץ, כשמדינת ישראל נמצאת בכל מקום, וצה"ל שולט בכל מקום, יש יותר ביטחון. משמע שארץ ישראל שומרת על עם ישראל תרתי משמע. ולוותר על א"י, זה לסכן את עם ישראל ואת העתיד שלנו כאן, לכן הקונספציה של החלת הריבונות היא הנכונה".