מתוך 'רדופים בונציה'
מתוך 'רדופים בונציה'באדיבות פורום פילם

שיתוף הפעולה הראשון בין הבמאי והמפיק זוכה האוסקר ('בלפסט') קנת בראנה והתסריטאי המועמד לאוסקר ('לוגאן') מייקל גרין היה בשנת 2017, אז השניים שיתפו פעולה סביב ספרה של אגתה כריסטי 'רצח באוריינט אקספרס'.

כריסטי, הסופרת הבריטית הידועה, כתבה בימי חייה 33 ספרים, מה שהפך את שיתוף הפעולה ההוא מהברקה חד פעמית לפרויקט מתמשך שיגיע מחר למסך הגדול בפעם השלישית. הפעם, עם עיבוד קולנועי חדש שנקרא 'רדופים בונציה'.

"על הרכבת באוריינט אקספרס שוחחנו לראשונה על 'מוות על הנילוס' (סרטם הקודם של השניים, שיצא לפני כשנה וחצי בכיכובה של גל גדות. א.פ.) ועל סיפון הקארנק התחלנו לדבר על מה יהיה הסרט השלישי".

"אני זוכר במהלך הקמת תאורה לאחד הסטים שנשענתי על מרפסת בספינה וצפיתי במסך הירוק שלימים יתחלף בנהר הנילוס וניסיתי לחשוב מה יהיה הצעד הנכון עבור הסרט הבא. משום מה רוחות רפאים היו בראשי ואז נזכרתי בספרה של כריסטי 'תעלומת הרצח במסיבה'" מציין תסריטאי הסרט, גרין.

הספר, שיצא לאור לראשונה בשנת 1969, היה עוד אבן דרך במסעותיו של הבלש הרקול פוארו. רבות התייחסו לספר זה כמלך התעלומות אשר היה לספר הנפוץ ביותר שלה בכל הזמנים. ספריה של כריסטי מכרו מעל מיליארד עותקים באנגלית ומיליארד נוסף בשפות אחרות.

כפי שניתן להבין מהשם, הסרט החדש שיגיע מחר לבתי הקולנוע מתרחש בוונציה האפלולית, כשהזמן הוא ממש לאחר מלחמת העולם השנייה. שם אנו מוצאים את הבלש המהולל הרקול פוארו כשהוא בדימוס וחי בגלות עצמית בעיר הזוהרת ביותר בעולם, הוא משאיר מאחוריו את חוויותיו בעסקי החקירות ומתקשה להכיר ברוע האנושי, תוצאותיה של מלחמת עולם נוספת. כל אלו, גרמו לו לוותר. הוא ממלא את זמנו בכל דבר שיכול להעסיק אותו כדי לא לחשוב כל הזמן על פשעים, אך כמובן שהם מגיעים אל פתח דלתו.

פוארו מקבל ביקור מחברה ותיקה וסופרת המתח המובילה בעולם אריאדנה אוליבר (טינה פיי), אשר פשוט חייבת להראות לו משהו ומבטיחה שזה לא פשע. היא רוצה שישתתף איתה בסיאנס כדי להוכיח שזה שקר. בניגוד לשיקול דעתו, פוארו מוצא עצמו מעוניין ומסכים להשתתף בטקס המתרחש באחוזה המתפוררת והרדופה אשר בבעלותה של זמרת האופרה הידועה רואנה דרייק (קלי ריילי). כאשר אחד האורחים נרצח, האורחים האחרים כולם הופכים לחשודים ומאלצים את הבלש הבלגי לשוב אל עולם הסודות והצללים.

הסרט הוא אומנם אדפטציה לספר, אך גרין הושפע גם מחלק מסיפוריה הקצרים של כריסטי אשר נוגעים בעולמות העל טבעי. "יש אוסף סיפורים בשם 'The Last Seance' וסיפור הנושא בו הוא בהחלט מבעית. אז עד כמה שהדנ"א של הסרט מבוסס על הספר הוא גם שואב השראה מהסיפור הקצר וממחשבותיה של כריסטי על העל טבעי.

לכן, הסיפור אותו הצופים יראו מתפתח על המסך שונה במקצת מהספר המקורי של כריסטי אשר נכתב לקראת סוף הקריירה המקצועית שלה - יותר מ-30 שנה לאחר שנכתב 'מוות על הנילוס' עליו התבסס הסרט הקודם - והוא תעלומה בריטית קלאסית אשר בניגוד לסרטים הקודמים אינה מתרחשת במקום אקזוטי, כיוון שגרין בחר לעשות שינוי גדול בנרטיב ולהעביר את התעלומה מאנגליה לוונציה.

התסריט החדש כלל את השינוי בלוקיישן והוא בפשטות סיפור רוחות רפאים המתרחש בבית רדוף לאורך לילה מפחיד במיוחד. השינוי הזה הפך את הסרט להיות יותר מעניין, כיוון שכולם נמצאים במקום סגור אחד ויש מספר קטן של חשודים. בנוסף מייקל לקח חופש יצירתי להוסיף כמה דמויות משנה וכמה קווי עלילה נוספים.

בפעם השלישית, 'רדופים בונציה' ממחיש את הכישרון העל זמני שהיה לאגתה כריסטי להציג אנשים בסיטואציה מסוכנת או קשורה לפשע על מנת לראות את אופייה האמיתי והאנושיות של הדמות, ולהוכיח שגם כיום, כמעט חמישים שנה לאחר מותה, אבות הטיפוס של הדמויות שלה עדיין מצליחים לבודד אלמנטים מאוד עדינים של ההתנהגות האנושית.

*הסרט אמנם נקי וצנוע, אך סצנות האימה שבו הופכות אותו למעט קשה לצפייה ובהחלט לסרט שלא מתאים לילדים קטנים. לשיקולכם.