חברי המשלחת מניו יורק עם יוסי דגן
חברי המשלחת מניו יורק עם יוסי דגןצילום: דוברות מועצת שומרון

חברי קונגרס וסנאט ונציגים רשמיים של מדינת ניו יורק המאיישים תפקידים במחוז נסאו במדינה קיימו סיור מקיף בשומרון.

על חברי המשלחת נמנו בין היתר יו"ר המפלגה הרפובליקנית במחוז חבר הקונגרס אנתוני ד'אספוזיטו , הסנאטורית פטריסיה קנזונרי-פיצפטריק, חבר הוועדה הלאומית הרפובליקנית ג'ו קיירו, ברוס בלייקמן ראש מחוז נסאו ורעייתו שופטת המחוז סיגל בלייקמן.

במהלך הסיור צפו חברי הקונגרס מהתצפית במרפסת של המדינה בישוב בפדואל על איזור הקו הירוק וערי המרכז ושמעו על צרכי הביטחון והחשיבות שבהתיישבות היהודית באזור. הם ביקרו במפעל ייצור בו עובדים יהודים יחד עם ערבים, עצרו לביקור בגלידרייה בעיר אריאל וסיימו בארוחה וטעימות יין ביקב הבוטיק 'טורא' שברחלים.

יוסי דגן אמר כי "השומרון ימשיך להילחם בכל מקום נגד ה-BDS כדי להסביר את מדינת ישראל. יש לנו מחויבות עמוקה לנושא הזה. המלחמה בשקרים המופצים על ההתיישבות ביהודה ושומרון בפרט, ומדינת ישראל בכלל, חייבת להיפסק".

"זהו צעד נוסף בדרך לנצח את השקרים של של ה-BDS אנחנו מודים לברוס בלייקמן חברנו היקר וראש מחוז נסאו בניו יורק שהביא את הסיור הזה ומסייע לנו רבות. הוא גם העביר חוק במחוז שלו כנגד חברת בן אנד ג'ריס שקראה להחרים את את יהודה ושומרון".

ברוס בלייקמן הדגיש כי "השומרון הוא סיפור הצלחה ישראלי ואני קורא לכולם להגיע לכאן. מי שטרם ביקר באזור חייב להכיר מקרוב את השטח ואת החשיבות הביטחונית שלו. השומרון חייב להמשיך לבנות כמה שיותר וארה"ב צריכה לתמוך בכך".

חבר הקונגרס אנתוני ד'אספוזיטו מתח ביקורת על הלחצים שמפעיל ממשל ביידן על ישראל כדי להפחית את הבנייה בהתיישבות. "המדיניות של ביידן לדרוש עצירת בנייה בהתנחלויות פגומה. אני חושב שמה שאנחנו רואים כאן זה ממשל חלש. ג'ו ביידן חלש במדיניות החוץ שלו, היועצים של ביידן בתחום מדיניות החוץ הם בעלי דעות אנטי ישראליות וצריך להתמודד עם המצב הזה באמצעות הזמנת אנשי הממשל לסיורים כאן כדי שיראו עד כמה הדברים השתנו בשנים האחרונות".

"אני קורא גם לחברי בסנאט להגיע לשומרון כדי להבין על מה בדיוק אנחנו מדברים. הדרך הטובה להבין את ההיסטוריה וההווה של המקום היא לבקר בו. אני אביא את התמונה שראיתי והכרתי כאן לארה"ב ואני מקווה שהדבר יסייע לנו לקדם מדיניות שונה מזו הנהוגה היום בממשל", הוסיף.

הסנאטורית פטריסיה קנזונרי-פיצפטריק התייחסה לעובדה שהקמת מוסדות לימוד בשומרון מתעכבת, לעתים, בגלל לחצים מהממשל האמריקני וגורמת למצב בו ילדים לומדים במשך שנים ארוכות בקרוואנים. "אני אמא לארבעה ילדים ולא הייתי מוכנה לסבול את מה שסובלים ילדי ההתיישבות ביו"ש. הלימודים במבנים ארעיים מזעזעים. לכל ילד מגיע חינוך ראוי. אני מתנגדת למדיניות המסרבת לאפשר לישראל לבנות ואנו נמשיך ונעורר את המודעות לנושא".

חבר הוועדה הלאומית הרפובליקנית ג'ו קיירו סיכם: "חייבים להגיע לכאן כדי להבין את המציאות. חשוב לשמור על האזור כפי שהוא כיום ולא לתת אותו לידיים אחרות. כל ילד ראוי לחינוך ראוי, לבתי ספר וגנים ראויים וילדי ההתיישבות ביו"ש אינם שונים בכך מאף ילד אחר בעולם".