הפעילים מפגינים נוכחות
הפעילים מפגינים נוכחותצילום: באדיבות המצלם

המצב הביטחוני בכבישי יהודה ושומרון רק הולך ומחריף בשנה האחרונה, אולם נראה כי בחודשים האחרונים נשבר שיא חדש בגזרת מערב השומרון - מה שהביא את התושבים באזור להתאגד לפעילות חריגה.

שורת פיגועי אבנים ובקבוקי תבערה שהתרחשה כמעט מדי יום ולעיתים אף כמה פעמים ביום בכביש 55 בין הישובים אלפי מנשה וקרני שומרון, הולידה יוזמה מצד התושבים להצבת נוכחות אזרחית בנקודות המועדות שתמנע את פיגועי האבנים ותשיב את הביטחון לנוסעים בכביש המרכזי באזור.

אלא שיש מי שלא מרוצה מהיוזמה. היום (רביעי) בעקבות פרסום היוזמה על ידי הכתב הוד בראל גלי צה"ל צוטט "גורם ביטחוני" שטען כי היוזמות הללו פסולות ואף גורמות להגברת הטרור. תושבים מיישובי האזור שנמנים על מובילי ההתארגנות האזרחית, הודפים את הטענות ומציגים נתונים הופכים לחלוטין מהמציאות בשטח.

"כל היוזמה הזאת התעוררה אחרי רצף של ארועי זריקות אבנים ששרק הולכים ומתגברים בחצי שנה האחרונה בכביש 55", מספר עוז חלמיש, תושב קרני שומרון שמשרת כמ"פ במילואים שנמנה על מובילי היוזמה. "מדובר במקטע ציר בכלל לא גדול שאורכו כ3-4 ק"מ שעובר ליד הכפרים נבי אליאס ועזון".

"ביום רביעי לפני שבועיים בערב ראש השנה, קמנו שלושה חבר'ה ודיברנו ביננו שאי אפשר להמשיך עם המציאות הזאת בה אנחנו חוטפים אבנים שוב ושוב על בסיס יומי ולא לעשות עם זה כלום. סיכמנו שנפתח קבוצת וואצפ של מי שמוכן להתנדב ונעמוד על הציר בנקודות שאנחנו יודעים מראש שיש בהן זריקות אבנים. אלו נקודות קבועות וזמנים קבועים בהם מתרחשים הפיגועים, ואולי הנוכחות שלנו תמנע את זריקות האבנים", הוא מוסיף.

לדבריו, "מהר מאוד הקבוצה גדלה, וכיום - פחות משבועיים לאחר הפתיחה חברים בה מאות תושבים, ביניהם גרעין קשה של כמה עשרות שתורמים מזמנם ושותפים באופן מלא לפעילות".

חלמיש מוסיף כי הפעילות כוללת בעיקר נוכחות פשוטה במבתרים הסמוכים לכביש: "בכל יום אנחנו יוצאים לשטח ונמצאים בנקודות המועדות, רובנו בלי נשקים אפילו, ומתצפתים לכיוון הכפר. אם אנחנו מזהים איזה יציאה מהכפר של פלסטינים אנחנו מתקשרים לחמ"ל ומעדכנים שיש חבר'ה שיוצאים. לרוב, הצבא כבר מראש מגיע אלינו. הפעילות שלנו מתואמת עם הצבא, הצבא יודע שאנחנו נמצאים, אנחנו לא נגד ולא נלחמים ולא נכנסים לעימותים, לא עם הערבים ולא עם הצבא. אנחנו עובדים יחד כתף אל כתף, יהמטרה של כולנו היא מטרה אחת ברורה – להשיג שקט וביטחון לנוסעים בכביש 55".

"אני בסך הכל רוצה שאשתי והילדים שלי יסעו הביתה בביטחון בלי לחטוף אבנים על הכביש. זה נהיה מצב אבסורדי עד כדי כך שאתמול בלילה אשתי חוזרת באוטובוס הביתה בשעה מאוחרת, ואני שולח לה: 'מותק, אני מבקש ממך שתשבי בחלק האחורי של האוטובוס, ובצד שמאל'. כדי שחס ושלום לא תשב ליד הנהג, שאם יזרקו אבן על השמשה הקדמית שלא תחטוף רסיסים, ובצד שמאל כי אנחנו יודעים שבצד ימין זה הצד של הכפר שממנו זורקים".

על הטענה של ה"גורם הביטחוני" כי הפעולות האזרחיות גורמות להגברת הטרור, משיב חלמיש: "אני לא יודע מי זה הגורם שאמר את זה ועל סמך מה הוא מביא את המידע הזה שאמר, אני יודע בצורה עובדתית מהשטח שבנקודות שאנחנו עומדים יש אפס זריקות אבנים. לפני שהתחלנו את הפעילות שלנו היה בין 4-5 רכבים שנפגעים ביום - בשלושה-ארבעה ימים האחרונים היה פיגוע אבנים אחד בלבד".