הרמטכ"ל הרצי הלוי התייחס הערב (רביעי) לסכנות הנובעות לצה"ל מהמחלוקות בחברה הישראלית סביב הרפורמה המשפטית במהלך האירוע המרכזי לציון 50 שנים למלחמת יום הכיפורים.

"היכולת לנהל מחלוקת היא מסימניה של חברה בריאה, אך ויכוח שאחריתו העמקת הקיטוב והפילוג בחברה הישראלית הוא מסוכן; לנוכח האתגרים הביטחוניים, לנהל ויכוח מקטב זו יהירות ולהניח כי צה"ל חסין מהשלכות הקיטוב ההרסניות זוהי קונספציה מסוכנת", הדגיש הלוי.

הוא גינה בחריפות את הקריאות לסרבנות שנשמעו על רקע המחאה נגד הממשלה. "מותר להעביר ביקורת על צה"ל- אנחנו נושאים באחריות גם על הטעויות שלנו; אך אסור להשתלח בלובשי המדים, העושים שנים רבות לביטחון המדינה- זוהי חוסר אחריות; קריאה לדור הצעיר שלא להתגייס לשירות קרבי ומשמעותי - זוהי קונספציה מסוכנת; קריאות לאי התייצבות למשימות הביטחון במילואים- פוגעות בביטחון ובצה"ל".

נשיא המדינה יצחק הרצוג התמקד בנאומו בחשיבות האחדות בעם. "מלחמת יום הכיפורים צרבה בבשרנו לקחים רבים שמלווים אותנו מאז. תמיד להיות זהירים, תמיד להיות מוכנים לתרחישים הקשים והמסוכנים ביותר, להקשיב לדעה מנוגדת ולבחון אותה לעומק; ובה בעת להיות פתוחים וקשובים מספיק – כדי לא להחמיץ אף הזדמנות לשלום. אבל מלחמת יום כיפור לימדה אותנו משהו נוסף. היא לימדה אותנו מה המשמעות של חוסן לאומי, שיכול לעמוד איתן גם עם אלפי חללים ונפגעים, ואת חשיבותן של אחוות לוחמים ושל חברה מלוכדת בעת צרה וצוקה", אמר הנשיא.

הוא ציין כי "חצי מאה אחרי מלחמת יום הכיפורים החברה הישראלית משוסעת ומקוטבת, והמשבר שמלווה אותנו כבר תשעה חודשים - קורע אותנו, ופוגע באופן ישיר בחברה, בכלכלה ובביטחון".

"בימים האלה, בעיצומם של חגי תשרי – בין יום הכיפורים לחג הסוכות – אין חולק על כך שאנחנו בשעת חירום פנימית אמיתית. אין חולק על כך שזו שעה לחשבון נפש, להפקת לקחים, לגילוי אחריות. כולנו חייבים להפנים שהחוסן הלאומי וביטחון המדינה קשורים ישירות למצב הפנים-ישראלי; ושפתרון המשבר והגישור על השסעים השונים הם הצעדים הדחופים והחשובים ביותר שעלינו לעשות כחברה בשביל לשמור על ביטחון מדינת ישראל - חמישים שנה אחרי מלחמת יום הכיפורים. במיוחד בימים אלה – חשוב להקשיב, להקשיב. לנהוג במתינות, בכבוד ובאחריות, להנמיך להבות, להושיט יד ולהגיע להסכמות רחבות", סיכם.