הוריהם של הלל ויגל יניב עם יוסי דגן בקבר יוסף
הוריהם של הלל ויגל יניב עם יוסי דגן בקבר יוסףצילום: רועי חדי

יותר מ-3,000 מתפללים בכל רחבי הארץ הגיעו הלילה (חמישי) להתפלל בקבר יוסף בשכם לציון יום האושפיזין של יוסף הצדיק.

הכניסה למתחם נערכה בסיוע מתנדבי מנהלת קבר יוסף והמקומות הקדושים של המועצה האזורית שומרון, ובליווי ואבטחת חיילי צה"ל.

בין הנכנסים היו ראש מועצת שומרון יוסי דגן, סגנו דוידי בן ציון, ואסתי ושלום יניב, הוריהם של האחים הלל ויגל הי"ד, שנרצחו בפיגוע ירי בחווארה לפני פחות משנה.

השניים שיחזרו יחד את אירוע החלאקה שעשו במקום להלל הי"ד וביקשו מתוכו לקרוא קריאה של אחדות. "לפני 19 שנה, נכנסנו לפה באמצע הלילה, לעשות חלאקה להלל, היינו מאז עוד כמה פעמים כמו גנבים בלילה. אנחנו מתפללים בפעם הבאה ליהכנס באור יום, זו זכותנו הטבעית על ארץ ישראל. יוסף אמר: 'את אחי אנוכי מבקש'. בסוף כולנו אחים, כולנו עם אחד, במיוחד בתקופה הזו: 'אנשים אחים אנחנו'".

שלום יניב הוסיף, "כשאנחנו נמצאים בקבר של יוסף שפנה אל האחים שלו ואמר: 'אתם חשבתם עלי ראה אלהים חשבה לטובה', אנחנו כאן בדמותו של יוסף, שעונה לאחים שלו ואומר להם: אתם אולי חשבתם מחשבות רעות, אבל הקב"ה יחשוב עלינו מחשבות טובות. בעזרת ה' נתפלל שדווקא ביום של האושפיזין של יוסף שאהבת חינם תפרוץ וכל המחשבות שחס ושלום יש על ההתיישבות, ועל עם ישראל, ועל ארץ ישראל, כל המחשבות שיש מחשבות רעות, הכול יהיו מחשבות טובות כי הקב"ה יעביר למחשבות טובות".

יוסי דגן ראש מועצת שומרון קרא לאחדות בעם ולקידום ההתיישבות כמענה לטרור. "אנחנו מגיעים לכאן קודם כל כדי לגעת בשורשים הכי עמוקים של העם שלנו, וכדי לשמור על המקום הזה. יש לנו דרישה מממשלת ישראל לאזור עוז וגבורה ולהחזיר את ישיבת עוד יוסף חי לכאן. זה הצדק ההיסטורי והמוסרי, דבר שאפילו על פי הסכמי אוסלו הארורים אמור להיות".

"אנחנו מתחברים באושפיזין יוסף. יוסף היה המאחד, ידע להתגבר על העלבונות הכי גדולים מול אחיו, ולקרב אותם. אנחנו לומדים ממנו אחדות. יוסף היה מסור לארץ ישראל. היה חשוב לו היה שלא יקברו אותו במצרים. ההתיישבות בשומרון עוברת תקופה מורכבת של טרור ופיגועים. אנחנו מתחזקים מדמויות המופת של עמנו שפעלו כאן, מיעקב, מיוסף הצדיק, מיהושע בן נון. מהכוח שלהם נבנה את ארץ ישראל והשומרון. אנחנו מצפים מהממשלה לתת מענה חזק ונחוש של כבוד לאומי אל מול הטרור, מצפים מהממשלה לתת מענה של בנייה והתיישבות אל מול הטרור".