יוסי לוי
יוסי לוייצחק קלמן | ערוץ 7

יוסי לוי, מנכ"ל עמותת 'נצח יהודה', סיפר לערוץ 7 על ההירתמות האדירה של החברה החרדית למען הלוחמים והרצון להתגייס לצה"ל בהליך גיוס מהיר.

לוי פתח ואמר: "אני הוקפצתי כמובן בשמחת תורה בבוקר, כמו כולם, דקות אחדות לפני קידוש ענק שארגנו. עליתי בזריזות על מדים ויצאתי. עברתי ליד ישיבת חברון בירושלים עם המדים וישר צעקו לעברי 'השם ישמור אתכם, בהצלחה'. אני מקבל מאות טלפונים והודעות מחרדים שרוצים לתרום ולתת את חלקם. בוגרים וצעירים שרוצים להיות חלק מהסיוע והעזרה למאמץ המלחמתי".

האם גם צה"ל משתף איתכם פעולה בנושא הזה?

"צה"ל הבין גם הוא את הפוטנציאל האדיר והרצון, והשבוע יפתחו מסלולי הכשרה זריזים לחרדים בזרועות השונים. אני באופן אישי סמג"ד במילואים, היה לי מ"פ שנפצע והחלפתי אותו עד שהוא חזר אלינו. היינו בעיקר בגוש עציון, יצא לי להיות באופן אישי בעוטף, שם חילצנו משפחות ואנשים רבים".

הוא סיפר: "גדוד נצח יהודה עצמו ירד למפקדת אוגדת עזה במחנה 'רעים' כדי לתפוס שם את העמדות ולאייש את המשימות. הפלוגות החרדיות, בעיקר גבעתי, נלחמו בגבורה בשעות הלחימה הרבות מאז תחילת הלחימה. אני חושב שאנחנו בזמן קשה מאוד, שיהיה אל-חזור בסוגיית ההבנה החרדית לביטחון המדינה. החברה החרדית תהיה חייבת להיות הרבה יותר מעורבת והכרחית למאמץ הכולל בהיבטי ביטחון ובכלל".

מה ההבדל בין אז להיום, שבוע וקצת לתוך הלחימה בדרום והמתיחות בגזרה הצפונית?

"אני חושב שאם בעבר רב בישיבה היה יכול לזרוק את הפניות האלה של בחורים שרוצים להילחם, היום אי אפשר יותר להתעלם מזה. גדולי דור כמו הרב יצחק יוסף והרב זילברשטיין מביעים את התמיכה ומחבקים. הם באים ועומדים מאחורינו החיילים החרדים. אני חווה את השינוי החיובי הזה במלוא עוצמתו".

לסיום הסביר על הפעילות שלו במרחב חטיבת עציון: "אנחנו כאן בחטיבת עציון כבר 'זכינו' להרוג כמה מחבלים חמאסניקים. אנחנו חזקים כאן והאויב באזור איו"ש בחשש גדול להרים את הראש. הדבר האחרון שאנחנו רוצים הוא לייצר זירה משנית לצה"ל, שצריך להתעסק בדרום ובצפון. יש פה פעילות בכל לילה, חוטפים קצת בלוקים אבל יחסית רגוע פה, ואנחנו מקווים שיישמר ככה".