שירלי פינטו
שירלי פינטוצילום: Yonatan Sindel/Flash90

אל מלחמת ההסברה הצמודה למערכה הצבאית גוייסה גם חברת הכנסת לשעבר שירלי פינטו על ידי משרד החוץ כמשפיענית רשת שתפתח צוהר להסברת האירועים בישראל עבור אוכלוסיית כבדי השמיעה והחרשים.

פינטו מספרת לערוץ 7 על משמעות התפקיד הכולל תדרוכים משר החוץ, אלי כהן, ומאגף ההסברה במשרד החוץ. "מוניתי לשגרירת הסברה של משרד החוץ יחד עם משפיעני רשת ישראלים. הצירוף הזה בא בעקבות ההבנה של משרד החוץ כי ההסברה לאנשים חירשים דוברי שפת הסימנים בזירה הבינלאומית היא קריטית. מדובר באוכלוסייה שמונה יותר מ-10 מיליון ברחבי העולם".

עוד היא מספרת כי "כמו שאר האנשים בעולם יש ארגונים רבים שהם פרו פלסטיניים, תומכי טרור, אנטישמיים, שמגייסים תחתיהם פעילים חירשים רבים, ובזמני מלחמה וזמנים מתוחים כגון מבצעים, הם תוקפים את החשבונות הישראלים ומפיצים סרטונים שקריים בשפת הסימנים שמוציאים את מדינת ישראל בצורה רעה".

"עד כה לא היה סרטוני הסברה נגישים, ולכן רבים מהאנשים אינם יודעים מה באמת שקורה בישראל ובאופן טבעי הם נופלים לתעמולות השקריות של פעילים פרו פלסטינים חירשים". פינטו מציינת כי זמן רב קודם למינוי נרתמה לאתגר ההסברה. "בשנה האחרונה אני מוצאת את עצמי נלחמת בזירה הבינלאומית בהסברה בשפת הסימנים, ואני רואה שזה איכשהו נותן רוח גבית לתומכי ישראל, לקהילות יהודיות חירשות בארה"ב ובאירופה , לארגונים ולעמותות פרו ישראליים".

"אני משוכנעת שכדי לעשות הסברה מיטבית ומקיפה יש לעשות אותה בכל השפות, כולל בשפת הסימנים", מדגישה פינטו ומוסיפה כי "לכל מדינה יש שפת סימנים משלה, שפת הסימנים האמריקאית, הרוסית, הצרפתית, האיטלקית, הישראלית וכן הלאה. אז איך הסרטונים מועברים? באיזו שפה? בשפת הסימנים הבינלאומית, שזו שפה שמסמנים ביניהם החירשים ברחבי העולם".

על התגובות שהיא מקבלת מאז נכנסה לתפקידה החדש לפני כשבוע, אומרת פינטו כי היא מקבלת בימי המלחמה "המון תמיכה ממנהיגי קהילות של אנשים עם מוגבלויות וקהילות אנשים חירשים יהודים בארה"ב ובאירופה. תמיכה מעבירים גם שחקנים מהוליווד באופן אישי. זה מחמם ונותן עוד כוח להמשיך".

אך יש גם את הצד השני והצפוי. "במקביל אני נתקלת באנטישמיות קיצונית של רבים, חירשים בעצמם. קבוצות של אנשים שמתארגנים ביניהם ותוקפים חשבונות של פעילים ישראלים חירשים, חוסמים אותם. גם על החשבון שלי מאיימים לסגור אותו ולהשבית, אבל אנחנו לא ניכנע לטרור שהם מפיצים ברשתות, לא יעצרו אותי, נמשיך לספר לעולם את האמת".