האלוף אלוןדובר צה"ל

נתוני צה"ל מעלים הערב (חמישי) כי בין החטופים בעזה יש יותר מ-20 ילדים. בין 10 ל-20 הם בני 60 ומעלה ומרבית החטופים בחיים, אך יש גם גופות שנחטפו לרצועה.

מספר הנעדרים עומד על פחות מ-200, לעומת כ-3,000 אנשים שהוגדרו נעדרים ביום הראשון למלחמה.

ההערכות בצה"ל הן שרובם בידי חמאס, אך חלק מהחטופים נמצאים גם בידי הג'יהאד האסלאמי הפלשתיני, ואחרים נחטפו על-ידי אספסוף שככל הנראה מזוהה עם חמאס.

צבא מקיים מאמץ להמשיך ולהביא גופות מהשטח מתוך רצועת עזה, מתוך הנחה כי ישנן עדיין גופות של ישראלים שנמצאות סמוך לגבול. רק אתמול הביאו כוחות צה"ל כ-90 גופות משטח הרצועה, רובן המכריע גופות של מחבלים, אך חלקן של ישראלים.

במקביל, צה"ל מנסה להסתייע בגופים אזרחיים, בחברות היי-טק ובחמ"לים שהקימו המשפחות שמציעים פתרונות יצירתיים שאולי יצליחו לשפוך אור על גורלם של הנעדרים והחטופים.

"חמאס לא היה ערוך לכמות כזו של חטופים. יש לנו מקרים בלתי פתורים. מאות מקרים מזעזעים. החיילים שעוסקים בכך מתפרקים מדי פעם, אבל ממשיכים לעבוד. חמאס נוקט לוחמה פסיכולוגית להסתרות ושיבוש ושומר על ביטחון מידע".

בצה"ל הודו עוד כי "נעשו טעויות. בקרב המשפחות יש משבר אמון קשה, חשוב לנו להפחית את מספר הנעדרים. אנחנו רוצים למנוע מצב דומה למלחמת יום הכיפורים, שבו שבו היו נעדרים במשך חודשים. ב-24 השעות הקרובות נגיע לכל משפחות הנעדרים. ייקח עוד ימים ארוכים לזהות את כל החללים". לדברי צה"ל, "הצלב האדום והארגונים הבינלאומיים ברצועת עזה לא מתפקדים".

מפקד המערך המודיעיני לאיתור החטופים והנעדרים, האלוף (במיל') ניצן אלון, מסר: "כל נפשי ומוחי בעשייה הזו, יחד עם מאות אנשים. לא נעצור לרגע, עד שנמצא כל דרך להשיב את היקרים לנו".

לדברי אלון, "עם הקמת המערך, הגיעו אליו עשרות צוותים, הכוללים אנשי מודיעין, טכנולוגיה וגופי ביטחון, אשר יחד פועלים כל העת על מנת לייצר תמונת מצב מדויקת ככל הניתן בנוגע למצבם של מנותקי הקשר. המערך מורכב גם ממאות אנשי מילואים ומתנדבים, בהם בכירים מתעשיית ההייטק הישראלית".