רג'פ טאיפ ארדואן
רג'פ טאיפ ארדואןצילום: רויטרס

משרד החוץ מגיב הערב (רביעי) לטענתו של נשיא טורקיה ארדואן לפיה "חמאס אינו ארגון טרור".

"ישראל דוחה בשאט נפש את דבריו החמורים של נשיא טורקיה על ארגון הטרור חמאס. ‏החמאס הוא ארגון טרור מתועב הגרוע מדעאש שרוצח באכזריות ובכוונה תחילה תינוקות, ילדים, נשים וזקנים, לוקח אזרחים כבני ערובה ומשתמש בבני עמו כמגנים אנושיים".

"‏גם הניסיון של נשיא טורקיה להגן על ארגון הטרור ודברי ההסתה שלו לא ישנו את מחזות הזוועה שכל העולם ראה ואת עובדה החד משמעית: חמאס=דעאש", לשון תגובת משרד החוץ.

מוקדם יותר נאם הנשיא הטורקי בפני חברי מפלגתו ואמר: "המדינות שתומכות בישראל אולי חייבות לה משהו, אך טורקיה אינה חייבת לה דבר. חמאס אינו ארגון טרור, הוא ארגון שמנהל קרב בהגנה על אדמותיו. לא אגיע לישראל כפי שתוכנן בעוד היא מנצלת את כוונותיה הטובות של טורקיה".

לטענתו "אין לנו בעיה עם מדינת ישראל, אבל מעולם לא הסכמנו לזוועות שביצעה ישראל ואת סגנון הפעולה שלה כארגון ולא כמדינה ולעולם לא נסכים".

"כמעט מחצית מההרוגים במתקפות הישראליות על עזה הם ילדים", אמר והוסיף: "התקיפות של ישראל בעזה הן סימן לרצח ולחולי נפש, הן עבור מי שמבצע את התקיפות והן עבור מי שתומך בהן".

בהמשך הוסיף הנשיא הטורקי: "יש לעצור את ההתקפות של ישראל על עזה ואזורים אחרים וגם את ירי הטילים על שטח ישראל. צריך להקים מייד מסדרון הומניטרי שיענה על הצרכים הדחופים בעזה, שיאפשר כניסת מצרכים ויציאת הפצועים".

"ישראל רוצה רוצים שהנושא הישראלי-פלסטיני יסלים, שהשלום לא יבוא לעולם, שחושך המלחמה יישאר במזרח הים התיכון, שהסדר שהם בנו על דם, אכזריות ודמעות יימשך. אנחנו מתנגדים לזה. אני מזמין את כל המדינות האחרון שיש להן שכל ומצפון להפעיל לחץ על ממשלת נתניהו להחזיר את מדינת ישראל לשפיות", סיכם ארדואן.