יאיר לפיד
יאיר לפידצילום: נועם מושקוביץ, דוברות הכנסת

יושב ראש האופוזיציה יאיר לפיד נשא נאום היום (שני) במליאת הכנסת בנוגע למלחמת חרבות ברזל ואמר כי ישראל היא זו שתלחם ולא העולם ינקום את דמם של היהודים.

הוא אמר: "כבר שלושה שבועות ויומיים אנחנו אומרים לעצמנו שה-7 לאוקטובר 2023 הוא היום האחרון של השואה. שבעים ושמונה שנה אחרי שהיטלר התאבד בבונקר בברלין, הנאצים חזרו, היהודים שוב נרצחו בגיא ההריגה".

לפיד הוסיף והתייחס לטבח שמחת תורה: "דם ילדינו המתים זועק אלינו מן האדמה, ילדינו החיים זועקים אלינו ממנהרות החמאס. זוועות הבוקר הנורא בתולדות מדינת ישראל לא יישכחו לעולם, אבל אסור לנו לקבל את המשוואה הזו".

"כשהעם היהודי מסתכל אחורה, על שואת היהודים, השאלה שמענה אותו היא: 'למה הם לא ברחו? למה הם לא עזבו בזמן? למה הם לא לקחו את עצמם ונמלטו לאמריקה או לארץ ישראל'?"

"כשאנחנו מסתכלים אחורה על אסון ה-7 באוקטובר, השאלה שמענה אותנו היא הפוכה: לא למה לא ברחנו - אלא למה לא הגענו בזמן לשדה הקרב. למה לא השכמנו להרוג את מי שבא להורגנו", אמר.

"בשואה, אחרי כל יום שבו נרצחו אלפי יהודים, הגיע עוד יום שבו נרצחו עוד אלפי יהודים. יום אחרי יום, במשך שנים. במדינת ישראל, אחרי שנרצחו יהודים, מאות אלפי יהודים נחושים, חדורי מטרה, עלו על מדים ונשק, והתגייסו לצבא היהודי כדי לנצח במלחמה".



לפיד המשיך בנאום ואמר כי "אחרי אסון ה-7 לאוקטובר מטוסי ומסוקי צה"ל עלו לאוויר, טנקים שעטו והצבא החזק במזרח התיכון יצא לסגור חשבון עם אויביו, כאשר כל מדינת ישראל מאוחד מאחוריו".

בהמשך העביר לפיד מסר: "מפוני בארי ושדרות יחזרו לבארי ושדרות, חזקים יותר, אחרי שהאויב הושמד וסולק מגבולם. מפוני מטולה וקיבוץ דן יחזרו למטולה וקיבוץ דן בידיעה שמדינה שלמה אחראית לביטחונם. זה הבית שלנו ואנחנו גמרנו לברוח. שנית מצדה לא תיפול, שנית אושוויץ לא יוקם".

לדבריו, "לא הצבא האדום ולא הצבא האמריקאי יגיע לבונקרים של החמאס. צבא ההגנה לישראל יעשה את זה. לא העולם ינקום את נקמתם של היהודים, אנחנו נעשה את זה. לא בנות הברית יחזירו את החטופים שלנו לביתם, מדינת ישראל תעשה את זה".

לסיום אמר לפיד: "מה שקורה במדינת ישראל הוא לא שואה, זו מלחמה. השנה היא לא 1943. השנה היא 2023. אנחנו לא הילד המרים את ידיו בגטו וורשה, אנחנו הלוחם המרים את נשקו ויוצא לנצח במלחמה".