ד"ר מרדכי קידר
ד"ר מרדכי קידרצילום: ערוץ 7

המזרחן ד"ר מוטי קידר מנתח בראיון לערוץ 7 את מארג הכוחות בין גופי הטרור המאיימים כעת על ישראל ואת המציאות בה סונים ושיעים חוברים למלחמה נגד ישראל על אף הדם הרע העובר בין שני המחנות הללו. מדובר, אומר קידר, ב"מקבילית בין שנאות וקנאות", כלשונו.

"מצד אחד יש את השנאה והקנאה ביהודים והראיה המשפילה כלפי היהודים, ראיה שנמצאת גם בסונה וגם בשיעה כי שניהם מוסלמים ולגישתם האיסלאם הגיע לעולם כדי לבטל את היהדות ואת הנצרות שצריכות לחיות תחת כנפי האיסלאם בהשפלה". ועם זאת קיימת המחלוקת עתיקת היומין שאודותיה מפרט ד"ר קידר:

"מיד אחרי מות מוחמד פרץ מאבק על השלטון בין שתי משפחות, משפחת מוחמד שטענה שהשלטון מגיע לה ולנציגה, בן דוד של מוחמד, עלי בן אבי-טאלב, שטען שהוא וצאצאיו עד סוף כל הדורות הם שצריכים להיות מנהיגי האיסלאם, כלומר שהם יגידו לאחרים מה צריך לעשות ואם לא יעשו כך הם יקוצרו בראש. מנגד, משפחות אחרות שתו לעלי את החליפות ושמו חליפים אחרים, שהם לא מהמשפחה הישירה של מוחמד, אלא מחמולות אחרות".

אותן משפחות התבססו על טיעון אחר: "החליף הראשון שלא ממשפחת מוחמד, אבו באכר, הוא שנתן את בתו הקטנה עיישה למוחמד לאישה. הוא היה גם הגבר הראשון שהאמין במוחמד, ולכן יש להם קדימות על פני עלי שהתאסלם רק זמן מה לאחר מכן, ולכן הם עדיפים עליו. אבו באכר היה גם זקן המוסלמים ולכן לא ניתן לעקוף אותו, בעיקר כשהבן דוד עלי היה צעיר. כל הסיבות האלה עמדו לרעתו של עלי, למרות שהוא נשבע בנקיטת חפץ שמוחמד הבטיח לו את החליפות, אבל אף אחד לא שמע את ההבטחה הזו ולכן לא לקחו אותה ברצינות רבה".

ממשיך ד"ר קידר בסיפור היסטוריית המאבק בין הצדדים: "עלי הפך להיות רק החליף הרביעי, אחרי שלושה קודמים ששתו לו ולקחו לו, ומיד כשהוא מונה פרץ נגדו מרד של בני אומאיה שהחליף קדם לו היה משלהם. הוא נרצח והם טענו שעלי היה שותף לרצח".

"עלי אסף סביבו סיעה של אנשים, וסיעה בערבית היא שיעה, ס' ו-ש' מתחלפות, ולכן היא נקראת שיעת עלי ובקיצור ה'שיעה', לעומת האחרים שטענו שהם מנציחים את מנהגי הנביא שנקראים הסונה ולכן קראו להם הסונים. הריב נמשך עד היום על השלטון באיסלאם. אצל חלק מהסונים כמו הסעודים השיעה נחשבת ככפירה באיסלאם, כי הם פיתחו עם השנים תורה שבעל פה שונה. השיעים טוענים שהסונים מחקו שני פרקים מהקוראן שנותנים לעלי את השלטון. הסונים טוענים שמדובר בפרקים מזויפים שהשיעים כתבו וכו'. יש סוציולוגים שטוענים שמדובר בשתי דתות שונות למרות שהן מאמינות באותו קוראן ובאותו אל".

מוסיף ד"ר קידר ומציין כי גם "בסונה שהיא הרוב באיסלאם, חמש שישיות, יש מחלוקות בנושא היחס לישראל. יש את הארגונים שנוהים תחת האחים המוסלמים במדינות שונות, כמו החמאס, סוריה, מצרים, ארדואן ועוד שמתנגדים לעצם קיומה של ישראל כי היהדות היא דת בטלה והיהודים הם לא עם אלא קהילות והארץ היא פלשתין הקדושה. לכן אי אפשר להכיר במדינת ישראל ולשתף איתה פעולה. לעומת זאת, הסעודים, האמיראתים, הבחריינים ואחרים אין להם עניין עם ישראל בדרך כלל. הם מקבלים אותה כישות קיימת כי היא נמצאת ולא כי אוהבים אותה ולכן חתמו על הסכמים שונים. לכן אם ישראל הייתה חזקה לתמיד היא הייתה מקבלת גם שלום. הבעיה היא שבתקופה האחרונה ישראל התקבעה כחלשה בגלל ההפגנות, מכתבי הטייסים, איומי הסייבר ועוד חכמים שהקריבו את הרתעת צה"ל כקרבן על מזבח המחאה שלהם נגד הרפורמה המשפטית, וכך הם ניפחו את בלוטות הג'יהאד שעכשיו אומרים שיש הזדמנות לחסל את ישראל לגמרי, ולכן נניח הצידה את המאבקים בין הסונים השונים ובין הסונים לשיעים במאבק נגד הישות הציונית הלא חוקית שהאירופים תקעו לנו כאן בגרון".

באשר לנאומו של נסראללה, אומר קידר כי ראו בו תקווה אחרונה אחרי הטחינה שישראל טוחנת בה את חמאס, אך הוא "הצהיר שכל האפשרויות פתוחות והכול על השולחן, כלומר אל תצפו ממני לסיוע מעשי לחמאס בתקופה הקרובה". זאת על רקע התחושה שההרתעה הישראלית חוזרת לקדמותה בשל האירועים בעזה.

מציין ד"ר קידר: "לפני כשישה חודשים פרסמתי על התכנית האיראנית השטנית להפעיל את כל הזירות בבת אחת, הלבנונית, העיראקית, הסורית, התימנית, החמאסית כולל ערביי יהודה ושומרון וערביי ישראל, להתנפל בתאריך שהם יקבעו ולטחון את ישראל ביומיים, לפני שהיא מביאה את המילואים. ראיתי לכך רמזים בתקשורת החברתית הערבית, שהמלחמה הבאה תהיה מתואמת בכל הזירות ולכן היא תביא לקיצה של ישראל. באפריל גם קיבלתי ממקור עיראקי מידע על מיליציות עיראקיות שנערכות ליום הדין למתקפה משולבת עם כל הארגונים, חיזבאללה, החות'ים, החמאס והג'יהאד וכו'".

בדבריו מוסיף ומעיר קידר כי לנוכח המידע פרסם את המאמר, אך זכה לביקורת ומתקפה כמי שמפחיד את הציבור בשטויות והבלים, וקבעו שלא יתכן שהסונים והשיעים יתחברו למתקפה אחת נגדנו.

"חיזבאללה והאיראנים זועמים על חמאס שפתחו במלחמה נפרדת, כי הם היו אמורים להמתין לפקודה מהאיראנים. הם לא עשו זאת, פתחו במלחמה וחשפו בכך את התכנית האיראנית והכניסו את ישראל לכוננות מול איראן וחיזבאללה וגם הרסו את כל מה שהאיראנים נתנו לחמאס", אומר קידר ומעיר כי "האיראנים רואים בערבים אוכלי עכברים ושותי שתן גמלים, בזים להם לגמרי. מבחינתם הם יכולים ללכת לעזאזל כל עוד האינטרסים האיראנים נשמרים".

ביחס לעתיד מבהיר ד"ר קידר כי אין לראות בכישלון ההיערכות המשולבת למתקפה ערובה לכך שהדבר לא יקרה בעתיד. "חיזבאללה יכול לעשות מלחמה לעצמו. לא ברור עד כמה האיראנים שולטים בו. לדעתי הם שולטים עליו, אבל עדיין יש לו שפיל עצמאי כלשהו. בנוסף, האיראנים יכולים להגיד שישראל חיסלה את חמאס אז נעשה את מה שחמאס אמורים היו לעשות אבל רק עם חיזבאללה עם המיליציות בעיראק סוריה ותימן. זה לא ישנה עקרונית את היכולת האיראנית לתקוף את ישראל".