שרה טוויל, מפקחת במשרד החינוך, עבדה במשך שנים רבות עם מנהל תיכון "אורט פלך בנים", יוסי הרשקוביץ ז"ל שנהרג במהלך המלחמה בעזה.

"זה אסון גדול. איבדנו איש חינוך מדהים, איש של אנשים, שיודע להצמיח אנשים, שדואג לכל תלמיד ותלמיד, איש של חיבורים ושל עם ישראל. היתה לי הזכות לעבוד איתו שנים רבות, למדתי ממנו המון, וכולנו זכינו באמת לקבל מהעוצמה ומהרכות שלו. אבל כמו שיוסי היה אומר לנו: 'חברים קדימה, להמשיך לעבוד, לתרום ולהשקיע בתלמידים'. זה מה שנעשה", אומרת טוויל לערוץ 7.

היא סיפרה על דמותו של הרשקוביץ ז"ל. "יוסי הוא האיש הנכון להתייעץ איתו. היה בו שילוב של עוז וגבורה ויכולת לעמוד במשימות מורכבות, פדגוג ברמה גבוהה אבל גם איש רך שמנגן בכינור ולא פעם הזלנו יחד דמעה כשהתמודדנו עם אירועים מורכבים. נדמה לי שכל מי שעבד איתו הרגיש את הקרבה אליו, את החברות, השותפות האמיתית בגובה העיניים ואת היכולת להצמיח לידו".

"היתה בו ראיית עומק לתוך לב התלמיד. הוא ידע להניח יד על כתף של תלמיד ולהבין מה מציק לו. הוא הוביל מערכת גדולה עם למידה משמעותית והמון הורים, תלמידים, וקהילה ענפה - ויחד עם זאת ראה את הפרט - גם ברמת התלמידים אך לא פחות ברמת הצוות. כל אחד הרגיש שהוא דואג לו באופן אישי", הוסיפה.

טוויל מספרת על ההתמודדות של תיכון 'פלך' עם האסון. "כשנודע לנו האירוע הזה כינסנו את צוות החירום הבית ספרי ותדרכנו אותו ודיברנו עם כל המורים כדי לאפשר הבעת רגשות ונקודת חיבור - ומשם לצאת למקום של כוחות והדרכה כיצד להציג את המצב לתלמידים".

לאחר מכן הגיע המפגש הראשון עם התלמידים לאחר נפילתו של הרשקוביץ. "אתמול, יום הלימודים נפתח בשיח עם כל התלמידים אחרי תדרוך של צוות המורים בשיתוף צוות פסיכולוגים של העירייה והייעוץ. היה שיח מאוד משמעותי בכיתות, מאוד נוגע, מאוד קרוב, כזה שאפשר לתלמידים להביע את כלל הרגשות והמחשבות שעוברות להם בראש בעת הזאת".

"היום פתחנו את יום הלימודים בתפילה, בעשייה ערכית, מכינים ציציות כדי להתחבר לעם ישראל ובעזרת ה' נחזיר את בית הספר לשגרה גם בתמיכת ההורים וגם בתמיכת התלמידים. אנחנו מאוד מתאמצים לשמור על שגרה. מדובר על שגרה גמישה, מתחשבת ורכה. חווינו בשבת אירוע קשה של איבוד מנהיג אדיר שכולם כל כך אהבו. לאט לאט נחזיר את התלמיד לשגרה, נעזור להם לחזק את הכוחות בנתינה ובעשייה", סיכמה.