פגישה של הקואליציה במשרדו של יוסי דגן
פגישה של הקואליציה במשרדו של יוסי דגןצילום: דוברות מועצת שומרון

בשבועות האחרונים התגבשה קואליציה של ארגוני ימין לחזרה לחבל עזה וישובי צפון השומרון - בנוסף ליישוב חומש.

גיבוש הקבוצה נעשה בסדרת מפגשים שהתקיימו תחת מעטה חשאיות במשרדו של ראש מועצת שומרון יוסי דגן וכן במפגש שארגנה תנועת נחלה בביתו של הרב אברהם שרייבר ששימש כרבו של כפר דרום.

בהמשך תפנה קואליציית הארגונים לציבור ותזמין אותו להצטרף לגרעינים שיתיישבו בגוש קטיף, בדגש על צפון רצועת עזה כצעד ראשון, מתוך מטרה להמשיך בהתיישבות פנימה מאוחר יותר וכן לגבש גרעינים שיתיישבו בחומש שא-נור גנים וכדים.

מדובר בעיקר בדרישה ציבורית רחבה שמטרתה להסביר את חשיבות ההתיישבות לצד הקמת מערך רחב שיסייע בחזרה לישובים שננטשו בהתנתקות.

הארגונים שהצטרפו לקואליציה לצד מועצה אזורית שומרון הם: חומש תחילה, נחלה, תנועת הריבונות, אמונים, תורת לחימה, חותם, קוממיות, "עזה סוף", ארגון "שבים ומנצחים מטה חבל עזה" של עקורי גוש קטיף וארגון "הרחיבי מקום אוהלך" ועוד.

דגן מסביר את המהלך: "לכולם ברור היום ושילמנו מחיר כבד מאוד כדי להגיע לתובנה הזו שרק במקום שיש התיישבות יש בטחון. במקום בו הייתה עקירה מוחלטת, כמו בגוש קטיף, קיבלנו מפלצת איראנית נאצית בפתח בתינו".

"המפה ברורה לכל מי שמוכן לפקוח עיניים. במקום שבו עקרנו לחלוטין את הישובים כפי שקרה בגוש קטיף קיבלנו טבח ורצח תינוקות במיטתם. במקום בו פונו ישובים, אולם צה"ל נשאר בשליטה ביטחונית מלאה כפי שקרה בעקירת ישובי צפון השומרון - קיבלנו קן טרור בלב ג'נין ופיגועי ירי בתל אביב ועל כבישי השומרון, ובמקום שבו ישנה התיישבות ישראלית כפי שיש ביו"ש - קיבלנו שקט. חיכינו די. הגיעה השעה לתת את התשובה הציונית האמיתית. חזרה לגוש קטיף. וצפון הרצועה ורצועת הבטחון תחילה. אף גוף בינלאומי לא ייתן למדינת ישראל את השקט אותו היא מבקשת. הניצחון על החמאס הוא החזרת הקרקע אלינו, וריאלית - בצפון הרצועה תחילה"" הוסיף.

צבי אלימלך שרבף, יו"ר תנועת נחלה, אמר כי "בכל תולדות הציונות ההתיישבות והביטחון התקדמו שלובי זרועות. הנסיגה מחבל עזה בהסכמי אוסלו פגעה בביטחון מדינת ישראל כולה והדרך הבטוחה לתיקון היא התיישבות יהודית רחבה בכל חבל עזה".

ארגון "שבים ומנצחים מטה חבל עזה" של עקורי גוש קטיף מסר: "אנו קוראים לממשלת ישראל להכיר בגודל השעה וכבר להערך להקמת התיישבות רחבה בחבל עזה - ערים וכפרים, חקלאות ותעשיה, תיירות ומורשת. בריחה מפתרון ציוני-בטחוני כולל, תעודד לחץ בינלאומי שעלול לבטל את הישגי המלחמה".

בועז העצני, מראשי מטה 'חומש תחילה', ציין כי "רצועת עזה היא חוף הנגב, שייכת לארץ ישראל וחלק מארץ ישראל המנדטורית. חזרה להתיישבות בעז וצפון השומרון היא חזרה הביתה לארץ ישראל וגם תשנה לטובה באופן ניכר את הביטחון. העזיבה מוטטה את הביטחון, השיבה תשקם אותו".

יהודית קצובר ונדיה מטר מתנועת הריבונות מסרו: "לא חוזרים על טעויות. יבוטלו הסכמי אוסלו מיד. התשובה היא החלת ריבונות, התיישבות ועידוד הגירה כמפתח להרתעה, לניצחון וביטחון בכל ארץ ישראל".

קבוצת "מנצחים עזה סוף" הוסיפה כי "הטבח בעוטף והמלחמה הוכיחו לנו שוב: בארץ ישראל היכן שאין יהודים - קם אויב רצחני. חובתנו הלאומית והביטחונית לכבוש ולהתיישב בכל מרחבי עזה.כובשים. מיישבים. מנצחים".