יעקב חגואל
יעקב חגואלצילום: ערוץ 7

יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית יעקב חגואל מפנה קריאה לתורמים ברחבי העולם להפסיק לתרום לאוניברסיטאות שתומכות בפגיעה בישראל.

במכתב שכותרותו "קריאה לתמיכה מיידית במאבק באנטישמיות ובאווירה האנטי ישראלית באוניברסיטאות" ואשר מוען למאות תורמים אשר ידועים בתרומותיהם למוסדות השכלה גבוהה בכל רחבי העולם, מבקש חגואל כי התורמים יפסיקו באופן מיידי את העברת התרומות לאותם מוסדות שלא פועלים באופן מספק נגד האנטישמיות במוסדותיהם ומאפשרים בשם חופש הביטוי תמיכה בארגון טרור.

"מאז ה-7 באוקטובר ,2023 העולם היהודי השתנה לנצח. קשה לתאר את עוצמת הפגיעה של מתקפה כזו, שכמותה לא ראינו מאז ימי השואה. אנחנו נחשפים שוב לביטויים קשים, קורעי לב והרסניים ולקריאות נרחבות להשמדה של עמנו... העולם נמצא בנקודה מכריעה בהיסטוריה וחשוב לכולנו שהמוסר וההגינות ינצחו. התמיכה העצומה בחמאס - ארגון הטרור הפלסטיני, בקמפוסים של אוניברסיטאות ברחבי ארצות הברית ובעולם, היא מזעזעת ומחרידה", כתב חגואל.

הוא הוסיף כי "אלפי סטודנטים ואפילו מרצים רבים, תומכים בגלוי בחמאס ומסיתים לאלימות נגד יהודים. שלטים הקוראים בגלוי לרצח יהודים מוצגים ללא חשש על-ידי סטודנטים בקמפוסים בזמן שהיהודים חווים התנכלויות ומתקפות הן על ידי חבריהם לכיתה והן על ידי מרצים. ההסתה והמתקפות מהוות סכנה ברורה לסטודנטים היהודים ולעם היהודי בכל מקום והיא אף מסכנת את כולם במערב, שכן בעיני חמאס, היהודים הם רק חלק ממטרתו האווילית, ומדינות העולם המערבי הן הבאות בתור".

בדבריו מסביר חגואל כי מדינות העולם הנהנות מגבולות שקטים מתקשות להבין את האיום על ישראל ולמרבה הצער, הדבר בא לידי ביטוי, בין היתר, במדיניות של האוניברסיטאות המאפשרת באופן מקומם את התמיכה בארגון הטרור שביצע זוועות באזרחי ישראל.

"לתדהמתנו, ראשי המוסדות האקדמיים, נושאי לפיד הנאורות והסובלנות, מעלימים עין מהמצב. שנאת היהודים וההסתה משתוללות בקמפוסים, כמעט ללא אכיפה או עונש. הניסיון וההפצרות לעצור את המצב האבסורדי הזה במילים, נפלו על אוזניים ערלות. היום, ברור לכולם שרק גביית מחיר עבור שנאת יהודים תשנה את המצב. אי לכך, אני קורא לכם, התורמים לאוניברסיטאות ולמוסדות האקדמיים שמקדמים שנאת יהודים בשטחן, לעצור לאלתר את כל תרומותיכם למוסדות הללו. עושה רושם, כי נקיטת צעדים משמעותיים כאלו, ישדרו מסר ברור לסגל האקדמי ולסטודנטים הפורעים כאחד ויבהירו כי לשנאת יהודים, ולביטויים אנטישמיים, יהיו השלכות מהירות וחמורות", הדגיש.

במקביל לקריאה לעצירת התרומות פונה חגואל במכתבו גם לראשי המוסדות להשכלה גבוהה בקריאה לעצור את הסחף האנטישמי במוסדות אותם הם מנהלים. "אני קורא לכל חברי ההנהלה האקדמית, הפרופסורים והסגל, לנקוט במדיניות נחרצת של אפס סובלנות להסתה ואנטישמיות, לפטר לאלתר מרצים המלבים שנאת יהודים ולעמוד איתן על עקרונות התרבות והערכים המשותפים. אנחנו, העם היהודי, נמשיך לעמוד חזקים ומאוחדים במאבק על המשך קיומנו ובמאבק בגילויי האנטישמיות".