סמ”ר שחר פרידמן מירושלים
סמ”ר שחר פרידמן מירושליםצילום: דובר צה"ל

סמ"ר שחר פרידמן שנפל בקרב ברצועת עזה, התראיין לפני כניסתו לרצועה לעיתון ידיעות אחרונות וסיפר על התחושות שלו.

"אין פה אחד שאין לו חבר הרוג. המ"פ שלי אמר ביום הראשון למלחמה 'אני מוכן למות'. ואני כמוהו. אם קורה משהו, אני מוכן למות בעד המדינה שלנו", אמר.

עוד אמר: "כשראיתי את המריבות ביום כיפור האחרון, אמרתי 'אין לי מה לעשות פה'. אבל אני רואה את העם עכשיו, ואני רואה עתיד למדינה שלנו".

"אני רואה אתכם, שבאתם לכאן היום, אני אומר יש עתיד למדינה. בשביל מדינה כזאת אני מוכן להילחם. אין מדינה כזאת בעולם. אין עוד עם שנראה ככה".

"לכלכו על הדור שלנו. אבל יש פה מעשי גבורה. יש לי חבר, עמד בכניסה למיגונית. כל רימון זרק החוצה. זה דור אחר. הוכחנו את עצמנו. ובעתיד נהיה מלומדים יותר, ערכיים יותר".

נויה, אחותו, סיפרה על אופיו המיוחד: "שחר היה ילד בנשמה, הייתה לו רגישות יוצאת דופן לזולת. הוא היה מדריך בבני עקיבא בשבט יובל, שבט של ילדים עם צרכים מיוחדים. הוא היה עוזר לכל ילד, אדם במצוקה או זקן שראה ברחוב - היה ניגש אליו מיד ומסייע לו להרים את הסלים".

"שחר היה ממש הדבק של המשפחה ותמיד עטף אותנו באהבה. בשלוש השנים האחרונות הייתה לו חברה והקשר ביניהם היה מיוחד מאוד. הם אפילו היה אמורים לטוס לטיול הגדול והם כל-כך התרגשו. שחר היה בחופשת שחרור, וב-7 באוקטובר לקח חלק משמעותי מאוד בלחימה לשחרור יישובי עוטף עזה. הוא הציג לנו חזות מאוד חזקה ואמר שאם יקרה לו משהו הוא רוצה שנהיה שמחים. ביקרנו אותו מספר ימים לפני הכניסה הקרקעית, שחר חלם להשתחרר ולהמשיך ולתרום לביטחונה של ישראל גם אחרי השירות הצבאי".

העיתונאי והתסריטאי אבי יששכרוף סיפר כי שחר הוא בן הזוג של נגה בתו החורגת, "היו להם מיליון חלומות וכבר קנו כרטיס טיסה למזרח כדי לטוס יחד לאחר שיסיימו את הצבא. שחר, עלם החמודות יפה התואר, האיש המצחיק כל כך, רצה לכבוש את העולם ולאחר מכן להצטרף לשבכ. הוא אהב את החיים וטרף אותם (וגם סטייקים שהוא אהב כל כך)".

"הוא כבש כל אדם בכנות שלו ובחיוך שלו והיה הדבר הכי מתוק שאפשר לדמיין. תמיד שם, תמיד עוזר, גם בחופשות מהצבא. כמה ימים אחרי שהתחילה המלחמה הצלחתי להגיע אליו בעוד הלחימה בעוטף מתנהלת. זו הייתה הפעם האחרונה שראיתי את הילד הכובש הזה. שאיך אמרה עליו אחותו? הוא אהב להאכיל את כולם ולעשות אותנו שמנים יותר. שחר האהוב והיקר שלי, יצא להפוגה לעוטף לפניי שבועיים ואהובתו נגה הגיעה לבקר אותו . וזו הייתה פגישתם האחרונה. אהבה צעירה שנגדעה באיבה. יהי זכרו ברוך".