בצלאל סמוטריץ'
בצלאל סמוטריץ'צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מפלגת הציונות הדתית הצביעה בעד ההסכם לשחרור חלק מהחטופים למרות שבתחילה הביעה התנגדות למהלך - וכעת מתברר שלהחלטת הממשלה בנושא הוכנס סעיף, על פי דרישת השר בצלאל סמוטריץ', שאיפשר את התמיכה במהלך.

פרשן חדשות 12 עמית סגל פרסם כי על פי הסעיף: "סיום ביצוע המתווה לשחרור חטופים ישראלים בהתאם להחלטה זו לא יאוחר מחלוף 10 ימים ממועד סיום הפעימה הראשונה. אסירים ביטחוניים שלא שוחררו עד מועד ההחלטה על סיום ביצוע המתווה לא ישוחררו ממאסר והחלטת ממשלה זו בעניינם תהא בטלה".

המשמעות היא שההפוגה במסגרת העסקה תוכל להימשך לכל היותר עשרה ימים ואז תידרש החלטת ממשלה חדשה. מטרתו היתה להבטיח שאם חמאס ינסה למשוך את ההפוגה לתקופה נוספת - הנושא יובא לבחינת ואישור השרים.

שר האוצר בצלאל סמוטריץ' הסביר הבוקר את החלטתו לתמוך בעסקה: "זה לא סוד שלפני הדיון בממשלה סברנו אחרת, אולם במהלך הדיון הארוך והיסודי השתכנענו כולנו שהשבת החטופים תקדם את מטרות המלחמה ושהממשלה, הקבינט ומערכת הביטחון כולה מחויבים ללא סייג להמשך המלחמה עד להשמדת חמאס. שוכנענו כי צה"ל ערוך להגנה על כחותינו ואף לניצול העצירה האופרטיבית הקצרה להיערכות וצבירת הישגים לקראת המשך המערכה וכי העסקה כוללת מנגנונים ברורים שימנעו דשדוש וכניעה עתידית למניפולציות של סינואר".

"על כן החלטנו כי מדובר בעסקה טובה ונכונה והצבענו בעדה. אנו מקווים כי היא תצא אל הפועל וכי משפחות רבות יתאחדו מחדש בימים הקרובים וכי תהיה בכך תרומה חשובה להרמת הרוח והמורל הלאומי וממילא לגיבוי המוחלט של העם להמשך המלחמה עד להשגת יעדיה הכוללים", ציין סמוטריץ'.

"אנו קוראים ללוחמים ולמפקדים הגיבורים, בסדיר ובמילואים - היו גאים! מסירותכם וחתירתכם לניצחון הביאה הישג גדול של השבת חטופים רבים הביתה, ובעזרת השם נחישותכם בהמשך תביא להשמדת חמאס ויתר ארגוני הטרור, לפירוז רצועת עזה כולה ולהשבת החטופים כולם. אין לנו שום כוונה לעצור, נהפוך הוא - הדרג המדיני עומד מאחוריכם, מאמין בכם ומשוכנע כי תשלימו את המלאכה, תשמידו את הנאצים של חמאס בעזה ותחזירו את הביטחון והכבוד הלאומי לאזרחי ישראל", סיכם.