עמוס שוקן
עמוס שוקןצילום: Amir Levy/FLASh90

עיתון 'הארץ' בחר למנף את המהלך של שר התקשורת שלמה קרעי נגד העיתון לקמפיין להגדלת המינויים לעיתון.

בחשבון ה-X של 'הארץ' נכתב: "חשבנו איך להסביר כמה 'הארץ' חשוב, במיוחד בתקופה הזאת. אבל אז בא קרעי ועשה בשבילנו את העבודה".

לצד הכיתוב נוסף קישור ליצירת מינוי ל'הארץ' עם הכיתוב: "כשהממשלה רוצה לסגור את הארץ זה הזמן לקרוא הארץ".

המו"ל עמוס שוקן הוסיף בציוץ משלו לצד מודעת הקמפיין: "תודה לשלמה קרעי".

עורך אתר ביקורת התקשורת 'פרספקטיבה' חנן עמיאור הגיב לשוקן: "היא לא רוצה לסגור, רק להפסיק לממן. ובצדק. אתם אנטי ציונים ומוציאים את דיבת ישראל רעה בעולם על בסיס שקרים ועלילות שווא".

אחת הגולשות הוסיפה: "אף אחד לא רוצה לסגור את הארץ. הציבור לא חייב לממן את העיתון לשירות הציבורי. מי שמעוניין, שיעשה מנוי באופן פרטי. נראה לי שתהייה מופתע מהביקוש".

שוקן הגיב: "רוב המנויים שלנו פרטיים. המדינה עושה מעט מאוד". אותה גולשת כתבה לו: "יופי, אז לא צריך את המדינה. שירות הציבורי לא חייב לקבל את העיתון במימון ציבורי, מי שרוצה יעשה מינוי פרטי".

מוקדם יותר היום קרעי הגיש לממשלה הצעת מחליטים להפסקת המימון של עיתון הארץ, כולל הפסקת הפרסום ודמי המנוי של כלל המשתמשים בשירות המדינה.

זאת לאור מה שהוגדר על ידו "הפצה באופן עקבי של תעמולה תבוסתנית ושקרית, וחתירה נגד מדינת ישראל בשעת המלחמה".

בדברי ההסבר להצעה נכתב: "עיתון הארץ נוקט קו פוגעני, החותר תחת מטרות המלחמה ומרפה את המאמץ הצבאי ואת חוסננו החברתי. הפסקת רכישת שירותים מעיתון הארץ על ידי גופים ממשלתיים תצמצם את הפגיעה הקשה שאזרחים ישראלים חשים לא רק מהפרסומים בעיתון, אלא גם מכך שהם מחויבים לממנו בכספי מיסיהם. מדינת ישראל היא לקוחה של עיתון הארץ, ולממשלה נתונה הסמכות להחליט כי היא אינה מעוניינת להיות לקוחתו של עיתון החותר תחת מדינת ישראל בשעת מלחמה ומערער את רוח חיילי ישראל ותושביה בעמידתם בפני האויב".

"בזמן שחיילנו נלחמים בגבורה בחמאס-דעאש למען מולדתנו, ובזמן שממשלת ישראל פועלת נגד גופי תקשורת זרים הפוגעים בביטחון המדינה, לא יעלה על הדעת שעיתון ישראלי, ימשיך להיות ממומן בחלקו הניכר על ידי הציבור הישראלי, תוך שהוא משמש שופר הסתה של אויבי ישראל", הוסיף קרעי.

"תעמולה בשירות האויב והצגת הנרטיב של אויבינו, תוך הצגת שקרים, שימוש בטרמינולוגיה אנטי ציונית ואנטי ישראלית והצדקת האויב, אסור שתתפוס לה מקום בין שורותינו. זו זכותנו החוקית וחובתנו המוסרית אל מול אזרחי ישראל וחיילי צה"ל", סיכם.