שר האוצר ויו"ר מפלגת הציונות הדתית, בצלאל סמוטריץ', מתרגש יחד עם כל הישראלים מתמונותיהם של החטופים שיום אחרי יום שבים לישראל.

"אי אפשר לא להתרגש. אני חושב שכל עם ישראל שותף, כאלה אנחנו וזה בדיוק ההבדל בינינו לבין האויבים שלנו, שלהם אין ערך לחיים, אין משמעות לחיים, יש שם סאדיזם, אלימות, תרבות שמקדשת מוות, ואנחנו מקדשים חיים ומתרגשים. אין מי שלא מזיל דמעה נוכח ילד או ילדה שרצים לזרועות האב או האם או הסבתא, ומשפחות מתאחדות מחדש. זה יוצא מן הכלל", אומר סמוטריץ' בראיון לערוץ 7

עם זאת הוא מזכיר כי "מה שהביא לזה הוא הלחץ הצבאי ותחושת המצוקה של חמאס. אם היינו מעמיקים את המצוקה הזו היינו יכולים להביא יותר חטופים. בסוף זה כבר מאחורינו. מה שהיה לי חשוב בבחירה בין הגרוע לגרוע ביותר הוא לוודא שהמצפן נשאר. שלא איבדנו לרגע את המטרה גם אם יש ויכוחים על הדרך. אם חמאס רוצה לפלג את החברה הישראלית - והוא מנסה לעשות את זה כדי שנהיה חלשים ולא ננצח - אנחנו נענה באחדות".

השר מסביר מדוע מפלגתו תמכה בעסקת החטופים - זמן קצר אחרי שפרסמה הודעה בה היא מתנגדת למתווה.

"זאת לא עסקה טובה", מבהיר סמוטריץ'. "לא יכולה להיות עסקה טובה, עם השטן ועם הנאצים של חמאס-דאעש בעזה אסור לדבר. אותם צריך להשמיד, נקודה. זו גם לדעתנו הדרך הטובה ביותר להחזיר את החטופים - עוד כתישה ועוד לחץ צבאי שיכניע את האויבים שלנו".

ועם זאת החליטה סיעתו לתמוך במתווה. "עם זאת, העסקה היתה עוברת איתנו ובלעדינו. צריך לזכור שחודש וחצי יש לנו מול העיניים מטרת על - ואנחנו עסוקים בלייצר ולשמור על האחדות והלכידות סביב ההסכמה הלאומית הגדולה - לנצח, ללכת עד הסוף, להשמיד טוטלית את חמאס ולהסיר את האיום שנשקף מרצועת עזה למדינת ישראל להרבה מאוד שנים קדימה. זה יעד שאפתני, שמשותף היום לכל החברה הישראלית, לדרג המדיני, הפוליטי ולמערכת הביטחון כולה".

"מכאן גם הסכנה הכי גדולה בעסקה. מעבר להתנגדות לשיח עם חמאס שהופך אותו 'כאילו' לפרטנר, מעבר למחיר הכבד של שחרור מחבלים, היה פחד שהעסקה הזו מסמנת את עצירתה של המלחמה מכיוון שהיא תייצר דינמיקה של מריחה, מסמוס, והפסקת אש שתימשך תוך לחץ בינלאומי ולחץ של בני המשפחות", מסביר השר ומוסיף, "עסקנו בישיבת הממשלה במשך שבע שעות בלנטרל את הסכנה הזאת ולנעול את המחויבות של כולם - ראש הממשלה, שר הביטחון, שרי המחנה הממלכתי ושרי הקבינט והממשלה, ראש השב"כ וראש המוסד - להמשיך במלחמה עד הסוף. גרמנו לתחום את החלטת הממשלה לזמן של מקסימום עשרה ימים של הפסקת אש ואחר כך צה"ל חוזר להילחם עד הניצחון. כשהצלחנו להשיג את הדבר הזה הצבענו בעד - כי כשאתה חלק משינוי התהליך בממשלה - אתה גם בולע את הצפרדע".

הוא מציין כי בשם האחדות עשה ויתורים משמעותיים. "כל התקופה הזאת אנחנו בולעים הרבה מאוד צפרדעים. הודרנו מקבינט המלחמה, אנחנו לא מדברים כרגע על היום שאחרי כדי לא להיכנס לאזורים שבמחלוקת, כי אנחנו רוצים קונצנזוס. אנחנו רוצים להישאר חזק במרחב ההסכמה הלאומי. זה חשוב כלפי פנים, זה חשוב לגיבוי המוחלט ללוחמים ולמפקדים, זה חשוב גם למסר שלנו כלפי חוץ וכלפי הלחצים שעוד נכונו לנו מול הקהילה הבינלאומית - שיש כאן לכידות ואגרוף אחד סביב המטרה".

סמוטריץ' נשאל לשאלות האחריות על שחרור המחבלים במסגרת העסקה וענה, "אני לוקח אחריות - כי אני בממשלה - גם אם אני מצביע נגד. כל עוד אני לא מחליט לפרק את החבילה ולפרוש - אני לוקח אחריות. לצערי, בשנים האחרונות לקחנו אחריות על המון דברים שאנחנו לא מזדהים איתם כי לא היו אלטרנטיבות. זה צריך להשתנות. אחרי הרבה שנים מתברר שצדקנו בהתנגדות לאוסלו ובהתנגדות לגירוש גוש קטיף. זה הרגע שבו אנחנו כציבור, ציוני דתי, ימני, המחנה לאומי, צריכים להפסיק לכבוש את נבואתנו ולשים את הדברים על השולחן ולומר את האמת שלנו. כי היא בדרך כלל הריאלית ביותר והנכונה והטובה ביותר למדינת ישראל - מדינית וביטחונית. כשאני חלק מהממשלה, אני אחראי גם לדברים הפחות טובים שהיא עושה, ובמקרה הזה אנחנו בוחרים בין חלופות גרועות כי אין חלופה טובה".

"אבל", הוא מוסיף, "אני רוצה לקחת אחריות על הניצחון, על ההשמדה של החמאס שלטונית וצבאית, על רוח הלוחמים ועל אמירה חד משמעית ללוחמים 'אנחנו מחויבים לתת לכם את הרוח הגבית לנצח, להשמיד את חמאס, להחזיר את הביטחון למדינת ישראל, לזקוף לכולנו את הגאווה הלאומית, את הכבוד הלאומי, לנקום את הנקמה הנוראה שצריכה להינקם בחמאס, על אירועי שמחה תורה ועל הטבח הנורא באנשינו. כשאני שותף בממשלה הזאת, אני בולע גם את הצפרדע שאני פחות אוהב - אבל מתכנס סביב אותה הסכמה לאומית ומטרה משותפת".

לשאלה אם התמיכה בעסקה לא תגרום לו לשלם מחיר פוליטי כבד ענה, "יכול להיות. אני חושב שבזמן מלחמה לא עושים פוליטיקה. כשעם ישראל נמצא באחת התקופות הכי מסוכנות וקשות שלו - ומצד שני עם הזדמנות אדירה והתפכחות גדולה בציבור הישראלי וזה יכול ללכת למקומות טובים. ברגע הזה, כשאתה יושב בישיבת הממשלה בשלוש לפנות בוקר ומבין את כובד האחריות על הכתפיים - יש לך מחויבות ענקית לחזק את הרוח של הלוחמים והמפקדים - ולא לשדר להם שיש מחלוקת פנימית בתוך הממשלה אלא נחישות בדעות ולכידות מקצה לקצה סביב המחוייבות להמשיך את המלחמה. אסור שהלוחמים והמפקדים שנמצאים עכשיו בחזית ייחלשו ויחשבו שהממשלה חלשה ויתהו בשביל מה הם משלמים מחיר".

"השיקול הפוליטי לא נמצא על הפרק. בסוף הקב"ה יחליט - אם יש לי תפקיד בפוליטיקה אחרי המלחמה כנראה שאני אשאר - ואם יש טובים ממני גם זה בסדר גמור. אני פועל כרגע במקצועיות ובאפס פופוליזם, בלי מחשבה מה יגידו עלי בתקשורת".

סמוטריץ' דוחה את האמירה שהשמיע איש התקשורת ג'קי לוי, שבני משפחתו נחטפו לעזה, לפיה החטופים קיבלו "כתף קרה" מהציונות הדתית. "קודם כל נפגשתי עם ג'קי ועם משפחות אחרות. אני אומר לו שאני אוהב אותו ומחויב למשפחתו ולמשפחות האחרות - אבל באופן טבעי אני לא מקבל את הביקורת הזאת".

"לציונות הדתית אכפת מאוד מעם ישראל, ארץ ישראל ותורת ישראל. היא מגויסת עכשיו למאמץ הממלכתי המלחמתי הזה בכל הרמות שלו. היא מגויסת בצבא, במפעלים החינוכיים, בתנועות הנוער, בחקלאות, בטיפול במשפחות המפונים והניצולים ובמחויבות להשבת החטופים. עם זאת, היא מאוד נזהרת מלשמש כלי לקמפיין שיש לו מטרות אחרות, ובוא לא נהיה תמימים. רגע לפני שאתה מצטרף לקמפיין - שמובילים אותו גורמים אחרים ושחקנים אחרים ואולי לחלקם יש גם מטרות אחרות וכוונות אחרות - אני חושב שהזהירות במקומה", הוא מוסיף.

דרישתו המרכזית היא לחזור באופן מיידי אחרי הפסקת האש בכל הכוח למלחמה בחמאס. "זאת המחויבות שלנו וזאת האחריות. זה גם האתגר והבעיה בעסקה. כשאתה עוצר את המומנטום יש סיכונים גדולים ביכולת לחדש אותה. יהיה לחץ בינלאומי גדול. יאמרו 'הנה הצלחתם, אפשר לייצר דיאלוג, בוא נמשיך אותו, בוא נעשה עוד עסקאות ונגיע להסדרה'. שנים עשינו את ההסדרה הזו והיא התפוצצה לנו בפנים בשמחת תורה".

"אני מתרשם שיש הכרה מוחלטת באתגרים - אבל גם באחריות. אנחנו ברגע היסטורי ואם חלילה ניכשל בו יהיו השלכות קיומיות למדינת ישראל - לא רק מצד חמאס, אלא גם מצד חיזבאללה, החות'ים בתימן, הסורים, המיליציות בעיראק וגם איראן שמסתכלות על המתרחש. לכן אני אומר ללוחמים - תסמכו עלינו, נחדש את המלחמה בכל הכוח עד לניצחון".

השר שמע את הדיווח לפיו היה סיכום בין ראש הממשלה לבכירים בקטאר לפיו לא יחוסלו בכירי חמאס על אדמת המדינה. "ביקשתי מנתניהו תשובות וקיבלתי הכחשה חד משמעית. אני אומר לציבור - ובעיקר לראשי חמאס - אף אחד לא חסין וכולם יעלו מהר מאוד לשמיים".

סמוטריץ' מתקשה להבין כיצד הרשות הפלסטינית מוזכרת בכלל בפיתרונות המוצעים ליום שאחרי המלחמה. "זאת הזיה. מדהים שאנשים שכביכול התפכחו ביחס לחמאס בעזה, ממשיכים באותה קונספציה בדיוק ביחס לרשות הפלסטינית ביהודה ושומרון, כאילו שזה לא אותו דבר".

"הסקרים מראים שיש ביהודה ושומרון תמיכה יותר גדולה לטבח שעשה חמאס בשמחת תורה - מאשר בעזה. הנהגת הרשות הפלסטינית מסרבת עד לרגע זה לגנות את הטבח. הודעת משרד החוץ הפלסטיני שנמחקה רק בלחץ אמריקאי קבעה שצה"ל ביצע טבח. אותה הכחשת שואה של אבו מאזן ושל הפלסטינים נמשכת עכשיו. הנאצים ביהודה ושומרון אינם שונים מהנאצים בעזה והגיע הזמן שנפנים את זה", מדגיש סמוטריץ'.

הוא מציין כי "בדיוק כמו שאנחנו לא יכולים להפקיר את הביטחון שלנו בידי האויבים שלנו בעזה - אנחנו לא יכולים להפקיר אותו בידי האויבים שלנו ביהודה ושומרון. הלקח המרכזי הוא שמדינת ישראל קטנה מדי כדי לאפשר לאיומים להתפתח מעבר לגבולות שלה. אי אפשר לחשוב שאפשר לפתור את זה בגדרות, באמצעי מיגון ובטכנולוגיות".

אז מה הפיתרון? לדעתו "קודם כל מדינת ישראל צריכה להישאר ברצועת עזה למשך הרבה מאוד שנים ולשלוט שם שליטה מבצעית. כשאנחנו נמצאים בשטח יש ביטחון. כשאנחנו בורחים הטרור מתבסס בו ורודף אחרינו. יצאנו מצפון השומרון ואין שם התיישבות ועכשיו יש קיני טרור בשכם ובג'נין. אנחנו נצטרך להישאר בעזה הרבה שנים ואין דרך אחרת. וצריך לעודד הגירה של שלושה רבעים מאוכלוסיית עזה. הם צאצאי פליטים שגדלים ומתחנכים במשך דורות על שאיפת השמדת מדינת ישראל וכך צומחת שנאה כמו זו שראינו בשמחת תורה".

"אנחנו צריכים לומר את האמת הזו, להסביר אותה, כדי שלא יהיה מצב שנלחם ונשלם מחירים כבדים מאוד ונחסל את חמאס כדי להכניס את מדינת ישראל לסכנה גדולה פי כמה - כי זה לא יהיה רק מעזה אלא מדינת פלסטינית גם ביהודה ושומרון וגם בעזה. הרי יציעו לנו ערבויות בינלאומיות וצילומים על מדשאת הבית הלבן ונשכנע את עצמנו שאבו מאזן הוא לא סינוואר וזה יתפוצץ לנו בפנים באסון נורא ובמחירים איומים", הוא מזהיר.

הוא נשאל גם מדוע אינו מביע בפומבי רצון לשוב ליישוב גוש קטיף. "בשלב הזה צריך להתאחד סביב ההסכמה הלאומית - ניצחון מלא שמשמעותו השמדת חמאס ושליטה מבצעית ארוכת שנים שלנו ברצועת עזה. אני מוכן לחכות כרגע עם השאיפות שלי ליום שאחרי - כדי לא להיכנס לאזורים של המחלוקת".

"אני כמובן דורש גם מהצד השני לחכות ולא מוכן שבזמן שאנחנו מחכים ומוכנים להתמקד במרחב ההסכמה ולהשאיר את הוויכוחים ליום שאחרי - שמישהו יתחיל להכין את הכניסה של הרשות הפלסטינית חזרה - כאילו זה קונצנזוס. אני שמח שראש הממשלה מבהיר שלא יקום ולא יהיה ושהדברים נאמרים גם בעברית וגם באנגלית, ושמח על החלק שלי בעניין. אנחנו צריכים לנצח בעזה אבל לוודא שההתפכחות לא נשארת במרחב העזתי אלא מתרחבת לכל הזירות והחזיתות. אנחנו צריכים את הביטחון שלנו לשים רק בידיים שלנו".

לסיום הוא מבקש להדגיש כי "הכל כמובן בעזרת ה'. עיני כל עם ישראל נשואות לריבונו של עולם, בתפילה שייתן כוח ועוצמה ונחישות ואמונה ותבונה למפקדי צה'ל, ללוחמיו, למנהיגי מדינת ישראל בדרג הפוליטי, כדי לקבל את ההחלטות הנכונות למגר את הרע ולהצמיח את הטוב".