גנץ ונתניהו
גנץ ונתניהוצילום: חיים גולדברג ויונתן זינדל, פלאש 90

הממשלה אישרה הלילה (שלישי) את תקציב המדינה המתוקן לשנת 2023, המותאם למלחמה וכולל הקצאה מחדש של כ-4.8 מיליארד שקלים של כספים קואליציוניים.

חמשת שרי המחנה הממלכתי הצביעו נגד התקציב, במחאה על כך שהוא מפנה רק חלק מהכספים הקואליציוניים לטובת המלחמה. השר אופיר אקוניס נמנע בהצבעה על סעיף הכספים הקואליציוניים בלבד.

השר גדעון סער הסביר בישיבת הממשלה מדוע החליט להצביע נגד התקציב.

"ניתן היה להביא לישיבה הזאת הצעה אחרת. כזאת שעולה בקנה אחד עם טובת הכלכלה, כזאת שמתעלה לגודל השעה, כזאת שמשקפת את האחדות בעם. לצערי זה לא מה שקרה פה הערב", הבהיר השר סער.

הוא פנה לחברי הממשלה ותהה: "אנחנו הצבענו נגד ההסכמים הקואליציוניים כשקמה הממשלה. למה חשבתם שנשנה את דעתנו עכשיו?"

בהמשך מתח ביקורת על חלוקת הכספים הקואליציוניים: "האם כשהצטרפנו לממשלה ביקשו כספים קואליציוניים? זה כלל לא עלה דעתנו! אנחנו במלחמה!"

לסיום אמר: "אנחנו נכנסים לתקופה כלכלית קשה ביותר עם הרבה חוסר ודאות. צריך להיות עם יד רחבה בכל מה שנוגע להוצאות המלחמה, הן בביטחון והן בהוצאות האזרחיות הקשורות. מצד שני - חייבים להקפיא כל מה שאינו נדרש והכרחי! לצערי אין הקפדה על כך בהצעה לפנינו - לכן אצביע נגד".

השר אופיר אקוניס הודיע כי הוא יימנע בהצבעה על סעיף "יישום הסכמים קואליציונים". לדבריו, "לא מובן מאליו שישראל נכנסה למלחמה בעזה שמצבה הכלכלי איתן, כפי שהעידו סקירות נגיד בנק ישראל וראשי משרד האוצר. בישיבת הקבינט הכלכלי-חברתי הסכמנו, בקונצנזוס רחב שלא תהינה הוצאות על כל מה שאינו קשור לצורכי המלחמה".

מוקדם יותר הודיע שר הכלכלה ניר ברקת כי הוא מתכוון להצביע נגד תקציב המדינה המתוקן.

בסביבתו של ברקת אמרו כי "מדובר בתקציב גרוע שלא נותן מענה לעסקים הקטנים והבינוניים. אין בתקציב מענה לצמיחה של המשק ואין סיוע לעסקים שיקרסו", אמרו מקורבי השר.