תמונות החטופים בעזה
תמונות החטופים בעזהצילום: מרים אלסטר, פלאש 90

המתווה להפסקת האש בתמורה לשחרור חטופים ישראלים מגיע היום (רביעי) ליומו השישי והאחרון ולקראת שעות הערב צפויים להשתחרר עשרה ישראלים נוספים שהיו נתונים בשבי חמאס ב-54 הימים האחרונים.

ישראל קיבלה לידיה במהלך הלילה את שמותיהם של המשוחררים והודעה נמסרה לבני משפחותיהם.

במקביל נמשכים בקטאר המגעים להארכת הפסקת האש כדי למקסם את שחרור החטופים בפרק הזמן המירבי שהציבה הממשלה לקיום המתווה - עשרה ימים. ההצעות שהועלו להארכתו בארבע ימים נוספים כוללות שיח על שחרור גברים וייתכן שגם חיילים בתמורה לשחרור מחבלי חמאס שרצחו יהודים וכלואים בישראל.

גורם מדיני אמר כי סיכום על הארכת הפסקת האש תלוי כרגע בעיקר בהתנהלות ראשי חמאס.

העיתון "וושינגטון פוסט" מדווח כי בשיחות בקטאר, בהן משתתפים בין היתר ראש המוסד דדי ברנע וראש ה-CIA ויליאם ברנס, סוכם על חמש קטגוריות לשחרור עתידי של חטופים: גברים מעבר לגיל לשירות מילואים, חיילות, אנשי מילואים, חיילים וגופות של ישראלים שנרצחו בטבח ונלקחו לעזה.

לדברי גורם ששוחח עם העיתון בחמאס הביעו נכונות לנהל משא ומתן על שחרור חטופים מכל הקטגוריות.

עוד דווח כי החטופים מוחזקים בשבי על ידי כמה ארגוני טרור ברצועה ובראשם חמאס והג'יהאד האיסלאמי, אך חלקם נמצאים בידי ארגונים קטנים יותר ש"גדולים קצת יותר ממשפחות פשע".

בכיר חמאס אוסאמה חמדאן שלל את הדיווח בריאיון לרשת אל-ערביה. "ישנה אפשרות להארכת הפסקת האש בימים נוספים בשני מישורים. מישור הומניטרי, הכולל שחרור של כמה שיותר אסירים ומישור גם פוליטי הקשור לאופן שבו ניתן לסיים את המלחמה ולהסיר את המצור על רצועת עזה. שני המישורים עוד רחוקים מלהיות לשביעות רצוננו".

הוא טען גם כי בשלב הנוכחי התנאים לא הבשילו לשיח על שחרור חיילים ישראלים שעסקה בגינם תהיה "במחיר שונה לגמרי ממה שהיה עד כה".

אמש שבו לישראל עשר חטופות ששוחררו משבי חמאס והובאו לבתי החולים שיבא בתל השומר ואיכילוב בתל אביב שם נפגשו לראשונה עם בני משפחותיהם. שני אזרחי תאילנד ששוחררו גם כן אושפזו במרכז הרפואי אסף הרופא.

תיעוד: רגע כניסת החטופות לשטח ישראלדובר צה"ל

החטופות ששוחררו הן מיאה ליימברג בת ה-17, אמה גבריאלה (59) ודודתה קלרה מרמן (64) שנחטפו מניר יצחק וכן דיצה הימן (84), תמי מצגר (78), אופליה רויטמן (77) ועדה שגיא (75) שנחטפו מניר עוז; נורלין אג'וג'ו (60) ורימון קירשט בוכשטב (36) שנחטפו מנירים; ומירב טל (53) שבניו של בן זוגה שוחררו אתמול.

בני הזוג של תמי, רימון ומירב עדיין בשבי בעזה, ובן זוגה של נורלין נרצח בטבח. המחבלים מחזיקים בעזה ב-146 חטופים, בהם תשעה בני נוער וילדים - כולל התינוק כפיר ביבס ואחיו אריאל.

תומר בליטי-דגן, מנהל בית הספר 'התיכון לאמנויות' בירושלים בו לומדת מיאה ליימברג הגיב לשחרורה ואמר: "זה אחד הימים המאושרים ביותר בחיי. צפויה לנו דרך ארוכה, והמשימה לא הושלמה ולא תושלם עד שכלל החטופים ישובו לביתם, יחד עם זאת, אנו מאושרים שלאחר 53 ימים קשים, נזכה לראות בקרוב את מיאה שלנו ששבה הערב בשעה טובה לישראל עם אמה גבריאלה ודודתה קלרה. מחבקים אותה לליבנו, ונלווה אותה באהבה ובעדינות בדרך שלה. ברוך שובך".

המועצה האזורית אשכול פרסמה הודעה בה הביעה שמחה על חזרתן של החטופות. "כולן נמצאות כעת במקום מוגן ובטוח, עטופות על ידי אנשי הבטחון וצוותי רפואה ובקרוב תיפגשנה עם משפחותיהן. אנו ממשיכים לייחל לחזרתם של כל החטופים והחטופות לישראל במהרה וממשיכים לעטוף את המשפחות והקהילות עד שובם הביתה".