ראש ממשלת ספרד סנצ'ס
ראש ממשלת ספרד סנצ'סצילום: רויטרס

שפל נוסף ביחסים בין ישראל וספרד על רקע המלחמה בעזה: ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה את שר החוץ אלי כהן להזמין את שגרירת ספרד בישראל לשיחת נזיפה - בפעם השנייה בתוך שבוע.

במקביל השר כהן הודיע על החזרת שגרירת ישראל בספרד להתייעצויות בירושלים. זאת בעקבות התבטאותו של ראש ממשלת ספרד היום (חמישי) שטען כי ישראל עוברת על החוק הבינלאומי בפעילותה בעזה.

ראש הממשלה הספרדי, פדרו סנצ'ס טען כי "בהתחשב במספר הקורבנות בקרב האזרחים בעזה אני מפקפק בכך שישראל מצייתת לחוק ההומניטרי הבינלאומי. מה שאנחנו רואים בעזה אינו מתקבל על הדעת".

שר החוץ אלי כהן הגיב: "‏ישראל פועלת ותמשיך לפעול על פי החוק הבינ"ל ואנחנו נמשיך במלחמה עד לשחרור כל החטופים ועד לחיסול החמאס בעזה. ‏יש רק גורם אחד שאחראי על הטבח של השביעי באוקטובר ועל המצב בעזה כיום, והוא ארגון הטרור חמאס שמבצע פשעי מלחמה ופשעים נגד האנושות נגד אזרחי ישראל ונגד תושבי רצועת עזה".

בשבוע שעבר טען סנצ'ס, זמן קצר לאחר ביקור תמיכה בישראל במהלכו סייר קיבוץ בארי וצפה ב'סרטון הזוועות' כי ישראל עוברת על החוק הבינלאומי ויוצרת בעזה את מה שהגדיר "הטרגדיה הגדולה ביותר בעידן המודרני".

ישראל הגיבה בזימון השגרירה אנה סלומון לשיחת נזיפה - וסנצ'ס מצידו הגיב בזימון שגרירת ישראל במדריד רודיקה רדיאן לשיחת נזיפה מקבילה.