נשיאת אוניברסיטת הרווארד, קלודין גיי, זומנה לקונגרס יחד עם נשיאי מסודות השכלה גבוהה נוספים לדיון בעניין העלייה באנטישמיות בקמפוסים ברחבי ארצות הברית.

במהלך הדיון, חברת הקונגרס אליס סטפניק מהמפלגה הרפובליקנית, שאלה את גיי אם קריאה לרצח עם של יהודים מהווה הפרה של כללי בריונות והטרדה בהארוורד.

בתגובה התחמקה גיי: "החוקים בנוגע לביריונות והטרדה הם ספציפיים ואם הקונטקסט של דברים הם קשורים לביריונות והטרדה - אנחנו נוקטים בפעולות".

סטפניק לא נותרה חייבת ודרשה מגיי להשיב לשאלה שנשאלה: "האם קריאה לרצח עם של יהודים מהווה הפרה של כללי בריונות והטרדה בהארוורד?"

גיי המשיכה להתחמק: "קריאה לרצח עם של יהודים זה אנטישמי". בתגובה תהתה סטפניק אם התשובה לשאלתה חיובית "את לא יכולה לענות על השאלה?"

יו"ר ועדת החינוך של בית הנבחרים, הסנאטורית הרפובליקנית וירג'יניה פוקס, הודיעה מוקדם יותר על שימוע שיתקיים תחת הכותרת "לחייב את מנהיגי הקמפוס לשאת אחריות ולהתעמת עם אנטישמיות".

לקראת הדיון אמרה פוקס: "במהלך השבועות האחרונים ראינו אינספור דוגמאות של מפגינים אנטישמיים בקמפוסים בקולג'. ראשי האוניברסיטאות במידה רבה עמדו מנגד, ואפשרו לרטוריקה איומה להתלהט ולצמוח".

ראשי האוניברסיטאות יתבקשו לענות על שאלות. אחד האירועים המרכזיים בהם ידונו חברי הקונגרס עם ראשי האוניברסיטאות על סרטון שהופץ ברשתות החברתיות בו מפגינים נגד ישראל השחיתו עסקים ומכוניות משטרה בקמפוס של אוניברסיטת פנסילבניה תוך קריאה להתקוממות של הפלסטינים נגד ישראל. זה לא הדיון הראשון סביב האנטישמיות המתגברת בקמפוסים בארה"ב.

שר החוץ אלי כהן הגיב: "נשיאי האוניברסיטאות הנחשבות בעולם נותנות לגיטימציה לאנטישמיות ומסרבות לומר שקריאה לרצח יהודים נוגדת את כללי האוניברסיטאות שלהם. זהו רגע מסוכן ועצוב. אבסורד שדווקא מקומות שאמורים להיות מגדלור מוסרי הפכו להיות בית גידול לשנאה. כל אמריקאי שמאמין בערכים עליהם נוסדה ארה"ב צריך להתנער מהאמירות המדאיגות, ואני מודה לחברת הקונגרס אליס סטפניק שעומדת בצורה ברורה נגד הדברים. מי שנותן מקום לאנטישמיות אסור שיישאר יום אחד בתפקידו!"

השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר הגיב גם הוא: "אוניברסיטאות העילית בארה"ב הפכו לעיסה של ריקבון מוסרי ואנטישמי".

"נשיאות אוניברסיטאות מובילות בארצות הברית סירבו לגנות את האנטישמיות הגוברת בקמפוסים במהלך דיון שנערך לילה (בין שלישי לרביעי) בבית הנבחרים. ראשות המוסדות, בהן הרווארד ו-MIT, סירבו להשיב אם קריאה לרצח העם היהודי מפרה את הקוד האתי, והסתפקו בתשובה "זה תלוי בהקשר".

שירה רודרמן, מנכ"לית קרן משפחת רודרמן הגיבה "עצם קיומו של השימוע הנוכחי הוא דגל אדום בקהילות שאמורות להוות את מעוז הליברליות. אנחנו מזועזעים מכך שבאמתלת "חופש הביטוי" האוניברסיטאות היוקרתיות ביותר בארצות הברית מאפשרות קריאות חמורות לאלימות. מדובר על אנטישמיות מחרידה, שעוברת מהרשתות החברתיות אל סביבת הקמפוסים ומסכנת את האוכלוסייה היהודית בארצות הברית, ואת כל מי שמעריך הגנה על זכויות הפרט".