מעבר כרם שלום
מעבר כרם שלוםצילום: Yousef Mohammed/Flash90

גורם אמריקני בכיר אמר הלילה (שישי) לסוכנות הידיעות רויטרס כי ישראל הסכימה לבקשת ארה"ב לפתוח את מעבר כרם שלום לצורך בידוק ביטחוני של משאיות סיוע הומניטרי לפני הכנסתן לרצועת עזה.

לדברי הגורם, המשאיות ייבדקו במעבר כרם שלום ויוכנסו לרצועה דרך מעבר רפיח. המהלך יאפשר לשדרג את יכולות הבידוק במעברים ויגדיל את היקף המשאיות שיוכלו להיכנס לעזה.

הבכיר האמריקני לא נתן מסגרת זמן לגבי מועד פתיחת המעבר.

הדיווח מגיע לאחר שיחה שקיימו נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וראש הממשלה בנימין נתניהו. הבית הלבן מסר כי במהלך השיחה אמר ביידן כי יש צורך דחוף בהגדלת היקף הסיוע ההומניטארי לעזה. ביידן אמר לנתניהו כי על ישראל להגן על אזרחים במהלך המבצע בדרום הרצועה, וכי עליה להבחין בין אזרחים לבין אנשי חמאס באמצעות מסדרונות בטוחים שיאפשרו לתושבים להגיע מחוץ לאזורי לחימה.

בלחץ ארה"ב, ביום רביעי בערב אישר הקבינט המדיני-ביטחוני את המלצת קבינט המלחמה לאפשר תוספת מינימלית של דלק הדרושה למניעת קריסה הומניטרית ופריצת מגפות בדרום רצועת עזה.

מרבית שרי הקבינט תמכו בהחלטה אך שר האוצר בצלאל סמוטריץ' והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר התנגדו לה.

בתוך כך, מזכיר המדינה האמריקני אנתוני בלינקן מתח ביקורת על ישראל ואמר כי ישנו פער בין כוונתה להגן על אזרחים בעזה לבין התוצאות בשטח.

"אנחנו מכירים בכך שקיים קושי יוצא דופן בכל הנוגע להגנה על אזרחים, אבל לישראל יש חובה לעשות זאת. אנחנו מדברים על הסוגייה הזו עם הישראלים על בסיס קבוע, כולל גם היום", דברי בלינקן.