מחבלים בג'נין
מחבלים בג'ניןצילום: Nasser Ishtayeh/Flash90

בעוד עינינו מרוכזות במתרחש ברצועת עזה מזהיר המזרחן ד"ר מוטי קידר מהמתרחש על פני הקרקע ביהודה ושומרון.

"היפוך הקנים, כך זה נקרא בצה"ל. זה המצב שבו כוחות הביטחון של הרש"פ הופכים את הקנים ובמקום שהקנים יהיו מוכוונים לחמאס ולג'יהאד הם יהיו מוכוונים נגדנו", אומר ד"ר קידר ומציין כי מדובר ב"מצב שמתחיל יותר ויותר להיכנס לתודעה של יותר ויותר אנשים בישראל. הולכת ומתגבשת ההבנה שהרש"פ, או חלילה המדינה הפלשתינית, עלולה להפוך לבעיה חמורה יותר מחמאס".

ויש כמה סיבות לכך שחומרת האיום מכיוון הרש"פ גדולה בהרבה מהאיום החמאסי, וקידר מפרט כי בעוד הנשק של החמאס הוברח בדרכים לא דרכים, אצל הרש"פ מדובר בנשק שמגיע באופן גלוי ופתוח ובאישור ישראל. 

בעוד בעזה חפורים המחבלים בחול, הרי שביהודה ושומרון הם חפורים בסלע שבו אמנם קשה לחצוב, אך גם קשה לפגוע. גם גודל השטח משמעותי. ביהודה ושומרון השטח גדול עשרות מונים מעזה ולכן פריסת האיום גדולה הרבה יותר. לכל אלה נוסף אתגר נוסף והוא היכולת להילחם במקום בו יש ישובים לעומת מקום בו אין כאלה.

"בעזה אין ישוב יהודי ולכן ניתן לפעול באופן נחרץ נגד קיני הטרור. לעומת זאת ביו"ש יש ב"ה הרבה ישוב יהודי שהופך לצערינו גם למטרה נוחה ורגישה, ובימים של מלחמה כשהגברים בעזה זו מטרה אטרקטיבית עבור הג'יהאדיסטים, שכן מרבית הנמצאים בישובים הם נשים, מה שמהווה עבורם משיכה מיוחדת, כפי שראינו בשבעה באוקטובר".

לטעמו ולראייתו של ד"ר קידר "מתגבשת הבנה בציבור שזה הופך להיות סכנה אמיתית. אני מקווה שהתודעה הזו הולכת ומתגבשת גם אצל מקבלי ההחלטות ונקווה שמתגבשות החלטות איך להתייחס למרכיבי ביטחון ולאנשי הביטחון, כי מה שהיה בשמיני עצרת יהיה רק קדימון לעומת מה שיהיה ביהודה ושומרון. הרי כפר סבא ורעננה רחוקות קילומטרים ספורים ממקור הסכנה. רכבי טויוטה יעברו במהירות רבה, כך גם באר שבע, עפולה וגוש דן".

מוסיף ד"ר קידר וקובע כי "הסכנה הנשקפת לנו מארגוני הביטחון במירכאות, שהם ארגוני חבלה של הרש"פ היא סכנה מיידית לישובים רבים במדינת ישראל. אם בעזה מדובר במה שהם מתאמנים במחתרת, כאן מדובר באימונים שהאמריקאים מאמנים אותם ובנשק שניתן להם בהסכמה ישראלית. זו סכנה הרבה יותר חמורה מסכנת חמאס".

"אם חלילה הרש"פ תהפוך למדינה בגלל לחץ אמריקאי, אין שום הבטחה שחמאס או ארגון דומה לא ישתלט עליה, או באמצעות בחירות כמו שהיה ב-2006 או באמצעות השתלטות ולחימה כמו שקרה ביוני 2007 ברצועת עזה. האם אז האמריקאים יבואו לסלק את החמאס שישתלט על יו"ש או על המדינה הפלשתינית כולה?", שואל קידר הקובע כי מדובר בסכנה קיומית אמיתית שמוטבעת בעצם האירוע המכונה מדינה פלשתינית.

על התיעודים המצולמים של אימוני הרש"פ וחייליה באזור יריחו, מציין ד"ר קידר כי בהגדרה הפלשתינית האימונים הללו נחשבים לאימונים נגד כל מי שמסכן את הביטחון הפלשתיני, אך בפועל יש לציין שמדובר באימונים שמתבצעים תחת אחריות של אוניברסיטה ששמה 'אוניברסיטת העצמאות' ולא אוניברסיטת הביטחון, וכולנו יודעים ממי הם מבקשים לקבל עצמאות. ישראל היא היעד הברור למלחמתם לעצמאות.

"הם לא מסתירים את היותם ארגון אנטי ישראלי מטבע יצירתו ופעילותו. האם זה רק נגד כיבוש 67' כשהאמנה הפלשתינית מתייחסת לכיבוש 48'? הרי כל המפות שלהם הן של כל ארץ ישראל, מהים ועד הירדן. לרגע הם לא ויתרו על שחרור פלשתין. צריך לזכור שהרש"פ מפעילה שני ארגוני טרור פעילים, התנזים וגדודי חללי אל אקצה. אלו ארגונים של הרש"פ ולא של חמאס. מעבר לכך הם מממנים רוצחים ומחבלים. מה עוד אנחנו צריכים שיקרה כדי שנבין שהרשות הזו כולה נועדה לחסל את מדינת ישראל מהים ועד הירדן? אין צלם גבולות של הקו הירוק או כל קו אחר. האמנה שלהם לא שונתה למרות שהם אמרו שישנו אותה", אומר קידר ומסכם כי לנגד עינינו "מיליון סימנים לכך שתכלית הרש"פ היא להפוך למדינה שתעשה לישראל את המוות. האם אנחנו צריכים לתת לזה להתרחש?".